11 اسفند 1393 9:34:53
در نشست ملی نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان مطرح شد:انتقاد وزیر دادگستری از ترویج فیلم های پلیسی و خشن در میان کودکان
وزیر دادگستری گفت: اسلام در بحث حقوق کودک به صورت مبنایی حرف برای گفتن دارد و این حقوق را مقدم بر هر حقوقی می‌داند؛ اگر جامعه‌ای حقوقی و برمدار حقوق شهروندی تنظیم شود باید ابتدا حقوق کودک در آن رعایت شود.
انتقاد وزیر دادگستری از ترویج فیلم های پلیسی و خشن در میان کودکان
وزیر دادگستری گفت: اسلام در بحث حقوق کودک به صورت مبنایی حرف برای گفتن دارد و این حقوق را مقدم بر هر حقوقی می‌داند؛ اگر جامعه‌ای حقوقی و برمدار حقوق شهروندی تنظیم شود باید ابتدا حقوق کودک در آن رعایت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در "نشست پایانی نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان" که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب کبری(س) اظهار داشت: این بانوی بزرگوار الگوی انسانیت و جامعه بشری است.

وزیر دادگستری با بیان این مطلب که مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک چند سالی است که به تصویب هیات دولت رسیده و اکنون به عنوان جایگاهی شناخته شده در عرصه ملی و بین المللی در حال فعالیت است، اظهار داشت: وزارت دادگستری به عنوان متولی این مرجع، در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان تلاش قابل قبولی داشته که با این وجود کمتر از انتظارات جامعه حقوقی ماست.

 وی با بیان اینکه معمولا در همایش‌ها فاصله بین حوزه نظری و عملی زیاد است بر ورود موضوعات به میدان عمل و بروز خارجی نتایج تاکید کرد.

 وزیر دادگستری در این باره همچنین افزود: حوزه تحقیق، تحلیل و نظریه پردازی باید در این راستا ظهور عملی پیدا کند و می بایست این نشست‌ها کوچک، علمی و با هدفگیری موضوعی تخصصی و کوچک برگزار گردیده و همزمان در حوزه عمل، ترغیب وجود داشته باشد که خوشبختانه این مدل جا افتاده است.

پورمحمدی به موضوع اصلی این نشست اشاره کرد و با تاکید بر اینکه خشونت جنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: این موضوع در جامعه ما به دلیل شرایط اخلاقی و پنهان‌کاری و عدم بازگویی، بیشتر مورد توجه است و ما را با دردسر بیشتری مواجه می‌کند؛ چرا که ما خیلی از مسائل را در این زمینه اعلام نمی‌کنیم؛ در حالیکه نباید از رسیدگی دقیق و عمیق به این مساله غافل بمانیم.

وی با ابراز تاسف از بازتاب خشونت جنسی در برخی رسانه‌ها و حتی رسانه‌های پرتیراژ در شبکه‌های مختلف ارتباطی، این مساله را یک فرهنگ ضداخلاقی و ضدفرهنگی دانست.

 وزیر دادگستری با بیان این مطلب که در همه دنیا موضوع خشونت علیه کودکان وجود دارد و همه حکما، کارشناسان اجتماعی و محققان، نگران سرنوشت نامناسب این موضوع در فرهنگ بشری هستند، اظهار داشت: متأسفانه بچه‌های در معرض خشونت بی‌دفاع بوده و حتی آموزش‌های لازم و مرتبط با این امر را نمی‌بینند و ما شاهد ترویج فیلم‌های پلیسی و خشن در سطح وسیع در میان کودکان هستیم که در دسترس بوده و در سطح وسیع تولید و تکثیر می‌شود.

 وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن بیان این نکته که دنیایی که در آن تلویزیون کتاب و شبکه‌های اجتماعی، محبت را تبلیغ نمی‌کنند و تنها بمب و ترور حتی بین کم سن‌و‌سال‌ها ترویج می‌شود، تصریح کرد: در برخی مناطق به کودکان کم‌ سن ‌و ‌سال آموزش انتحار می‌دهند و حتی دختران و زنان که مظهر محبت هستند آموزش خشونت و عملیات انتحاری داده می شوند که در این خصوص وضعیت نا‌بهنجاری را شاهد هستیم.

 پورمحمدی به مواضع سازمان ملل و بویژه گزارشگر ویژه در قبال مسایل حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران اشاره و گفت: جمهوری اسلامی اکنون در سیبل مسائل حقوق بشری قرار گرفته است و توسط دو مرجع گزارشگر ویژه و دبیرکل سازمان ملل زیر ذره بین قوی قرار گرفته است؛ حتی اخیرا 300 مورد درخصوص حقوق بشر در کشورما حتی بطور مثال در مورد روستایی دورافتاده در کشور گزارش می شود که نه تنها منفی نبوده بلکه مفید نیز هست، چرا که حمایت از حقوق انسان برای ما مهم بوده و در این مورد مدعی هستیم.

* اقدامات مطلوبی در جهت احقاق حقوق کودک در کشور انجام گرفته است

 وزیر دادگستری به اقدامات مرجع ملی کنوانسیون اشاره کرد و گفت: قانون مجازات اسلامی در سال 91 تصویب و ابلاغ شد که در مورد حقوق کودکان دو الی سه ماده این قانون به بحث حقوق کودکان توجه می‌کند. همچنین بحث تصویب و ابلاغ قانون حمایت از خانواده در اسفند سال 91 صورت گرفت که برخی ماده‌ها در راستای حقوق کودکان است.

 وی با اعلام این خبر که در چند روز گذشته، آیین‌نامه قانون حمایت از خانواده تصویب و به مراجع قضایی ابلاغ شده که حمایت در خصوص کودکان در آن قابل توجه است، گفت: تهیه سند ملی حقوق کودک نیز که از سال گذشته در دستور کار بوده، بزودی تکمیل و در دولت یا در صورت لزوم در مجلس شورای اسلامی به تصویب می رسد.

وی با بیان اینکه قانون حمایت از کودکان بی سرپرست تصویب شده و در خصوص ازدواج سرپرست با فرزند خوانده نیز تمهیدات لازم انجام شده و در ثبت مکتوب نیز ملاحظاتی را ارائه خواهیم کرد، افزود: ستاد ساماندهی کودکان خیابانی با همکاری وزارت رفاه و شهرداری در حال ساماندهی است و همچنین ما نسبت به مراعات در مجازات کودکان زیر 18 سال اقداماتی انجام دادیم .

 وزیر دادگستری با اشاره به اینکه الحاق جمهوری اسلامی به پروتکل جلوگیری از خرید و فروش کودکان انجام گرفته است گفت: پروتکل اختیاری استفاده از سلاح توسط کودکان و بکارگیری کودکان در مخاصمات نیز به امضای اولیه رسیده و در حال بررسی چگونگی پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این پروتکل هستیم است.

 پورمحمدی در خاتمه از سپری شدن مراحل نهایی تنظیم منشور حقوق شهروندی خبر داد و تصریح کرد: اسلام در بحث حقوق کودک به صورت مبنایی حرف برای گفتن دارد و این حقوق را مقدم بر هر حقوقی می‌داند؛ اگر جامعه‌ای حقوقی و برمدار حقوق شهروندی تنظیم شود باید ابتدا حقوق کودک در آن رعایت شود.


Powered by Tetis PORTAL