29 مهر 1395 18:29:42
وزیر دادگستری در همایش سراسری مدیران سازمان تعزیرات حکومتی:
تعزیرات با وجود کمبود امکانات، تاثیر بسزایی در حوزه کسب و کار دارد

وزیر دادگستری در همایش سراسری مدیران ستادی و اجرایی سازمان تعزیرات حکومتی سرعت بالا در رسیدگی به تخلفات را مزیت این سازمان عنوان و بر لزوم تقویت گشت های مشترک و راه اندازی سامانه 135 تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی با تسلیت ایام سوگواری امام حسین علیه السلام و یاران با وفایشان، از تلاش ها و اقدامات انجام شده در مجموعه سازمان تعزیرات حکومتی تقدیر کرد و گفت: شاهد فعالیت ها و خدمات خوبی در تعزیرات هستیم و این سازمان با وجود کمبود امکانات تاثیر بسزایی در حوزه کسب و کار و بهبود داد و ستد دارد که با این روند، روز به روز شاهد رشد و ارتقا این سازمان هستیم.
وی گفت: لازم است طرح ها و برنامه های این سازمان بر اساس زمان بندی و اولویت پیگیری شده و در نشست های بعدی شاهد گزارش بهبود فعالیت ها باشیم.

تاکید بر اجرای منظم، منطقی و توام با ارزیابی فعالیتها
وزیر دادگستری با تاکید بر ضرورت انجام فعالیت های همه جانبه به صورت منظم، منطقی و توام با ارزیابی اظهار داشت: سیر تحولات سازمان تعزیرات حکومتی قابل تقدیر و امیدوار کننده است اما در عین حال توقعات و انتظارات مردم و رسانه ها نیز بسیار بالا رفته است و این امر بیانگر گرایش و نگاه مثبت افکار عمومی به این سازمان است.
وی توجه افکار عمومی و رسانه ها را امری مطلوب ارزیابی کرد و گفت: مطالبات مردم بصورت جدی مطرح و از طریق رسانه ها منعکس می شود؛ جا دارد از اقدامات و فعالیت های رسانه ها خصوصا رسانه ملی تقدیر و تشکر شود.

تاکید بر نظام مند و برنامه ریزی کردن اطلاع رسانی
حجت الاسلام پورمحمدی رسانه ها را بخشی از مجموعه تعزیرات حکومتی دانست و یادآور شد: رسانه ها اثربخشی فعالیت های سازمان تعزیرات حکومتی را در سطح افکار عمومی تبیین می کنند اما باید تلاش کنند تا اطلاعات صحیح را به مردم منعکس کنند. دنیای امروز، دنیای شفافیت و پاسخگویی و گردش آزاد اطلاعات است و اگر مساله اطلاع رسانی فعالیت ها و برنامه به صورت برنامه ریزی شده و نظام مند را جدی نگیریم، نمی توانیم از انتشار اطلاعات ناصواب در بخش های غیر رسمی جلوگیری کنیم.

تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تخلفات می شود
وزیر دادگستری با اشاره به افزایش وظایف و ماموریت های سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در هیات دولت طرحی تصویب شده و مورد تایید قوه قضاییه نیز قرار گرفته که بر اساس آن تخلفاتی که در جامعه وجود دارد، بر اساس نوع عمل مجرمانه آن به جرم و تخلف تفکیک شوند و رسیدگی به جرائم در قوه قضاییه و رسیدگی به تخلفات بر عهده سازمان تعزیرات حکومتی قرار داده شود.
وی افزود: این اقدامی بزرگ و مسئولیتی بسیار خطیر است که بر عهده سازمان تعزیرات حکومتی قرار داده می شود و بر این مبنا تخلفاتی نظیر قاچاق کالا و ارز، گرانفروشی، احتکار، بهداشتی، تعهدات ارزی و ... در شعب سازمان رسیدگی می شوند.

سرعت بالا در رسیدگی به پرونده ها یکی از مزیت های سازمان تعزیرات
حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی سرعت رسیدگی به پرونده ها در سازمان تعزیرات حکومتی را از جمله امتیازات این سازمان دانست و افزود: سازمان تعزیرات حکومتی به تبع آیین دادرسی مربوطه، در رویه رسیدگی به پرونده ها سریعتر از قوه قضاییه عمل می کند و این امر بسیار فوق العاده است که موجب شده تا بسیاری تمایل به احاله پرونده ها به سازمان را داشته باشند. این مزیت باید در اصلاح قوانین و آیین نامه های دادرسی سازمان حفظ شود.
وی گفت: سریع الحساب بودن اهمیت ویژه ای دارد، وقتی با سرعت برای متخلفان حکم صادر شود و گشت های مشترک در محل تخلف حاضر می شوند باعث اثرگذاری بیشتر می شود البته باید مباحث حقوقی آن با ظرافت در نظر گرفته شود.
وزیر دادگستری اظهار داشت: انتظارات شهروندان از سازمان تعزیرات حکومتی بسیار بالا است و این بیانگر جایگاه و مسئولیت سازمان است و لازم است در بحث تخلفات حوزه صنفی، کالا و خدمات بسیار جدی عمل شود.

لزوم رسیدگی به شکایات در اسرع وقت
وی با اشاره مشکلات مالی سازمان و عدم راه اندازی سامانه 135 گفت: با وجود مشکلات مالی باید سامانه 135 عملیاتی شود، مردم خودشان باید بازرس باشند و این مهم باید در قالب یک سامانه الکترونیکی، سریع و موثر صورت گیرد تا در اسرع وقت شکایات و مشکلات مردم منعکس، پیگیری و نتیجه حاصل شود.

در مبارزه با مفاسد کلان، اقدامات بزرگی صورت گرفته است
حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی با اشاره به موضوع مبارزه با فساد در کشور گفت: مبارزه با فساد از جمله دغدغه های بزرگ دولت و نظام است و تاکنون در این مسیر برای مبارزه با مفاسد کلان، اقدامات بزرگی صورت گرفته است و نتایج در خور توجهی نیز حاصل شده است اما آنچه که برای مردم ملموس است مبارزه با مفاسد کوچک است چرا که این مسائل برای مردم قابل درک تر و در دسترس تر است. در این حوزه باید شفاف سازی، کنترل، قاعده سازی و زیرساخت ها به صورت پیشگیرانه ایجاد شوند.

اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در راستای کمک به اقتصاد و تقویت تولید و اشتغال
وزیر دادگستری به افزایش کشف 65 درصدی محموله های قاچاق کلان با ارزش ریالی بیش از یکصد میلیون تومان اشاره کرد و گفت: آمارها نشان دهنده این است که 80 درصد پرونده های قاچاق، پرونده های با ارزش تخلف کمتر از 100 میلیون تومان است.
وی گفت: اگرچه گمرک تا حد مطلوبی تجهیز شده و تغییرات موثری برای کنترل مبادی رسمی انجام شده اما لازم است مبادی رسمی مانند گمرک و مرزها بیش از پیش مورد نظارت قرار گرفته و کنترل شوند. هرچند گمرک ها و نیروی انتظامی و سایر نهادهای متولی وظایف خود را به خوبی انجام می دهند اما لازم است اقدامات موثرتری در این عرصه صورت گیرد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرد: همه اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در راستای کمک به اقتصاد و تقویت تولید و اشتغال صورت می گیرد اما قرار نیست با انجام این نوع فعالیت ها بخش های دیگر جامعه آسیب ببینند. مانند التهاب در بازار، گران شدن برخی کالاها، ایجاد اضطراب در میان برخی اصناف و... باید قبل از هر اقدامی نتایج آن به درستی پیش بینی و تحلیل شود و در عین حال با تمامی نهادهای ذیربط هماهنگی و همکاری مناسب و شایسته صورت پذیرد.


Powered by Tetis PORTAL