23 فروردين 1395 18:1:18
در دیدار وزیر دادگستری با دادستان کل جمهوری قزاقستان تاکید شد:
لزوم حمایت حقوقی و قضایی از فعالان اقتصادی دو کشور
در دیدار دوجانبه وزیر دادگستری کشورمان با دادستان کل جمهوری قزاقستان، بر لزوم گسترش همه جانبه مناسبات و حمایت حقوقی و قضایی از فعالان اقتصادی دو کشور تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان، بعد از ظهر امروز در دیدار با «اسخات دالوایف» دادستان کل جمهوری قزاقستان، سطح مناسبات و روابط بین دو کشور را بسیار خوب و مطلوب توصیف کرد.
وزیر دادگستری در این دیدار افزود: ‌روابط ما با قزاقستان در سطوح مختلف گسترش خوبی داشته و اکنون نیز در حال گسترش است؛ ضمن اینکه ما صبح امروز در حضور روسای جمهور دو کشور، باهم موافقتنامه انتقال محکومین را امضا کرده ایم که به همراه آن 65 سند دیگر همکاری نیز به امضا رسیده است.
وی ادامه داد:‌ همچنین حجم این قراردادها بیش از 2 میلیارد دلار بوده که به امضا رسیده و هر دو کشور آرزوی گسترش روابط را داشته اند.
وزیر دادگستری افزود: ما از این توسعه روابط خوشحالیم و در شرایطی هستیم که می توانیم به هم کمک کنیم.
پورمحمدی گفت: در دوران تحریم، قزاقستان همکاری ها و کمکهای خوبی به ما داشت و پشتیبانی خوبی از ما کرد و امیدواریم در شرایط جدید از این موقعیت پیش آمده نهایت استفاده را داشته باشیم و روابط خودمان را توسعه دهیم.

* مواضع سیاسی ایران و قزاقستان به هم نزدیک است

وی افزود: مواضع سیاسی دو کشور به هم نزدیک است و ما نسبت به مسائل دریای خزر و خاورمیانه مواضع مشترک و نزدیک به هم داریم و در مذاکرات امروز نیز بر مبارزه با تروریسم، درگیریها و ناامنی هایی که در منطقه وجود دارد تاکید شد تا دو کشور همکاری نزدیکی داشته باشند.
پورمحمدی گفت: ما دو کشور مسلمان عضو شورای همکاری کشورهای اسلامی هستیم و اکنون نیز متاسفانه شاهدیم که درگیری ها و کشمکش ها درون کشورهای اسلامی گسترش پیدا کرده است و متاسفانه همین موضوع زمینه را برای دخالت دیگران در منطقه فراهم کرده که مطمئنا آنها به منافع ما نمی اندیشند به خصوص که عده ای در حال تحریک مسلمانان و جوانهای ما برای اعمال حرکتهای تروریستی هستند.
وزیر دادگستری افزود: متاسفانه در چند سال گذشته شاهد گسترش حرکت های تروریستی در بین جوانهای خود(مسلمانان) هستیم و وقتی روی این موضوع عمیق و دقیق می شویم می بینیم این حرکتهای تند در خدمت دشمنان کل جهان اسلام است و در واقع سربازگیری از بین مسلمانان و کشته ها نیز از بین مسلمانان است.
وی ادامه داد: کشورهای مسلمان با این اقدامات متلاشی می شوند و عملا جامعه اسلامی در حال تضعیف و تحلیل رفتن است و فلسطین، لبنان، سوریه، لیبی، مصر، ‌تونس، یمن، بحرین، عراق، سومالی از کشورهایی هستند که دچار درگیری و کشمکش هستند.
وی ادامه داد: ‌متاسفانه در بین این تحرکات، چهره واقعی فرهنگ و دین مبین اسلام مخدوش می شود و ‌وظیفه همه ماست که در برابر این رفتارها مقابله کنیم.
پورمحمدی افزود: اکنون با امضای این قراردادها سرمایه گذاران ایرانی به قزاقستان و سرمایه گذاران قزاقی نیز متقابلا به ایران سفر و فعالیت می کنند و به حمایت حقوقی مشترکی نیاز دارند و مطمئنا بحث حقوقی و قضایی مهمترین موضوع در گسترش سرمایه گذاری خارجی است.
وی گفت:‌ ما در گذشته یک پیش نویس و تفاهم نامه قضایی داشتیم که در مجلس شما به تصویب نرسید اما از جانب ما تصویب شد و وقت آن رسیده که به تصویب مجلس شما نیز برسد و اگر هم نیاز به تغییرات دارد آن را اعمال کنیم.
وی افزود: به هر حال توسعه روابط قضایی نشان دهنده عمق روابط دو کشور است که ما استرداد مجرمین و موافقت نامه ها را انجام دادیم و معاضدت های قضایی را هم اگر امضا شود تحت روابط قضایی ما به بهترین سطح می رسد.

* زمینه عضویت ایران در اجلاس شانگهای فراهم شده است


وی گفت:‌ ایران عضو ناظر اجلاس شانگهای است و ما تقاضای عضویت داشتیم که بحث تحریمها مانع آن بود و اکنون که تحریم ها برطرف شده به نظر می رسد مشکل آن نیز حل شود.
وی ادامه داد: رئیس جمهور قزاقستان نیز امروز اشاره کرد پس از برجام زمینه الحاق ایران به شانگهای فراهم شده است و همکاری با اوراسیا هم زمینه دیگری است و زمینه همکاری در آن نیز فراهم است و همه اینها همکاریها را توسعه خواهد داد و در واقع همکاری ها اجتناب ناپذیر است.
همچنین اسخات دالوایف دادستان کل قزاقستان نیز در این نشست به همکاری های خوب جمهوری اسلامی ایران با قزاقستان اشاره کرد و گفت:‌ از اینکه زمینه توسعه همکاری حقوقی و قضایی همانند همکاری های اقتصادی در حال انجام است خوشحالم.
وی ادامه داد: تا به امروز در روابط با دو کشور هیچ نوع مشکلی نبوده و امیدواریم در آینده نیز روابط ما رو به ترقی و پیشرفت باشد.
دادستان قزاقستان گفت: کار انتقال محکومین بین دو کشور انجام می شود که البته بین ما مسائل دیگری نیز وجود دارد که برای حل و فصل آن نیازمند همکاری هستیم.
وی افزود: از اینکه ایران در زمینه همکاری به استقبال ما آمده ما نیز از آن استقبال می کنیم به ویژه که روابط ایران و جهان در زمینه های مختلف بهبود پیدا کرده و یا رو به بهبودی است.
وی افزود:‌ امیدواریم در دیگر زمینه ها نیز بین ما همکاری ها رو به ترقی باشد.
دادستان قزاقستان گفت:‌ آمادگی داریم در زمینه های تجاری و اتباع ایرانی کمک کنیم به ویژه آنهایی که در سرزمین ما کار می کنند و ما تقاضا داریم از تجارب هزار ساله شما استفاده کنیم.
گفتنی است در دیدار امروز رؤسای جمهوری ایران و قزاقستان و حضور در نشست هیات‌های عالیرتبه دو کشور، اسناد همکاری بین تهران و آستانه در حضور حسن روحانی و نورسلطان نظربایف توسط مقامات عالیرتبه دو کشور امضا شد.
در این دیدار یادداشت تفاهم همکاری در حوزه همکاری‌های فناورانه، پروتکل توسعه همکاری‌های اقتصادی در زمینه‌های صنعت، تجارت و سرمایه‌گذاری، برنامه بلندمدت همکاری حمل و نقل و ترانزیت در مسیر جاده ابریشم، یادداشت تفاهم همکاری بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملی جمهوری قزاقستان، یادداشت تفاهم همکاری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی راه‌آهن جمهوری قزاقستان، پروتکل همکاری بین شرکت خطوط کشتیرانی ایران و شرکت ملی «جی.اس.سی» راه‌آهن قزاقستان، یادداشت تفاهم همکاری صندوق ملی ایران و شرکت مادرتخصصی ملی «بایترک» قزاقستان، موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی و موافقتنامه انتقال محکومین به حبس، اسناد و موافقتنامه‌هایی بودند که برای شتاب بخشیدن به سطح روابط تهران و آستانه به امضا رسید.


Powered by Tetis PORTAL