8 آبان 1395 14:36:6
معاون وزیر دادگستری:
ارائه خدمات حقوق شهروندی به مردم موجب ارتقاء کانون وکلا می شود
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: ارائه خدمات حقوق شهروندی به مردم موجب ارتقاء کانون وکلا می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، شامگاه شنبه در جلسه با رییس و اعضای هیات مدیره کانون وکلای استان قزوین گفت: کانون وکلا بعنوان قدیمی ترین و پر آوازه ترین نهاد مدنی مستقل و به رسمیت شناخته شده کشور، جایگاه مهمی برای تحقق حقوق مردم دارد و باید این جایگاه محفوظ بماند.
عباسی با اشاره به خدمات ارزشمندی که کانون وکلا به مردم ارائه می کند افزود: یکی از زمینه های مثبتی که می تواند موجب ارتقاء کانون شود و تضمین کننده استقلال آن باشد، حضور در بطن مردم، آگاهی بخشی و افزایش معاضدت قضایی به آنهاست.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: بسیاری از مردم با حقوق اولیه خود آشنا نیستند، شاید با راهنمایی و تهیه یک دادخواست و لایحه خوب از جانب وکلا، پرونده ای که ممکن است یکسال به طول بیانجامد مختومه شود در اینصورت هم حقی پایمال نمی شود و هم کار قضاوت را آسان می کند.
وی با اشاره به اهداف راه اندازی کلنیک های حقوق شهروندی گفت: امروزه ما با حجم زیادی از پرونده ها در دستگاه قضایی، شورای حل اختلاف و سازمان تعزیرات حکومتی مواجه هستیم که باید با بهره گیری از ظرفیت نهادهای عمومی و مدنی نظیر شهرداریها، سازمانهای مردم نهاد، مددکاران اجتماعی، روانشاسان و بخصوص وکلا با آگاهی بخشی و کمک به مردم در جهت کاهش تخلفات و جرم و به طبع آن کاهش پرونده ها در محاکم گام اساسی و موثر برداریم.
عباسی افزود: سعی کردیم در کلیینک های حقوق شهروندی زمینه ای فراهم کنیم که با توجه به مشکلات اجتماعی که مردم با آن دست به گریبان هستند با بسترسازی یک حرکت نوین، مدیریت آسیب های اجتماعی، آموزش اخلاق شهروندی، مشاوره و معاضدت قضایی به مردم ارایه شود.
وی در پایان از پیش بینی نظام ارجاع در کلینیک حقوق شهروندی خبر داد.
همچنین پیش از سخنان معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، تجدد رییس کانون وکلای استان قزوین گفت: توجه به حقوق شهروندی یکی از شاخص های حکومت مردم سالار است.
وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید با تدبیر ایجاد معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستری مباحث حقوق بشر و حقوق شهروندی و توجه و اهتمام جدی به آن را یکی از برنامه های خود اعلام کرده است و اهمیت حقوق شهروندی تا بدانجاست که رییس جمهور محترم حتی دستیار ویژه ای تعیین نموده اند. باید این اهتمام رییس جمهور محترم را به دیده احترام نگریست و پرداختن به آن را وجهه همت خود قرار داد.
در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری بین معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و کانون وکلای استان قزوین امضاء شد.


Powered by Tetis PORTAL