12 مرداد 1395 15:27:45
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
شناسایی 20 حق برای جمعیت 30 درصدی کودکان در کشور
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان با اعلام اینکه حق کودک به عنوان یک مطالبه قانونی باید مد نظر قرار گیرد و از نگاه عاطفی صرف پرهیز شود، گفت: 20 حق برای کودکان احصاء شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، مظفرالوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک روز سه شنبه در نشست کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استانداری البرز، افزود: کودکان افراد زیر 18 سال هستند که امروز 30درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند که نگاه به آنان بیشتر عاطفی است و توجه به حقوق آنان نمی شود.
وی ادامه داد: امروز درکشور شاهد 60 موضوع فقهی و آیات قرانی هستیم که در مورد کودکان سفارش شده و یکی از حقوق کودکان آموزش است، کودک حق زیستن و زندگی دارد.
الوندی گفت: کودکان توان دفاع از خود ندارند و باید نهادهایی از آنان حمایت کنند. اگر بچه ای درخیابان زندگی کرده و از تحصیل دور بماند، باید حمایت شود.
وی اضافه کرد: تاکنون حدی که نیاز است در حقوق کودکان توجه نشده و در سند چشم انداز کشور ایران آمده که ایران کشوری توسعه یافته است که باید در حفظ کرامت و حقوق انسان ها و بهره مندی از امنیت اجتماعی تبلور یابد و ایران باید برخوردار از رفاه، سلامت و غیره باشد که باید تلاش های ویژه را داشت چرا که 10 سال زمان برای اجرایی شدن آن باقی است.
الوندی خاطرنشان کرد: کنوانسیون حقوق کودک به عنوان قانون لازم الاجرا مصوب مجلس است، یکسری قوائد و ارزش های بنیادی داریم که همه کسانی که در حوزه کودک کار می کنند، باید مد نظر قرار دهند.
وی تاکید کرد: تبعیض قائل نشدن یکی از موضوعات مهم دراین زمینه است اما ما در بحث نگرش ها و تفکرات مشکل داریم؛ هر اقدام اجرایی و قضایی باید با رعایت منافع عالی کودک باشد.
الوندی ادامه داد: مشارکت جویی و به رسمیت شناختن بچه ها و نقدپذیری مسئولان، رویکرد جنسیت محور، خانواده محور و دانش بنیان بودن در این موضوع مهم مورد توجه قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: امروز سازمان هایی که با حوزه کودک مرتبط هستند از جمله 9وزارتخانه تلاش هایی ویژه دراین زمینه دارند. در حقوق کودک چشم انداز ما رشد یافتگی تمام کودکان، ایجاد انگیزه برای پیشرفت کودک، سلامت رفاه و آموزش است.
این مسئول در ادامه به وضعیت استان البرز اشاره کرد و افزود: البرز مشکلات خاص خودرا دارد کلکسیون مشکلات استان های دیگر در البرز دیده می شود. بخشی تهدید وبخشی فرصت است و در تلاش هستیم تا مشکلات در حوزه حقوق کودکان را در قالب کارگروه بانوان و خانوده استانداری های کشور مرتفع کنیم.
وی یاد آورشد: البرز ظرفیت های خوبی از جمله در حوزه سمن ها دارند و با رویکرد و نگاه ویژه دولت به تشکل های غیر دولتی می توان با شناسایی ظرفیت های سمن ها با توجه به اینکه دولت توان پرداخت بسیاری از هزینه ها را ندارد بهره برد.
الوندی ادامه داد: درگذشته کرج ( مرکز استان البرز) عبوری دیده می شد اما امروز شاهد آن هستیم که می توان از ظرفیت های قابل توجه آن بهره برد.

دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک در جمع خبرنگاران:
البرز باید بصورت ویژه مورد توجه قرار گیرد


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به ویژگی های خاص البرز گفت: این استان را باید بصورت ویژه مورد توجه قرار داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک روز سه شنبه در حاشیه نشست سازمان های مردم نهاد کودک و نوجوان استان البرز درجمع خبرنگاران افزود: مهاجرپذیری، موقعیت جغرافیایی، سر ریزشدن مشکلات تهران به استان البرز و نزدیکی به پایتخت از جمله ویژگی های البرز به شمار می رود .
وی ادامه داد: ظرفیت های خوبی را در استان البرز شاهد هستیم که در تلاش هستیم تا در بحث سمن ها نهایت بهره وری را از آنها داشته باشیم.
الوندی گفت: با این هدف راه اندازی خانه سمن در استان ها مورد توجه قرار گرفته و با توجه به نقش موثر سازمان های مردم نهاد در حل مشکلات اجتماعی، از پتانسیل های البرز نیز استفاده بیشتری در این بخش خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش ها در البرز 80 سمن فعال در حوزه کودک و خانواده است که شمار آنها به 100 سمن افزایش خواهد یافت.
دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اضافه کرد: اکنون 90 درصد کودکان بد سرپرست و بی سرپرست کشور تحت پوشش نهادهای حمایتی دولتی و غیردولتی قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: این نهادهای حمایتی غیردولتی در قالب موسسه خیریه فعالیت می کنند که مشکل اصلی در این حوزه، عدم هماهنگی بین بخش ها است که سبب شده از وجود بسیاری از ظرفیت ها غافل شویم که تشکیل خانه سمن ها از طریق بازدید میدانی در استانها مورد توجه قرار گرفته است.

Powered by Tetis PORTAL