30 بهمن 1397 16:47:54
سفر وزیر دادگستری به استان قزوین/
وزیر دادگستری: پیشرفتهای دستگاه قضائی قابل قیاس با گذشته نیست

وزیر دادگستری در جمع کارکنان دادگستری استان قزوین گفت: دستگاه قضا نسبت به دهه های پیش بسیار پیشرفت کرده و قابل قیاس با سال های گذشته نیست و این در حالی است که قضات از دهه های گذشته مشقات زیادی را تحمل کرده اند و شرایط به خوبی امروز نبوده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری در آخرین برنامه سفر خود به استان قزوین، در جمع مسئولین و کارکنان دادگستری قزوین اظهار داشت: برخی مسایل قابل بیان نیست و در برخی موارد ارتباطات ما با جامعه بسیار ضعیف است. گاهی با وجود تمام تلاشهای انجام شده از سوی قضات و دستگاه قضا، خروجی مثبتی وجود ندارد؛باید دید این روند، به کدامیک از عوامل اجتماعی از سوی دولت و یا مردم و یا دستگاه قضا و دستگاههای دیگر باز می گردد.
وزیر دادگستری تصریح کرد: دستگاه قضا نسبت به دهه های پیش بسیار پیشرفت کرده و قابل قیاس با سال های گذشته نیست و این در حالی است که قضات از دهه های گذشته مشقات زیادی را تحمل کرده اند و شرایط به خوبی امروز نبوده است.
وی در این باره افزود: قضات در بدترین شرایط و در زیر بارش باران موشک دشمن و بنا به نیاز مردم همچنان به فعالیت ذاتی خود ادامه دادند و امروز در شرایط بسیار خوبی جهت قضاوت به سر می بریم هرچند از نظر وضعیت قضایی و قضات هنوز کمبودهای بسیاری وجود دارد.
آوائی همچنین خاطر نشان کرد: موفقیت قوه قضاییه در گرو احترامی است که قضات برای خود و این دستگاه قایل هستند و این یک باور قلبی است؛ نجات قوه قضا بر عهده خود قضات بوده و نباید به دنبال مقصر بود. ارزش و قیمت قضاوت قضات، بسیار بالاست و از نظر دین و شرع ارزش و جایگاه قضاوت سالم، جایگاه بهشت است.
به عقیده وزیر دادگستری وظیفه اصلی دستگاه قضا در هر شهری، صیانت از قضات است تا در مسیر قضاوت با مشکلی مواجه نشده و جایگاهش متزلزل نشود. قضاوت یک شغل نیست بلکه رسالتی است که از پیامبر به قضات رسیده است.
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: تعامل بین روسای دادگستری با کارمندان و قضات، موجب افزایش روند امر قضات و سایر فعالیتها در حوزه قضا می شود و همین امر باید در همه دستگاههای کشور انجام می شود.
وی در خصوص اهمیت اخلاقیات در کار قضاوت گفت: باید در نگاه و نحوه سلوکمان تحول ایجاد کنیم؛ برای تربیت، باید از شیوه های تلقینی استفاده شود، همچنانکه امام راحل برای جذب حداکثری مردم، از این شیوه استفاده می کردند؛ شیوه های سخت گیرانه دیگر پاسخگوی پرونده های امروز نیستند و باید از شیوه های مناسبتری برای رسیدگی به پرونده ها استفاده شود.
آوائی در خاتمه با اشاره به انتقاداتی که از دولت مطرح می شود اظهار داشت: با توجه به مشکلات موجود، بخش قابل توجهی از قضاوتهایی که نسبت به دولت می شود، منصفانه نیست.
وزیر دادگستری در سفر به استان قزوین علاوه بر افتتاح چند طرح عمرانی، در جلسه شورای اداری استان نیز شرکت و سخنرانی کرد.


Powered by Tetis PORTAL