9 مرداد 1397 8:20:6
آوائی در دیدار با وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی خواستار شد:
تداوم همکاری کشورهای مسلمان در صیانت از حقوق زنان و کودکان

وزیر دادگستری گفت: تداوم مذاکرات و همکاری های متقابل کشورهای دوست و مسلمان می تواند سبب افزایش تعامل و تجارب متقابل شده و خصوصاً در زمینه صیانت از حقوق اتباع و کمک رسانی به اقشار دارای اولویت از جمله زنان و کودکان حایز اهمیت راهبردی است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری کشورمان، صبح امروز در دیدار با "یوحنا سوازنا یم" وزیر امور توانمندسازی زنان و کودکان کشور اندونزی، روابط دو کشور ایران و اندونزی را در بهترین جایگاه و موقعیت برشمرد و اظهار داشت: تداوم مذاکرات و همکاری های متقابل کشورهای دوست و مسلمان می تواند سبب افزایش تعامل و تجارب متقابل شده و خصوصاً در زمینه صیانت از حقوق اتباع و کمک رسانی به اقشار دارای اولویت از جمله زنان و کودکان حایز اهمیت راهبردی است.
وی با اشاره به سخن امام خمینی (ره) گفت: مردان از دامن زنان به معراج می‌روند و همین یک جمله می‌تواند جایگاه زنان در جامعه ما را تبیین کند.
آوایی با اشاره به تصویب قانون حمایت از زنان و کودکان بی سرپرست در سال 1371، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۸۱ و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست مصوب سال ۸۹ اظهار داشت: در حال حاضر لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را در صحن مجلس داریم و می‌توانیم بگوییم کشور ما در این رابطه به سمت کمال پیش می‌رود، البته باید متناسب با زمان قوانین را تغییر دهیم.
وزیر دادگستری اقتضائات زمانی و تحولات جامعه را از عوامل به روز رسانی قوانین مربوط به کودکان و زنان دانست و با تاکید بر اینکه در راه تادیه حقوق زنان و کودکان در مسیر کمال در حرکت هستیم، ابراز امیدواری کرد تا با همکاری کشورهای مسلمان از جمله اندونزی، برای احقاق حقوق کودکان مظلوم فلسطین و میانمار گامهای موثری برداشته شود.
وی با اشاره به اینکه اجلاس منطقه ای آموزش حقوق کودک تا 2 ماه دیگر در ایران برگزار می شود، ابراز امیدواری کرد تا از تجارب و پیشنهادات کشور اندونزی در این اجلاس استفاده شود.
آوایی با تاکید بر لزوم هماهنگی و تشریک مساعی کشورهای مسلمان در موضوعات مختلف گفت: علیرغم اینکه از همکاری با مجامع بین المللی مایوس نیستیم اما اعتقاد داریم در کشورهای مسلمان ظرفیتهای بالایی وجود دارد که باید نهایت استفاده را از آنها بکنیم. متاسفانه در غالب موارد شاهد نگاه مغرضانه و غیرواقعی مجامع بین المللی در حوزه زنان و کودکان هستیم اما تلاش داریم با توجه به واقعیتهای موجود در بعد ملی و بین المللی وظیفه و مسئولیت سنگین خود را در این حوزه به نحو احسن انجام دهیم.
در ادامه وزیر توانمند سازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی، اهداف این سفر را حضور در سمینار تخصصی نقش فناوری ارتباطات در فعالیتهای اقتصادی و همچنین امضای یادداشت تفاهم با همتای ایرانی خود بر شمرد که بر اساس آن امکان همکاری های گسترده تری در خصوص حمایت از کودکان و همچنین توانمندسازی زنان ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در اندونزی وجود زنان سالم را زمینه ساز ایجاد جامعه سالم می دانند، سهم زنان و کودکان را از جمعیت 250 میلیون نفری اندونزی به ترتیب 128 میلیون نفر و 83 میلیون نفر بر شمرد که حاکی از وظیفه ای سنگین بر دوش دولت این کشور برای تامین و حمایت از حقوق آنان است.
همچنین پوران ولویون، مشاور امور زنان و خانواده وزیر دادگستری کشورمان نیز در این دیدار، با اشاره به اقدامات گسترده و قابل توجه اندونزی در حوزه زنان و کودکان، تطبیق و هماهنگ سازی قوانین بین المللی و ملی را امری دشوار دانست که کشور اندونزی در این زمینه به توفیقات خوبی دست یافته است.
وی در خاتمه با ارزشمند بر شمردن تلاش دولت اندونزی برای حمایت از حقوق جمعیت حدود 130 میلیون نفری زنان این کشور گفت: پس از انقلاب اسلامی در ایران، قوانین حمایتی قابل اجرا در حوزه زنان و کودکان تصویب شده و در قوانین کیفری نیز برای دفاع از حقوق کودکان قوانین و دادگاه های ویژه تشکیل شده است.


Powered by Tetis PORTAL