17 مرداد 1394 12:51:43
وزیر دادگستری در بازدید از ایرنا:
از توافق هسته ای شادیم اما ذوق زده نیستیم/ ایران در هماوردی تاریخی قرار دارد
وزیر دادگستری گفت: از توافق هسته ای خوشحال و شادیم اما خوش خیال و ذوق زده هم نیستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری صبح امروز در آیین بزرگداشت روز «خبرنگار» که در اتاق خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی و با حضور محمد خدادی مدیرعامل، مدیران، خبرنگاران و خانواده شهدای ایرنا برگزار شد، گفت: خرسندیم که همه صحنه های زندگی به عطر شهادت و ایثار، استقامت و پایداری و قدرت مقاومت و استواری عجین شده و این از دستاوردهای بزرگ نظام ما و انقلاب اسلامی است و این فرهنگ متعالی خود را در همه عرصه ها نشان داده است.
وزیر دادگستری با بیان اینکه هدف و رسالت اصلی پیامبر(ص) و امامان ما ابلاغ پیام بوده است تصریح کرد: جالب است قوی ترین موضوع و رساترین پیام در قرآن این است و وظیفه اصلی پیامبر(ص) ابلاغ است و این نکته بزرگی است، زیرا در جامعه انسانی زندگی می کنیم و جامعه انسانی وجه مشخصه اش تفکر، عقلانیت و بیان احساسات و دریافت معارف، آگاهی ها و علم است و این بخش انسانی، تنها مواد تغذیه و ارتزاقش پیام و خبر است.
پورمحمدی همچنین افزود: خبر، پیام و انتقال محتوا مهمترین موضوع ارتباطی و مراودات جامعه انسانی است و در ادبیات شیعی ما برجسته ترین حادثه تاریخ تشیع حادثه کربلا است و در کنار افتخارآفرینان بزرگ تاریخ اسلام، آنکه همپای امام حسین(ع) است، حضرت زینب(س) بود و منتقل کننده آن پیام و آن حادثه بود و در واقع آن حضرت، فضای والای معرفت انسانی و انسان شدن را منتقل کردند.
وی گفت: انقلاب ما آنچه داشت با انتقال پیام بود، ما با سرنیزه و جنگ چریکی پیروز نشدیم، انقلاب با شعور انباشته اجتماعی ما و ارتقای فهم متعالی اجتماعی با تبادل احساسات و فهم جدید از نیاز و تحول اجتماعی شکل گرفت.
وزیر دادگستری در این رابطه ادامه داد: انقلاب ما از این فرصت استفاده کرد و امروز اگر انقلاب اسلامی در جایگاه ممتاز خود قرار گرفته، بواسطه قدرت انتقال پیام بود و البته این قدرت یک ابزار و یک فرصت است و آنچه که پیام را ماندگار و نفوذپذیر می کند محتوای پیام است و هنر انقلاب تولید محتوا و هنر خبرنگاران تولید و انتقال پیام بوده و فرصت های جدیدی که اکنون در اختیار ما در عرصه جهانی قرار گرفته، حکایت از این معنا دارد.

** خانواده بزرگ رسانه جزو متحول ترین حوزه های جمهوری اسلامی ایران است
پورمحمدی گفت: خانواده بزرگ رسانه جزو متحول ترین حوزه های جمهوری اسلامی است که رشد پیدا کرده و امروز جمهوری اسلامی از یک بدنه عظیم خانواده رسانه در بخش های مختلف برخوردار شده و از بخش خبرنگاری، تحلیل، کارهای فنی، یارانه، گرافیک و کارهای هنری شما، جامعه بسیار بزرگی شده و ما به این موضوع افتخار می کنیم.
وی تصریح کرد: باید یک رویکرد نوین پیدا کنیم، رسانه ها را کنار هم بچینیم تا بهره وری بیشتری داشته باشیم و به این حوزه بیشتر توجه کنیم.
پورمحمدی افزود: امروز روز خبرنگار است و شهید صارمی و دیگر بزرگانی که در مزار شریف شهید شدند، 9 نفر از فرزندان این ملت بودند که در شرایط بسیار سختی به شهادت رسیدند و که برای دفاع از منافع ملی و آرمان های انقلاب اسلامی تلاش داشتند.
وزیر دادگستری گفت: آنها در صحنه ماندند و بخش زیادی از آن به انتخاب خود این عزیزان بود و حاضر شدند در خط مقدم از جانشان مایه بگذارند و از منافع و آرمان های کشور دفاع کنند.
وی ادامه داد: پیام ما برای شهیدان بویژه شهدای رسانه این است که در افسوس گذشته و نگران آینده نباشید که چیزی از دست نخواهید داد و پیام خود شهدا هم این است که نترسید و اندوهی را هم به دل ندهید.

** ایران در هماوردی تاریخی قرار دارد
وزیر دادگستری گفت: امروز می بینیم که جمهوری اسلامی با ابزار و توان مادی کمتر و با توان رسانه ای کمتر در مقام مقایسه، قدرت هماوردی پیدا کرده و چه دشمنان این توافق هسته ای و چه برخی دوستان منتقد داخلی، این را نمی توانند انکار کنند که در یک هماوردی تاریخی قرار گرفته ایم.
وی افزود: به هر حال این توافقنامه به عنوان اصلی ترین موضوع آمریکا درآمده و بحث انگیزترین موضوع جهانی است و نشان داده که ایران قدرتی در تراز جهانی بدست آورده و این به خاطر پیام شهدا است.
پورمحمدی گفت: رسانه ها بخش هدایت را برعهده دارند و درخواست داریم بخش محتوا را نیز خود برعهده بگیرند و برای اینکه محتوا قابل ارائه شود، می توانند آن را به بلوغ برسانند.
وی با بیان اینکه اگر بنا باشد یک نظام در عرصه جهانی قدرت پیدا کند با بیان هدایت است، افزود: هرکس در دنیا می خواهد جایگاه پیدا کند باید زبانش هدایت باشد و دیپلمات های ما از زبان هدایت و از زبانی نیکو استفاده کردند و منطق خوبی داشتند و این کلام سبب شد بر فضا مسلط شوند و در عرصه هسته ای دستاوردهای ما بسیار بالا است.
وزیر دادگستری گفت: خوشحال، خرسند و شادیم از آنچه که در توافق هسته ای بدست آورده ایم، در این تردید نداریم و حتما ذوق زده و خوش خیال نیستیم و اینهایی که دیدند نمی توانند فضای تفاهمنامه را به هم بزنند، در اجرا دارند سنگ اندازی می کنند و از چهارشنبه گذشته سنگ اندازی آنها در اجرا شروع شده است.
وی ادامه داد: حتما از این دستاورد بزرگ که کسب کرده ایم، همه آنچه را که می خواهیم به دست نیاورده ایم و باید تلاش کنیم دشمن از آنچه به دست آورده نتواند استفاده کند.
پورمحمدی گفت: نگرانی اساسی در مرحله اجرا داریم و این همبستگی ملت را می خواهد، همانطور که با اقتدار به توافق رسیده ایم.
شهید محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف بود که در سال 1377 در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف شهید شد و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان روز «خبرنگار» نامگذاری کرد.


Powered by Tetis PORTAL