28 مهر 1393 15:4:15
وزير دادگستري:
برنامه دولت تزريق اطلاعات صحيح به جامعه است
وزير دادگستري گفت: براي كمك به جامعه بايد اطلاعات درست به جامعه تزريق گردد و بناي دولت نيز جمع آوري صحيح اطلاعات است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، صبح امروز و در ادامه جلسه تفسير قرآن در جمع كاركنان وزارت دادگستري و سازمان تعزيرات حكومتي، بر عزم جدي دولت در نظم بخشيدن به امور و قانونمداري و تدبير تاكيد كرد.

 

وزير دادگستري به آثار و تبعات زيانبار قانونگريزي و بي نظمي در امور كه در گذشته گريبانگير كشور بوده اشاره كرد و گفت: «بي قانوني اشتباه بزرگتري از قانون بد داشتن است؛ بحث نظم در دولت مورد تاكيد جدي است و مشكلاتي كه از بي نظمي و بي قاعدگي بوجود مي آيد آثار زيانباري دارد».

 

وي ادامه داد: دولت بنا ندارد سرعت انجام امور، جلب رضايت عمومي و اقناع اجتماعي را به هر قيمتي به دست بياورد، چراكه در بسياري از مواقع همين موارد سبب بروز مشكلات فراواني شده است؛ بدون محاسبه، پيش بيني و تعيين راهكارهاي مناسب براي تحصيل ابزار و مقدمات، تصميم گيري كردن، فرهنگ بسيار غلطي است كه غير قابل گذشت است.

 

پورمحمدي با بيان اين مطلب كه بحث شفافيت در دولت بسيار جدي است، كسب اطلاعات و ابزار و گردش اين اطلاعات و نيز پرهيز از پنهان كاري و دست كاري اطلاعات را دو امري عنوان كرد كه دولت براي ايجاد شفافيت مد نظر قرار داده است و در اين باره تصريح كرد: براي كمك به جامعه بايد "اطلاعات درست" به جامعه تزريق گردد و بناي دولت نيز جمع آوري صحيح اطلاعات است.

 

وي با اشاره به مشكلات موجود در گذشته و لزوم پرهيز از فرافكني در بين مسوولين اظهار كرد: پرونده عملكرد گذشته در واقع پرونده همه ماست؛ چراكه اغلب ما در گذشته بخشي از كارها را برعهده داشته ايم كه از اين رو در مشكلات و كاستي هاي گذشته نيز دخيل بوده ايم؛ پس در بيان اين مشكلات نبايد فرد خاصي را مخاطب قرار دهيم و اصولا فلسفه امر به معروف و نهي از منكر آشكار سازي ضعفها است كه در صورت رعايت اصول آن، به پيشرفت جامعه كمك خواهد شد.

 

وزير دادگستري با انتقاد از عملكرد مجلس در عدم تصويب لايحه اصلاح قانون بودجه توضيح داد: با گذشت سه دهه از پيروزي انقلاب، متاسفانه تا كنون فلسفه قانون بودجه مورد توجه قرار نگرفته بود كه دولت يازدهم در فاصله اي كوتاه و با همتي جدي اين قانون را مورد مطالعه و بازنگري قرار داد كه نتيجه آن، حذف برخي احكام تكراري در بودجه سنوات گذشته و ارسال لايحه آن به مجلس بود.

 

وي ادامه داد: جاي تعجب است كه مجلس شوراي اسلامي عليرغم اينكه كليات اين طرح را مورد تصويب قرار داده و حتي از دولت تقدير نيز به عمل آورده بود، در مرحله بعدي بدون اينكه به كميسيون برنامه و بودجه ارجاع داده شده باشد، مورد تصويب قرار نگرفت؛ حال آنكه در صورت تصويب اين لايحه، شفاف سازي مطلوبي در ارايه قانون بودجه صورت مي گرفت و بسياري از مشكلات موجود در اين حوزه بر طرف مي شد.

 

پورمحمدي در خاتمه با بيان اين موضوع كه برخي، به اطلاعات منتشر شده از سوي دولت انتقاد مي كنند و از طريق دست انداختن، استهزا، پيامك و ساخت انيميشن و... ، به دنبال تغيير واقعيت هستند، گفت: اگر تدبير كنيم و در امور تشريك مساعي داشته باشيم، تفضل خداوند نيز شامل حال ما خواهد شد و مشكلات و كاستي ها از بين مي روند؛ مي بايست از خرابكاري پرهيز كرد و به ديگران نيز اجازه خرابكاري نداد.  


Powered by Tetis PORTAL