5 خرداد 1395 12:13:25
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری:
برای برخورد با سارقان خلاء قانونی نداریم
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری گفت: در برخورد با سارقان حرفه‌ای خلاء قانونی نداریم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، عبدالعلی میرکوهی معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود:‌ بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی مصوب سال 92 و قانون تعزیرات، مواد قانونی خوبی برای برخورد با سارقان حرفه ای در این دو مجموعه قانونی تعیین شده است.
وی گفت: بیش از 28 ماده قانونی درباره سرقت و اقسام سرقت مشمول حد، حبس،‌تعزیری و محاربه در قانون جدید پیش بینی شده است.
معاون پارلمانی وزیر دادگستری تصریح کرد: با توجه به مشخص شدن اشکال سرقت، ‌بر اساس قانون برای سارقان، مجازات تعیین خواهد شد.

* سامانه اطلاعات محکومان اجرایی می شود

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری از اجرایی شدن سامانه جامع اطلاعاتی محکومان در آینده نزدیک خبر داد.

عبدالعلی میرکوهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود:‌ در حال حاضر آئین نامه سامانه جامع ثبت اطلاعات محکومان از سوی وزارت دادگستری تهیه شده و در مراحل تصویب از سوی رئیس قوه قضاییه است که به زودی اجرایی می شود.
وی گفت: یکی از مشکلات قضات در رسیدگی به پرونده محکومان، نداشتن سوابق گذشته این مجرمان است.
میرکوهی تصریح کرد: براساس قانون جدید آیین دادرسی مصوب سال 92 پیش بینی شده سامانه سجلّ کیفری طراحی شود تا سوابق محکومان در این سامانه ثبت شود.
معاون وزیر دادگستری افزود:‌ وقتی قضات به اطلاعات مجرمان دسترسی داشته باشند می توانند با در نظر گرفتن تعدد و تکرار جرم، برای متهم حکم صادر کنند.
میرکوهی با بیان اینکه نداشتن اطلاعات گذشته محکومان مشکلات زیادی را به قضات و قوه قضاییه تحمیل می کند، اظهار داشت: اگر مجرمی در شهری مرتکب جرم شود اطلاعات جرائم وی در همان شهر ثبت می شود و اگر به شهر دیگری سفر کند و در آنجا با اطلاعات هویتی جعلی اعمال مجرمانه ای از وی سر بزند قطعا سوابق وی به روز و سراسری نیست.
وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر اثر انگشت و اطلاعات هویتی مجرمان در جایی ثبت می شود یا خیر؟ گفت: این آثار هویتی ثبت می شود اما استانی است و در سراسر کشور قابلیت دسترسی ندارد و از این جهت پیگیری پرونده سوابق یک مجرم از شهری به شهر دیگر دشوار است.


Powered by Tetis PORTAL