18 آبان 1395 15:33:40
وزیر دادگستری در نشست خبری نمایشگاه مطبوعات:
مفسدان اقتصادی بستر سازان اجرای نقشه های دشمن هستند
وزیر دادگستری گفت: فساد اداری و مالی از هر دشمن بزرگی ضرر بیشتری دارد و اگر دشمن خارجی به ما طمع می‌کند به واسطه میزان فساد اداری و مالی ماست که بسترسازان داخلی همان مفسدان اقتصادی و مالی هستند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات و خبرگزاری ها در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، افزود: جا دارد از مجموعه رسانه‌ها سپاسگزاری کنیم؛ خوشبختانه جمهوری اسلامی از ظرفیت فوق العاده قدرت نرم برخوردار شده و آن هم جامعه بزرگ اطلاع‌رسانی است.
وی ادامه داد: از توفیق تاریخی که پس از انقلاب شکل گرفته خوشحال باشیم. از همه اصحاب رسانه‌ها تشکر می‌کنیم. احساس توانایی مناسبی به دلیل داشتن این عقبه قدرت نرم داریم. امروز کسی نمی‌تواند در کشور ما بگوید آزادی بیان نیست؛ چراکه هیچ خبری پنهان نمی‌ماند و هیچ کس حرفش در گلو خشک نمی‌شود و کسی نیست که حرف ناگفته داشته باشد. ولی ما باید آن را نظم دهیم.

* باید از آزادی قلم در محدوده قانون دفاع کنیم

وی ادامه داد: البته دغدغه‌هایی داریم؛ بخصوص در روزهای اخیر با اعلام مواضع متفاوتی روبرو شدیم و این هم بخشی از فضای رسانه‌ای کشور است و باید جواب داده شود. ما هر چه در فضای نقد برویم در نهایت مفید و شیرین است هر چند که ممکن است ابتدا تلخ هم باشد. مبنای هر نوع نظر و عقیده و انتقاد باید در حیطه قانون باشد؛ اگر ما تسلیم قانون باشیم، همه گفت‌وگوها سازنده خواهد بود.
وزیر دادگستری افزود: چندی پیش، قانون سیاست‌های کلی انتخابات را داشتیم که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد. این سیاست‌های کلی در جهت رفع نقص‌ها و تکامل بخشی به قانون انتخابات است که بخشی از آن تبلیغات انتخاباتی است. شورای عالی فضای مجازی برای قاعده‌گذاری درست تلاش می‌کند تا فضای مجازی طبق قاعده درست بتواند تاثیر خودش را در افکار عمومی داشته باشد.
وی ادامه داد: فضای اقتصادی نیز بسیار مهم است. تبلیغات اقتصادی و کالاها هم از این لحاظ از اهمیت بسزایی برخوردارند و چندی پیش دیدیم وزارت ارشاد یک لایحه برای تبلیغات کالاها ارایه داد که به دنبال تصویب آن در هیات دولت و تقدیم آن به مجلس هستیم.

* داشتن سعه صدر، نیاز یک جامعه باز است

پورمحمدی در پاسخ به سوالی درباره مواجهه متفاوت دو قوه مجریه و قضاییه با رسانه نیز گفت: قوه قضاییه خود را ملتزم به قانون می‌داند و سایر قوا نیز همین‌طورند. معنی‌اش این نیست در دولت و قوه قضاییه ضوابط مو به مو اجرا می‌شود. ما نقص داریم و این را می‌دانیم، ولی هدف ما این است و با جدیت تعقیب می‌کنیم. فضای رسانه، گفت‌وگو، انتقاد، نقد و بحث‌هایی که درمی‌گیرد، در جهت بهبود و اجرای قانون است. مشکلاتی که برای ما وجود دارد، بخشی از ابهام و سکوت قانونی یا تفسیرهایی است که از قانون ارائه می‌شود. باید تلاش کنیم، ممکن است مراجعی در قوه قضاییه و دولت، تفاسیر مختلفی ارائه دهند. ما تابع قانون هستیم در برابر تفسیرهای فراتر از قانون باید بایستیم و مقاومت کنیم. اجازه بدهید دیدگاه‌ها بیان شود و ناراحت نباشید. در جامعه باز، باید سعه‌صدر داشته باشیم و جواب بدهیم و بشنویم و اجازه بدهیم قضاوت دیگران به کمک ما بیاید.
وی در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای‌ سفر رییس قوه قضاییه به عراق گفت: ما 4 توافق‌نامه با عراق داریم اعم از معاضدت مدنی، کیفری، استرداد مجرمین و انتقال محکومین. در این سفر یک تفاهم نامه همکاری نیز داشتیم که نیاز به تصویب در دولت ندارد و بیشتر بحث‌های حقوق بشری و پژوهشی است.

* اجازه دهیم قلمها برای بیان حق و انتقاد سازنده به خوبی به نگارش در بیاید

وی در پاسخ به سوالی درباره این‌ صحبت‌ رییس‌جمهور که قلم‌ها را نشکنیم، گفت: این که نباید اجازه دهیم قلمها شکسته شود و دهانها بسته شود، حرف حقی است. اگر مخاطب خاصی پیدا کند و محل خاصی مورد نظر باشد، باید صحبت کنیم این کارها را کرده یا نه؟ قانون، اجازه آزادی بیان را داده و باید اجازه دهیم در محدوده قانون، رسانه ها فعالیت کنند، نباید مانع ایجاد کنیم. اگر کسی نسبتی به دستگاهی داده، بحث جداگانه ای است. باید اینها را از هم جدا کنیم. در بین جامعه مطبوعاتی کشور باید تاکید کنیم همه قوا، نهادها، باید تلاش کنیم دهن ها در گفتن حق بسته نشود. اجازه دهیم قلمها برای بیان حق، دعوت مردم به خیر و انتقاد سازنده به خوبی به نگارش در بیاید. از حاشیه ها فاصله بگیریم و اصل مطلب را دنبال کنیم. نباید اصل مطلب گم شود. هیچ قوه ای طفره نمی رود که طبق قانون از گفتن، نوشتن و آزادی بیان، گفتار و قلم در محدوده قلم دفاع شود. این نظر رسمی بنده به عنوان یک عضو دولت و قوه قضاییه است. 
وزیر دادگستری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دوره حضور شما در سازمان بازرسی، این سازمان به ماجرای املاک نجومی ورود پیدا کرده بود؟ چرا سازمان بازرسی راسا وارد مواردی از این دست نمی‌شود؟ گفت: سازمان بازرسی حق ندارد گزارش‌ها را منتشر کند، دستگاه قضایی هم حق انتشار مسایل را تا قطعی شدن ندارد. سازمان بازرسی مدام کار می‌کند. برخی از این موضوعات کار شده بود و همان موقع هم پرونده شد. برخی از جواب‌های شهرداری قانع کننده بود، برخی نبود. برخی جواب‌های شهرداری را به دادگاه فرستادیم. این پرونده آن موقع که در سازمان بازرسی بودم، مطرح نبود و این مسئله‌ای بود که حالا دوستان به آن رسیده‌اند. مسایل زیادی داریم که الان مطرح می‌شود. سازمان بازرسی نمونه‌گیری اتفاقی می‌کند. بازرسی دستگاه‌ها باید ثابت و سیستماتیک انجام شود. الان داریم سازوکارهایی طراحی می‌کنیم که تخلف تا زمان افشا فاصله زیادی نداشته باشد. اولا دنبال آن هستیم که تخلف صورت نگیرد اگر هم صورت بگیرد بلافاصله افشا شود.

* جلوگیری از بروز فساد با توسعه حقوق شهروندی، توسعه عدالت اداری و دولت الکترونیک

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در کنوانسیون مبارزه با فساد چه اقداماتی انجام شده که هنوز شاهد فساد در کشور هستیم و چرا مردم ظاهرا نسبت به مقادیر و میزان فسادها در حال بی‌تفاوت شدن هستند؟ گفت: اگر بی‌تفاوتی ایجاد شود، خوب نیست. بخشی از این اعداد و ارقام اعلامی، بدون پشتوانه، تحقیق و سند است. در رقابت‌های سیاسی و جناحی است که برخی اعداد و ارقام مطرح می‌شود و فضای اجتماعی را ملتهب می‌کند. این مشکل است. ولی فسادهای زیاد تا حد زیادی کنترل شده و در این تردیدی نیست. هر کسی سند و مدرکی دارد ما استقبال می‌کنیم. متاسفانه فسادهای کوچک را خیلی توفیق نداشتیم مبارزه کنیم. مردم با فسادهای کوچک مواجهند. فسادهای بزرگ در رسانه‌ها مطرح می شود، ولی مردم با فسادهای کوچک در کوچه، خیابان و اداره درگیرند. این مشکل اساسی است که راهکار متفاوتی می‌خواهد. بخش‌های اداری کشور فعالند تا جلوی فسادهای کوچک گرفته شود. توسعه حقوق شهروندی، رعایت قانون و نظم و اجرای دولت الکترونیک ما را قادر به جلوگیری از فسادهای کوچک می‌کند.

* مفسدان اقتصادی بستر سازان اجرای نقشه های دشمن هستند

وی در پاسخ به سوالی در مورد فساد اداری و مالی گفت: فساد اداری و مالی از هر دشمن بزرگ ضرر بیشتری دارد و اگر دشمن خارجی به ما طمع می‌کند به واسطه میزان فساد اداری و مالی ماست. هر چه فساد بیشتر شود، طمع دشمن بیشتر می شود. بسترسازان داخلی همان مفسدان اقتصادی و مالی هستند. راه درمان، انضباط، قانون و اجرای دقیق قانون است. اگر این را حل نکنیم، پرونده ها، زندانها، بگیر و ببندها چاره‌ساز نیست و درمان اصلی نخواهد بود. گزارش‌ها این روزها منتشر می‌شود. وقتی وارد می‌شویم می‌بینیم اساس آن بی‌انضباطی است. عدم نظارت، عدم شفافیت به مبنای اصلی است. این‌ها باید حل شود.
وی ادامه داد:‌ در این دولت، تمام تلاش را روی اصلاح بسترها گذاشته‌ایم که زمانبر است. مثلا نظام بانکی 90 سال سابقه دارد، جاهایی ضعف و اشکال دارد تا نقاط کور و ابهام هست، فساد هم تولید می‌شود. اعتبارات و تسهیلاتی بدون اخذ وثیقه و پشتوانه داده شده. وقتی هنگام اخذ اقساط می‌شود، می‌بینیم گیرنده تسهیلات، پول ندارد. امروز اعلام می‌شود 100 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی داریم. ما توانستیم 2-3 درصد نسبت معوقه به کل تسهیلات را کاهش دهیم  چون نسبت معوقات به تسهیلات کاهش یافته، این دستاورد است. در مبارزه با پولشویی خیلی کار شده. دبیرخانه مبارزه با پولشویی خیلی کار کرده. در زمینه قاچاق از 3 سال پیش تاکنون 10 میلیارد دلار کاهش داشتیم. این زیرساخت‌ها جلو رفته ولی همچنان مشکل داریم. اگر این روند با جدیت ادامه یابد می‌توان خوشبین بود با فساد مقابله کردیم ولی وقتی فقط افرادی را باز داشت می‌کنیم، این آرامش موقتی و مسکّن است ولی فساد راه خود را ادامه خواهد داد.


Powered by Tetis PORTAL