18 آذر 1394 9:22:18
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
آمار کودکان بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان نگران کننده است
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: آمار کودکان بازمانده از تحصیل، فاقدان شناسنامه و معتاد در سیستان و بلوچستان نگران کننده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، مظفر الوندی یکشنبه شب در حاشیه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به اقدامات انجام شده و در دست اجرا از سوی سازمان ها و نهادهای مرتبط امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد حل مشکلاتی از این دست باشیم.
وی گفت: حل مشکلات این قشر حساس جامعه نیازمند این است که مسئولان با حساسیت بیشتری به حقوق کودکان توجه کنند چرا که وظیفه حاکمیت احقاق حقوق کودکانی است که به تنهایی توان دفاع از حق خود را ندارند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: سازمان های مردم نهاد می توانند کمک خوبی در زمینه حل مشکلات کودکان تا سن 18 سال داشته باشند که این می طلبد مسئولان در زمینه بیان مشکلات با آنان صادق بوده و همکاریشان را قبول کنند.
الوندی ادامه داد: ایران اسلامی از سال 1372 به عضویت کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان درآمده که از آن زمان تا کنون تمام فعالیت های کنوانسیون ملی حقوق کودک کشورمان به صورت متمرکز در تهران در حال انجام است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت نقش کودک و بر اساس خواست کنوانسیون مبنی بر ورود جداگانه به استان ها برای اطلاع ملموس تر از مشکلات مقرر شد پیگیری حقوق کودکان به طور جدی در تمام نقاط کشور در کارگروه های بانوان و خانواده انجام شود.
از سال 1388 نظارت بر حقوق کودکان به وزارت دادگستری واگذار شده که بهمن ماه، کنوانسیون ملی حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران باید گزارش خود را در خصوص وضعیت کودکان کشور در کنوانسیون بین المللی حقوق کودک مطرح کند.

بازگشت به تحصیل 60 هزار نفر از برنامه های سال جاری است

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به آمار 149 هزار نفری بازماندگان از تحصیل در استان گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته نسبت به ساماندهی 40 هزار نفر از این بازماندگان در سال گذشته اقدام شده و بازگشت به تحصیل 60 هزار نفر در برنامه های امسال قرار دارد.
علی اصغر جمشیدنژاد گفت: مشکل شمار زیادی از فاقدان شناسنامه در سیستان و بلوچستان حل شده و تا پایان امسال نیز افراد باقی مانده به استثنای مشکوک التابعین شناسنامه دار می شوند.
علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان چندی قبل در شورای آموزش و پرورش استان گفت: آمار کودکان لازم التعلیم استان 740 هزار و 887 نفر است که 591 هزار و 492 نفر آنان مشغول تحصیل و 149 هزار و 395 نفر بازمانده از تحصیل هستند.


Powered by Tetis PORTAL