25 مهر 1396 15:49:27
وزیر دادگستری:
جامعه دانشگاهی بهترین جایگاه برای نقد و نظارت بر مسئولین است

وزیر دادگستری گفت: من معتقدم جامعه دانشگاهی بهترین جایگاه برای نقد و نظارت بوده و انتقادات مطرح شده از سوی جامعه دانشگاهی، باعث بالا رفتن ظرفیت مسئولین می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری، روز سه شنبه در نشست صمیمی با اساتید و اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: حضور و ارتباط نزدیک با دانشگاهیان برای من افتخار بزرگی است و امیدوارم بتوانیم رابطه دولت با دانشگاه را تعمیق بخشیده و مستحکم تر کنیم؛ چراکه معتقدم برقراری این ارتباط، خیر و برکات فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.
وزیر دادگستری اظهار داشت: بعضی اوقات احساس می شود بین اساتید، دانشکده های حقوق و وکلا با دستگاه قضایی، سوء تفاهم هایی وجود دارد.گاهی تصویری از دستگاه قضایی وجود دارد و تعمیم نیز داده می شود که خیلی نزدیک به واقعیت نیست و به نظر من این عدم انطباق با واقعیت، به دلیل فقدان ارتباطات موثر است.
وزیر دادگستری گفت: بخش عمده ای از سوءظنی که برخی از وکلا نسبت به همکاران قضایی و برعکس برخی از همکاران ما نسبت به وکلا دارند، به دلیل نداشتن همین ارتباط است.

** برای پیشرفت کشور بر روی نقاط قوت و مثبت یکدیگر تمرکز کنیم

وی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه سیاسی، قضایی و علمی به جای تمرکز بر روی نکات منفی و نقاط ضعف، با نگاه مثبت با هم ارتباط داشته باشیم، خیلی از روابط ما تلطیف و جاذبه ما بیشتر خواهد شد.
آوایی ادامه داد: می توانیم از ظرفیت دانشکده حقوق برای دستگاه قضایی استفاده کنیم تا جهشی در این عرصه به وجود آورد، به شرط اینکه ارتباط مان را با هم بیشتر کنیم.
وی اضافه کرد: گاهی برخی از دوستان در بخش های مختلف حکومت وجود دارند که بیش از ١٠٠ نقطه مشترک دارند اما در دو نقطه اختلافی با هم مشکل دارند، مهم این است که همگی در این جنبه اشتراک نظر داریم که دوست داریم کار کشور به خوبی پیش برود و استقلال کشور حفظ شود.
وی با بیان اینکه ما با هم اشتراکات زیادی داریم، افزود: در حال حاضر در جامعه دیوارکشی های زیادی شده است که بی ربط بوده نیازی به چنین دیوار کشی های نداریم؛ اگر همه در این جهت و داشتن ارتباط مناسب حرکت کنیم و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم، کشور را به سمت پیشرفت خواهیم برد.

** مسئولین بیش ازسایرین نیازمند تذکر، نقد و نظارت هستند

وزیر دادگستری گفت: گاهی اوقات قدرت، غفلت برای افراد ایجاد می کند و باید بدانیم که ما مسئولین، بیش از بقیه افراد جامعه نیاز به نقد شدن، نظارت، کمک و نصیحت داریم، به نظر من شما (اساتید) می توانید از هر طریق ممکن و حتی با یک نامه، تذکر و پیشنهاد ما را یاری کنید و من معتقدم جامعه دانشگاهی بهترین جایگاه برای نقد و نظارت بوده و انتقادات مطرح شده از سوی جامعه دانشگاهی، باعث بالا رفتن ظرفیت مسئولین می شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آمار بالای جمعیت زندانی در کشور خاطرنشان کرد: یکی از مسایلی که می توان آن را با کمک جامعه دانشگاهی کشور به سامان رساند، مساله جمعیت بالای زندانیان است؛ اکنون تعداد زندانیان کشور نسبت به جمعیت نامناسب است؛ البته در این زمینه گام هایی برداشته شده و قوانینی نیز به تصویب رسیده است. باید جامعه حقوقی در این زمینه به ما کمک کنند؛ چون وقتی فردی به زندان می رود عوارضی بسیاری برای خود فرد، خانواده او و در نهایت جامعه ایجاد می کند.
آوایی در این خصوص افزود: در این زمینه نیاز به تغییر نگاه در آحاد جامعه، قضات و دانشگاهیان داریم و در این حوزه شما اساتید حقوق می توانید به ما کمک کنید.
وی با طرح این سوال که برای ارتقای حقوق شهروندی چه باید کرد، ادامه داد: شما اساتید در این زمینه هم می توانید یاری گر ما باشید. گامهای بلندی در این زمینه برداشته شده که برای اجرایی شدن آن و آسیب شناسی در این زمینه نیازمند کمک جامعه دانشگاهی هستیم.
مشکل اطاله دادرسی، بهبود روابط جامعه قضاوت و مردم، بالا بردن آستانه تحمل قضات، کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا و فعال کردن نهاد های داوری و غیره، از دیگر مسایلی بود که توسط وزیر دادگستری به عنوان مشکلات و مسایل موجود در کشور که می تواند مورد توجه و بررسی و پژوهش از سوی دانشگاه قرار گیرد، مطرح شد.
در ادامه این جلسه که با حضور روسای دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اساتید دانشکده حقوق و علوم سیاسی ضمن بیان نقطه نظرات خود، انتقادات و پیشنهاداتی را در خصوص عملکرد قوای سه گانه و به ویژه وزارت دادگستری، در حضور وزیر دادگستری مطرح کردند.


Powered by Tetis PORTAL