4 مرداد 1394 13:29:0
وزیر دادگستری:
مذاکرات هسته ای جدال حق و باطل و هماوردی تمدنی بود
وزیر دادگستری گفت: این مذاکرات صرفاً یک گفت‌وگو و تفاهم نبود، بلکه یک هماوردی تمدنی، یک کشمکش گفتمانی و جدال حق و باطل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در مراسم تودیع و معارفه معاونت های توسعه مدیریت و پشتیبانی، حقوق مالکیت معنوی و امور بین‌الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری گفت: خدا را شاکریم که به ما توفیق داد جامه خدمت به تن داشته باشیم و در مسیر خدمت به مردم و اجرای عدالت و حمایت از حقوق عامه تلاش کنیم و در راه تثبیت نظام اسلامی تلاش کرده و گامهای ما، رفتار، ذهن و فکر و همه وجود ما در خدمت نظام اسلامی، بندگان و دین خدا و حق و حقیقت باشد.

وزیر دادگستری با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران پرچم حق و حقانیت، عدالت و دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم را بر دوش می‌کشد و با ظلم، استکبار و انحراف مبارزه می‌کند گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره رسالت بزرگ خود را دفاع از حقوق انسان‌ها می‌داند.

وی افزود: ماه مبارک رمضان امسال با توفیقات ویژه ای برای ما همراه بود و برگزاری روز قدس در تابستان گرم با لبهای تشنه بسیار ارزشمند بود و دعای مردم سبب شد تا فرهنگ و دین ما، عزت و اعتلای بیشتری یابد و دستاورد هسته‌ای یکی از محصولات ارزشمند این همت والا، صداقت و حق‌طلبی مردم و از برکات الهی بود.

* گذر زمان بر اهمیت دستاورد هسته ای می افزاید

پورمحمدی با اشاره به مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با پنج قدرت جهان تصریح کرد: بدون شک آنچه که در این گفت وگوهای بسیار خسته‌کننده و طولانی حاصل شد، دستاورد بسیار بزرگی است که هرچه زمان بگذرد بر اهمیت آن افزوده می‌شود و زوایای آن مکشوف خواهد شد.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه ملت ایران بخشی از توانایی ها و ظرفیت‌های خود را در این مذاکرات نشان داد، گفت: این مذاکرات صرفاً یک گفت‌وگو و تفاهم نبود، بلکه یک هماورد تمدنی، یک کشمکش گفتمانی و جدال حق و باطل است و با جدال احسن، خداوند این توفیقات و دستاوردها را نصیب ملت ما کرد؛ گفتگو با پشتوانه استقامت، مذاکره متکی به اقتدار ملی، رفت و آمدهای سیاسی با ایثارها و گذشت ها، مباحثات سیاسی در کنار پیامهای روشنگرانه و حق طلبانه که در نهایت منجر به بروز اتفاقات زیادی شده تا محصولی در این ابعاد نصیب ملت ما شود.

وزیر دادگستری به سخنان روز گذشته سیدحسن نصرالله اشاره کرد و گفت: شب گذشته سیدحسن نصرالله در دیدار با فارغ‌التحصیلان و خانواده‌های ایثارگر لبنانی گفت که این توافق برای ما دستاورد بزرگی است و موجب اقتدار ما و ذلت دشمنان می‌شود و نتیجه این مذاکرات، شرایط را برای رژیم صهیونیستی سخت تر می کند.

وی افزود: وقتی دشمن اعتراف می‌کند که ما توان جنگیدن با ایران را نداریم و ایران با عراق و افغانستان متفاوت است و جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای بزرگ فنی و علمی دارد و نمی‌توانیم به راحتی به این کشور حمله نظامی کنیم و حتی نمی توانیم تحریم‌ها را آنچنان که می‌خواهیم ادامه دهیم، بدان معناست که دستاورد بزرگی نصیب ما شده و این اعترافات بسیار بزرگ از سوی دشمنان سرسخت جمهوری اسلامی ایران است.

* آنچه در مذاکرات به دست آمده موردحفاظت قرار گیرد

پورمحمدی ادامه داد: اینکه آمریکا می‌گوید گزینه ها روی میز است، حرف های تکراری است و بیش از 30 سال است که این حرف ها را می‌زند، اما اینکه می گویند ما نمی‌توانیم ملّت ایران را تسلیم کنیم، حرف نو و جدیدی است. از این جهت ما باید آنچه را که به‌دست آورده‌ایم همچون گوهری بدانیم و از آن حفاظت کنیم، به‌طور قطع رسیدن به محصول سختی‌های زیادی داشته و اطراف هر گلی خاری وجود دارد که باید مواظب باشیم به دستمان برخورد نکند.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است دشمن به این راحتی به توافق تن نداده و در اجرا هم به راحتی تمکین نمی‌کند، اینها با ما جنگ کرده و بزرگان ما را ترور کرده‌اند و اینکه بگوییم بعد از این نیز خیانت نخواهند کرد روشن است که امکان‌پذیر نیست، مگر قرار است از دشمنی آمریکا کاسته شود؟ مهم آن است که همین دشمن در برابر ملت ما تسلیم شده است.

پورمحمدی در ادامه گفت: برخی‌ها آیات روشن الهی و نعمت‌های بزرگ خدا را که در این مملکت ارزانی شده را نمی‌بینند، مگر دشمنان کینه‌توز اسلام و انقلاب اسلامی به راحتی دست از دشمنی برمی‌دارند؟ خود آمریکایی‌ها عنوان کردند که قدرت نظامی آنها 110 برابر ایران است، اما همین قدرت امروز می‌گوید ما نمی‌توانیم ملت ایران را تسلیم کنیم و باید دست از تهدید و تحریم برداریم.

* برخی از زبان دشمن دست به القای شروط ساختگی می زنند

پورمحمدی با بیان اینکه همه ما باید آنچه را که به‌دست آمده جدی و بزرگ بگیریم گفت: دشمن جسارت نمی‌کند شرط‌های نامعقول برای ما بگذارد، اما برخی دوست دارند به زبان دشمن شرط‌های آنچنانی را القا کنند و می‌گویند فلان مقام خارجی گفته شرط آنها برای توافق هسته‌ای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی است؛ اما مقاماتی که از زبان آنها چنین شرط‌هایی عنوان شده در ملاقات با رئیس جمهور می‌گویند ما چنین حرف هایی را نزده‌ایم، اما روزنامه‌های شما این حرف ها را از قول ما می‌نویسند، این مسئله در دستور کار شورای عالی امنیت قرار گرفته تا تعقیب شده و مشخص شود این صحبت‌ها از کجا آمده و چه کسی آن را بیان کرده است.

وزیر دادگستری با بیان اینکه 35 سال است شیشه عمر رژیم صهیونیستی در دستان ماست، گفت: ما سیر صعودی رژیم صهیونیستی را نزولی کردیم، اما حالا اینکه بگویند فلان شرط گذاشته شده است حرف نادرستی است.

پورمحمدی در ادامه به سفر برخی از مقامات خارجی به کشورمان طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: هیاتهای مختلف خارجی در حال رقابت برای ورود به ایران هستند و این در حالی است که برخی می‌گویند چرا برای این مقامات فرش قرمز پهن می‌کنید؟ در جلسه 3 روز پیش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با 3 وزیر ایالت متحده از جمله جان کری، یکی از سناتورهای باسابقه و مؤثر کنگره خطاب به آنها گفت که شما ما را ذلیل کردید و پیش از آنکه توافق نهایی شود، هیأت‌های مختلف خارجی راهی ایران شده‌اند.

وی افزود: دشمن می‌گوید اشتباه کردم و نمی‌خواهم وضعیت قبلی را ادامه دهم و باید در داخل، این موضوع را با دیده بصیرت نگریست و امروز هم کسی برای آنها هورا نمی‌کشد، جمهوری اسلامی ایران در برقراری روابط اقتصادی با کشورهای دیگر هیچ محدودیتی نداشت و به آنها می‌گوییم شما خودتان را محدود کردید.

پورمحمدی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا دشمن از این توافق سو استفاده نکند و امتیازاتی که در این توافق کسب کرده‌ایم به عمل برسند، گفت: در مقابل باید تلاش کنیم امتیازاتی که دشمن گرفته محقق نشود یا بیش از آنچه توافق شده به دست نیاورد.

وزیر دادگستری تصریح کرد:‌ همانطور که دولت اعلام کرده تمام توافقات امسال اثر اقتصادی در کشور نخواهد داشت و سال آینده نیز بر مبنای اقتصاد مقاومتی و تلاش درونی و اقتدار ملی عمل خواهیم کرد، دشمن در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی موانع ایجاد کرده و ما سعی کردیم این موانع را برداشته و راه را هموار کنیم؛ بنابراین باید از این فرصت به خوبی استفاده شود. و این به نفع همه است.

پور محمدی در بخش دیگری از سخنان خود وزارت دادگستری را یک وزارت بین قوه ای دانست و افزود: وزارت دادگستری از وزارتهای سهل و ممتنع و تنها نهادی است که در قانون اساسی و در اصل 160 قانون از آن یاد شده است؛ وزارت دادگستری یک نهاد بین قوه ای و حلقه ارتباط بین دستگاهها محسوب می شود.

* اقدام مجلس در تدوین اختیارت وزارت دادگستری پس از 35 سال قابل تقدیر است

وی با تقدیر از تدوین 7 ماده برای تعیین وظایف وزارت دادگستری از سوی مجلس عنوان کرد: بعد از 35 سال مجلس وظایف وزارت دادگستری را تعیین کرد؛ هر چند که شاید از کلیات آن نکات خاصی استخراج نشود اما تدوین 7 ماده جدید امری قابل تقدیر به شمار می رود.


وزیر دادگستری با اشاره به اینکه قوای سه گانه کشور بسیار تفکیک شده اند اظهار داشت: در حال حاضر ما شاهد دیوارهای بلند دور قوا هستیم و در این خصوص نیازمند حلقه های اتصال قوی بین قوا هستیم که یکی از دستگاههای متصل کننده وزارت دادگستری است، به همین منظور ما امروز نیاز به هم افزایی بیشتر داریم.

* دفاع از حقوق مالکیت فکری محور اقتصاد دانش بنیان است

وی از تشکیل معاونت جدید مالکیت فکری خبر داد، و گفت: امروز اقتصاد دنیا بر اساس تولیدات ذهنی است به همین خاطر حق شناخت تولیدات فکری بسیار مهم بوده و از تعرض دیگران به حقوق مبتکرین و مخترعین جلوگیری می کند؛ اگر اقتصاد دانش بنیان که محور پیشرفت و توسعه تعیین شده بخواهد جدی پیش رود، محور آن دفاع از مالکیت فکری است و ما بر اساس این تفکر که در این حوزه کمبود وجود دارد، معاونت مالکیت فکری را در وزارت دادگستری تشکیل دادیم که مورد تصویب سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز قرار گرفته است.

پورمحمدی یکی از جدلهای امروز ما با دنیا را بحث حقوق بشر دانست و افزود: در دنیا شاهد این هستیم که بحثهای حقوق بشری کاملا فرهنگی شده و بسیاری از افراد نیز آن را جدی نمی گیرند و کسی امروز غصه حقوق بشر را نمی خورد و شاهد هستیم که مدعیان حقوق بشر حتی اجازه نمی دهند یک بیانیه در سازمان ملل صادر شود؛ با این حال جمهوری اسلامی ایران دنبال کننده مسایل حقوق بشر و مسایل بین المللی است و دراین حوزه بحث اساسی و جدی دارد.

* ایجاد معاونت حقوق بشر با هدف اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران در مسایل حقوق بشری است

وی در این باره افزود: خوشبختانه در کشور ستاد حقوق بشر در قوه قضاییه به ریاست رییس قوه قضاییه و با مشارکت دولت و نمایندگان مجلس در سطح عالی وجود دارد؛ اما در درون دولت جایگاه روشنی برای این امور وجود ندارد و در این زمینه نیازمند یک پایگاه جدی برای پیگیری مسایل حقوق بشر و حقوق شهروندی هستیم، چراکه این موضوع حقانیت و مدعیات ما را در جهان اثبات خواهد کرد، به همین خاطر حوزه معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستری تشکیل شد.

وی تشکیل دبیرخانه کنوانسیون مبارزه با فساد به صورت مستقل را از دیگر تغییرات در وزارت دادگستری بر شمرد و تصریح کرد: در دولت همت بسیار زیادی برای مبارزه با فساد وجود دارد و در وزارت دادگستری نیز ما پیگیر این مسئله هستیم به همین منظور مرجع کنوانسیون مبارزه با فساد به ریاست وزیر دادگستری تشکیل و برای آن یک دبیرخانه مستقل در نظر گرفته شده است.

Powered by Tetis PORTAL