14 مرداد 1394 17:29:26
وزیر دادگستری در دیدار با نایب رییس اتحادیه جهانی سردفتران:
پیوستن ایران به اتحادیه جهانی سردفتران مسیر سرمایه گذاری خارجی را هموار می کند
وزیر دادگستری گفت: مجموعه ثبت و سردفتری کشور ما استعداد و توانایی لازم برای فعالیت به عنوان یک عضو فعال در اتحادیه جهانی سردفترداران را دارا بوده و تلاش این اتحادیه برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه جهانی سردفتران، مسیر سرمایه گذاری و ورود سایر کشورها به ایران را تسریع و هموار می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، عصر امروز در دیدار با نایب رییس رییس اتحادیه جهانی سردفتران و نایب رییس شورای سردفتران اروپایی، بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین کانون سردفتردارن کشور با اتحادیه جهانی سردفتران تاکید کرد.
وزیر دادگستری در این دیدار با اشاره به سوابق و مراودات تاریخی دو کشور ایران و ایتالیا تصریح کرد: سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با ایتالیا بسیار خوب بوده و در گذشته حجم بالایی از مراودات اقتصادی بین دو کشور وجود داشته که در چند سال گذشته شاهد کاهش حجم این مراودات بوده ایم و امیدواریم با توجه به سفر وزرای اقتصادی و وزیر امور خارجه ایتالیا در چند روز گذشته به کشورمان، به زودی شاهد افزایش سطح مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری باشیم.
وی به سابقه تاریخی بسیار طولانی نظام ثبت در کشور اشاره کرد و گفت: در دوران جدید دولت سالاری و دیوان سالاری مدرن که از 115 سال پیش شکل گرفته، دفاتر ثبت اسناد رسمی، جزو اولین سازمانها و تشکلهای مردمی، مستقل و سازمان یافته بوده که امروز نیز این مجموعه دارای تشکیلات منظم، دقیق و کاملا مورد اعتماد مردم و دولت است.
پورمحمدی در این رابطه همچنین افزود: کانون سردفترداران ارتباطات عمیق و وثیقی با سازمان ثبت داشته و خدمات ثبتی ما نیز در چند سال گذشته کاملا مکانیزه و از زیر ساختهای الکترونیکی مدرن برخوردار شده که اگرچه این موضوع با تاخیر همراه بوده اما در این حوزه گامهای مطمئنی برداشته شده که به طبع آن انجام امور با دقت بسیار بالایی انجام می گیرد.
وزیر دادگستری ضمن ابراز امیدواری از اینکه همکاری های کانون سردفترداران کشور با اتحادیه جهانی سردفتران تقویت گردیده و در آینده ارتباطات منظم و گسترده تری بین این دو کانون برقرار گردد، اظهار داشت: در گذشته امکانات قانونی کافی برای سرمایه گذاری خارجی در ایران وجود داشته که اخیرا نیز به منظور ایجاد امکان استملاک برای افراد غیر ایرانی در حوزه های غیر تجاری و صنعتی، دولت لایحه ای را تنظیم کرده است.
وی در ادامه سخنانش به اشتیاق کشورهای خارجی و به ویژه اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و افزود: طبیعی است که همکاری های بین المللی اتحادیه سردفتران بتواند تضمین و پشتوانه ای برای سرمایه گذاری خارجی در ایران باشد، چراکه کشور ما ظرفیت سرمایه گذاری بسیار وسیعی دارد و کشورهای زیادی مشتاق این امر هستند که قطعا در این حوزه نیازمند پشتوانه قوی حقوقی خواهند بود.
پورمحمدی جمهوری اسلامی ایران را یکی از موثرترین و مهمترین کشورهای منطقه و غرب آسیا عنوان کرد و گفت: مجموعه ثبت و سردفتری ما استعداد و توانایی لازم برای فعالیت به عنوان یک عضو فعال در اتحادیه جهانی سردفترداران را دارا بوده و تلاش این اتحادیه برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه جهانی سردفتران، مسیر سرمایه گذاری و ورود سایر کشورها به ایران را تسریع و هموار می کند.
بر اساس این گزارش در ابتدای این جلسه "میکولی" نایب رییس اتحادیه جهانی سردفتران و "پاسکو آلیس"، نایب ریس شورای سردفتران اروپایی، با اشاره به بازدیدهایی که از نظام ثبت و سردفتری در کشور داشته اند، از تحولات وسیع صورت گرفته و نظام دقیق ثبتی در ایران، ابراز شگفتی کردند.
میکولی با بیان این مطلب که قاره آسیا به عنوان یکی از اهداف و دغدغه های اصلی اتحادیه جهانی سردفتران است، گفت: آرزوی ما این است که ایران با توجه به تاریخ، تمدن و فرهنگ دیرینه و غنی اش به زودی به عضویت این اتحادیه درآمده و تعادل لازم در بین کشورهای آسیایی را ایجاد نماید.
اتحادیه جهانی سردفتران که مقر اصلی آن در شهر رم ایتالیا واقع شده است، دارای 88 عضو از کشورهای جهان است.


Powered by Tetis PORTAL