3 اسفند 1393 12:36:16
وزير دادگستري :
نيازمند تحول اساسي در رفتار اقتصادي و مديريتي هستيم/تحقق اقتصاد مقاومتي با تكيه بر منابع داخلي
وزير دادگستري گفت: در دولت دو لايحه مورد پيگيري قرار گرفت كه حقوق مالكيت فكري، ادبي و هنري خوشبختانه در مجلس تصويب شد و اكنون لايحه حقوق مالكيت اقتصادي، روزهاي پاياني خود را در دولت طي كرده و در حال تكميل و ارايه به مجلس است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، روز يكشنبه در مراسم افتتاحيه "پنجمين جشنواره و نمايشگاه ملي علم تا عمل" با بيان اين مطلب كه موضوع اصلي اين نمايشگاه علم تا عمل است، گفت: مبناي ما علم، آگاهي، بصيرت و شناخت است.

 

وزير دادگستري ادامه داد: بحث حيات اقتصادي مدرن، مهم ترين موضوع دنياي معاصر و تحول جديد در چند قرن گذشته است. محور توسعه و پيشرفت، همين اقتصاد مدرن است كه امروز شاهد آن هستيم و در دنيا شكل گرفته است.

 

وي در اين باره تصريح كرد: علم بسيار مفيد است ولي بايد جهت گيري و دستاوردهاي آن مشخص باشد، بايد ديد علم چه پديده‌هايي به وجود مي آورد و در بحث اقتصاد هم بايد ببينيم علم چگونه منجر به توسعه اقتصادي مي‌شود.

 

پورمحمدي به وجود رقابت شديد اقتصادي بين كشورها و بويژه امريكا و چين اشاره كرد و گفت: بايد دستاوردها، اهداف و نتيجه‌اي كه علم به انسان مي‌دهد مورد توجه قرار گيرد. در دنياي خيلي بي رحمي قرار داريم، امروزه بحث‌هاي سياسي، امنيتي و مذاكرات خيلي مطرح است و در دنيايي كه شتابان پيش مي‌رود حتي بين دوستان هم رقابت سختي وجود دارد و در جهان غرب هم اين موضوع را مي‌بينيم. امروزه مهم ترين رقابت ميان آمريكا و چين آن هم بر سر مسايل اقتصادي است.

 

* نيازمند تحول اساسي در رفتار اقتصادي و مديريتي هستيم

 

وي همچنين اظهار داشت: مسوولان ما بايد دنيا را خوب بشناسند و تحولات دنيا را رصد كنند؛ چراكه اگر همين امروز تمامي محدوديت‌ها و تحريم‌ها برداشته شود، ما براي بقا و ادامه حيات و پيشرفت و باز نماندن از رقابت، نيازمند تحول اساسي در رفتار اقتصادي، مديريتي، پژوهشي و آموزشي خود بوده و مي بايست دريابيم كه چگونه مي‌توانيم در دنياي امروز از آرمان‌ها، اهداف، كشور و نظام خود دفاع كنيم و براي اين موضوع برنامه ريزي داشته باشيم.

 

وزير دادگستري به آمار حدود ده ميليون نفري فارغ التحصيلان دانشگاهي در كشور اشاره كرد و گفت: ما فارغ‌التحصيلان، استادان و نخبگان زيادي داريم كه بايد از آنها استفاده كرد و اگر اجازه دهيم بدون محصول باقي بمانند، هزينه و انرژي زيادي به هدر خواهد رفت. متاسفانه ما نخبگان و فارغ التحصيلان خود كه با صرف هزينه هاي هنگفت به رتبه هاي بالاي علمي دست پيدا كرده اند را به بنگاه‌هاي توليدي دنيا تقديم مي‌كنيم.

 

* اقتصاد مقاومتي بر منابع داخلي متكي است

 

وي با بيان اين مطلب كه اقتصاد و تجارت بدون اتكا به علم و دانش و فناوري به هدف مطلوب خود نخواهد رسيد، خاطر نشان كرد: امروز اقتصاد مقاومتي اساس كار و توسعه ما است، اقتصاد مقاومتي  يعني نگاه به درون، متكي بر منابع داخلي، سرمايه انساني تربيت شده داخلي و براساس دانش و فناوري جديد و پيشرفته.

 

وزير دادگستري در بخش ديگري از سخنانش گفت: مالكيت فكري و حقوقي، در اقتصاد دانش بنيان ارزش والايي دارد كه در اين رابطه مجموعه قوانيني نيز در كشور مورد تصويب قرار گرفته اما متاسفانه دولت ها در اجراي آن موفق نبوده اند.

 

* لايحه حقوق مالكيت صنعتي در حال تكميل است

 

وي در اين رابطه افزود: در دولت دو لايحه مورد پيگيري قرار گرفت كه حقوق مالكيت فكري، ادبي و هنري خوشبختانه در مجلس تصويب شد و اكنون لايحه حقوق مالكيت صنعتي، روزهاي پاياني خود را در دولت طي كرده و در حال تكميل و ارايه به مجلس است.

 

وزير دادگستري گفت: از چند سال قبل براي حمايت از حقوق مالكيت فكري، شوراي مالكيت فكري در كشور تشكيل شد و بنابر اهميت اين موضوع، مسووليت اين شورا به وزارت دادگستري محول شد كه در دو بخش حقوق مالكيت صنعتي و حقوق مالكيت ادبي، هنري و علمي به افراد مشاوره ارايه مي نمايد.

 

وي با تاكيد بر اينكه در دولت يازدهم نسبت به موضوع مالكيت فكري اهتمام جدي شده است، گفت: ايجاد معاونت مالكيت فكري در وزارت دادگستري نشان دهنده اين است كه بسترهاي لازم براي توسعه اقتصاد دانش بنيان ايجاد شده است و اميدواريم با حمايت و پيگيري دولت، به موفقيت هايي در خور شان جمهوري اسلامي ايران دست يابيم.


Powered by Tetis PORTAL