5 بهمن 1394 15:45:17
وزیر دادگستری:
انتخابات بالاترین نماد انسجام و وحدت ملی است
وزیر دادگستری گفت: قوت نظام ما از روز اول به مشارکت و پشتیبانی مردم بوده است که انتخابات مهم ترین مجرای بروز و ظهور و بالاترین نماد این انسجام و وحدت ملی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در ادامه جلسه تفسیر قرآن در جمع مسئولین و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی بر اهمیت جلب مشارکت عمومی برای حضور در انتخابات تاکید کرد.
وزیر دادگستری با بیان این جمله امام خمینی(ره) که "میزان رای ملت است" گفت: از همان ابتدای انقلاب با آموزشها و هدایت حضرت امام(ره) آموخته ایم که نظاممان را بر اساس انتخابات و حضور و مشارکت مردم، تنظیم و تعریف کنیم.
وی درباره جمهوریت نظام گفت: این یک ارزش بسیار عالی و متعالی است که جامعه، خود برای رسیدن به اهداف والا و آرمانهای بلندش قیام کند و این موضوع در حوزه سیاسی نیز ترجمه منطقی و مطلوب خود را یافته و وقتی در کنار اسلام قرار می گیرد، هویت ناب و متعالی خود را پیدا می کند و دیگر دچار انحراف نخواهد شد.

* میزان مشارکت در انتخابات در جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح قرار دارد


پورمحمدی همچنین افزود: خوشبختانه میزان مشارکت مردمی در انتخابات در کشور ما در حد بالای سطوح مشارکت در جهان است که نکته ای اساسی و قابل توجه است. در خصوص تنظیم و مراقبت از انتخابات نیز دقت بسیاری صورت گرفته که در این موضوع، جایگاه شورای نگهبان فوق العاده مهم  است.
وی در این باره تصریح کرد: اسلامیت نظام و جایگاه قانون اساسی که میثاق ملی است و نقطه اتکای مردم ما از مسلمان و غیر مسلمان و اکثریت و اقلیت می باشد، باید مورد حفاظت قرار گیرد که خوشبختانه شورای نگهبان این جایگاه را حفظ کرده است.

* تدین و قانونمداری امروز ما به دلیل وجود شورای نگهبان است

وزیر دادگستری تاکید کرد: اگر امروز زندگی ما متدینانه و بر مدار قانون است به دلیل وجود، صلابت و دقت شورای نگهبان است که قابل تقدیر و ستایش بوده و نباید در مورد اهمیت این جایگاه، کوچکترین تردیدی به خود راه دهیم؛ نظارت بر انتخابات نیز مقوله ای جاری است که از دیگر وظایف شورای نگهبان است و کار بسیار سخت و پیچیده ای است.
وی با بیان این مطلب که در برخی قوانین انتخاباتی ابهاماتی وجود دارد که بار این ابهام بر دوش شورای نگهبان قرار گرفته و بعضا نقض و ابرام ها، اعتراضات، اختلاف نظرها و غیره را به دنبال دارد اظهار داشت: شورای محترم نگهبان باید در جهت رفع شائبه ها و ابهامات اقدام نموده و پیشقدم شود و ما نیز در این خصوص باید دقت کنیم که حتی در صورت وارد بودن اعتراض و انتقادمان، به اصل و اساس موضوع خدشه وارد نکنیم.
پورمحمدی در ادامه افزود: اصلاح قوانین انتخابات را باید با جدیت دنبال کنیم؛ خوشبختانه در مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا به دستور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) سیاستهای کلی آن نوشته و تنظیم شده که ان شاء الله پس از ابلاغ، دولت لایحه آن را آماده و به مجلس محترم تقدیم می کند. اما در هر صورت باید ابهامات در این خصوص از بین رفته و بار شورای نگهبان سبک تر شود؛ نباید این شورا که حافظ اسلامیت نظام و دفاع از قانون و میثاق ملی است، محل مناقشه و دعوای رد و قبول صلاحیت کاندیداها قرا گیرد.
وی گفت: در شرایط کنونی باید با مصلحت اندیشی و نگاهی بازتر از ابهامات قانونی عبور کنیم و صبوری و همراهی داشته باشیم چراکه کشور نیازمند انسجام و وحدت است؛ باید از این مسیرها با صلابت و قدرت عبور کرد و این در گرو مشارکت و همت همگانی است و امیدوارم شورای محترم نگهبان با دقت و بررسی همه جوانب و با وقت گذاری بیشتر و با رعایت اصول حقوقی و قانونی، مشکلات را کاهش دهد.

* انتخابات مهم ترین مجرای بروز و ظهور و بالاترین نماد انسجام و وحدت ملی است

وزیر داگستری در خاتمه بیان داشت: قوت نظام ما از روز اول به مشارکت و پشتیبانی مردم بوده است که انتخابات مهم ترین مجرای بروز و ظهور و بالاترین نماد این انسجام و وحدت ملی است.


Powered by Tetis PORTAL