18 مرداد 1395 21:34:19
وزیر دادگستری:
حرکت مقتدرانه کشور در مسیر پیشرفت به پشتوانه مردم و نیروهای مسلح
وزیر دادگستری با تاکید براینکه رویکرد دولت تقویت نیروی انتظامی است، گفت: با نگاهی گذرا به هر آنچه که پیرامون ما می گذرد و نگاه به تحولات جهانی و منطقه ای متوجه می شویم که امنیت سیاسی، اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در کشور حاکم است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در نشست تخصصی معاونان، فرماندهان و روسای پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: باید خداوند را شاکر بود که در کشوری دارای فرهنگ متعالی، اخلاق و منش برجسته، ارزشی و معنوی زندگی می کنیم.
وی با اشاره به اینکه دشمنان تمامی قوای خود را علیه نظام ما به کار گرفته اند، افزود: اتفاق اخیر در پاریس و بر پایه نمایش رسوای منافقین، بیانگر این بود که دشمن از همه جهات اقدام به عملیات های کینه توزانه می کند؛ دشمن به دنبال نشان دادن عناد خود است م حتی به رسوایان و گروه های مورد نفرت ملت ایران متوسل شده است که البته این مطلب نشان از استیصال دشمن از طرفی و اقتدار ایران اسلامی می نماید.

* تحریم زیر چرخ دنده های مقاومت اقتصادی ملت خرد شد

وزیر دادگستری با بیان اینکه ملت در برابر تحریم ها مقاومت کرد، گفت: یکی از حربه های دشمن تحریم بود که ملت ما در چرخ دنده های مقاومت اقتصادی آن را خرد کرد و این در حالی بود که سردمداران تحریم ها گفته بودند تحریم هایی که علیه ایران وضع شده، فلج کننده ترین تحریم تاریخی است.
پورمحمدی در این باره افزود: در سه دهه گذشته بیشترین تجمع تسلیحات نظامی دنیا را در خلیج فارس شاهد بوده ایم و حتی در یک روز بیش از ۹۶ نوع ناو، زیردریایی، ناوچه و غیره تردد داشتند. بیشترین تسلیحات خریداری شده در ۲۰ سال اخیر از آمریکا از سوی عربستان، قطر و امارات صورت گرفته است که همه اینها به عنوان مسائل نظامی در همسایگی ما حائز اهمیت است و با نگاهی گذرا به هر آنچه که پیرامون ما می گذرد و نگاه به تحولات جهانی و منطقه ای متوجه می شویم که امنیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کشور در بالاترین سطح وجود دارد.
وی با بیان اینکه دشمن همه امکانات خود را علیه ما بسیج کرده است، عنوان کرد: داعش، گروهک های تروریستی و هم پیمانانش هدف و برنامه های بسیاری را علیه کشور و نظام اسلامی ایران دنبال کردند و ناکام ماندند و باید قدردان این امنیت باشیم؛ که حاصل تلاش و هوشیاری نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی است.
وزیر دادگستری ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی ایران با نگاه به موقعیت کنونی کشور ما ابراز نگرانی و خشم می کنند و امروز اگر کشور مقتدرانه در مسیر پیشرفت حرکت می کند به پشتوانه نیروهای مسلح بوده و نقش نیروی انتظامی در این حوزه مشهود است.

* تحریم ها را با اقتدار ملی شکستیم

پورمحمدی در خصوص آثار لغو تحریم ها با بیان اینکه تحریم ها را با اقتدار ملی شکستیم، خاطر نشان کرد: سال گذشته با وجود کاهش قیمت نفت، برای اولین بار در تاریخ ایران، تراز تجاری مثبت اتفاق افتاده و در چهار ماه گذشته نیز طبق آمار گمرک کشور، تراز مثبت به 4 میلیارد دلار رسیده است که نشان دهنده ظرفیت اقتصادی این نظام است و تفاوت دیروز و امروز، برداشته شدن اتهامات از روی ما و به عکس مدعی شدن ما در عرصه جهانی و متهم کردن آمریکا به پیمان شکنی بوده که این دستاورد بزرگی برای نظام ما است.
وزیر دادگستری به توفیقات دولت در عرصه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در همین شرایط سخت موجود، تورم کنترل شده و دولت نوید این موفقیت را می دهد که در سال جاری به نرخ رشد 5 درصد برسیم و این آهنگ را نیز تداوم دهیم وباید بدانیم که اگر امنیت ما اینچنین تثبیت نشده بود و اقتدار نظامی و امنیتی ما تامین نشده بود، این جایگاه سیاسی و بین المللی برای ما قابل تامین نبود.
وی با اشاره به مأموریت های گسترده ناجا مطرح کرد: پلیس پیشگیری و راهنمایی و رانندگی در خط مقدم ارتباط با مردم و جامعه هستند و این یک فرصت و مزیت محسوب می شود.
وزیر دادگستری با اشاره به نقش و کارکردهای پلیس پیشگیری ادامه داد: متأسفانه آسیب های اجتماعی در جامعه وجود دارد و آزار دهنده است و رویکردی راهبردی و کاربردی برای کاهش و حل آسیب های اجتماعی باید اتخاذ شود.
پورمحمدی با اشاره به جلسات مقام معظم رهبری با مسئولان ارشد نظام در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی افزود: همه دستگاه ها در راستای کاهش آسیب های اجتماعی نقش دارند و هر دستگاهی به فراخور مسئولیت باید ایفای نقش کند.
وی در ادامه با تقدیر از اقدامات پلیس پیشگیری در عرصه های مختلف خاطر نشان کرد: شرایط کشور ما متفاوت است چرا که ما با ۱۵کشور و رژیم همسایه هستیم که از لحاظ امنیتی و اقتصادی برای ما تاثیرگذار است.
وزیر دادگستری اشاره کرد: دستاوردهای پلیس بیانگر این است که جهت گیری ها، رویکردها، بکارگیری ابزارها و تکنیک های ناجا در مأموریت ها در مسیر درستی هدایت و بکارگیری می شود و این مهم نوید دهنده این است که در آینده نیز به نقاط مطلوب و ایده آل تری خواهیم رسید.

* رویکرد دولت تقویت نیروی انتظامی است

وی خاطر نشان کرد: در دولت نسبت به نیروهای مسلح، دید مثبت و توأم با همراهی و همکاری وجود دارد و تا حد ممکن تلاش بر این است که به مطالبات ناجا به درستی پاسخ داده شده و از کمبودها کاسته شود.
وی در ادامه با اشاره به مأموریت های عملیاتی نیروی انتظامی عنوان کرد: یکی از وظایف پلیس مبارزه با پدیده قاچاق است و خوشبختانه بر مبنای اشراف اطلاعاتی و اقدام عملیاتی، آمار و دستاوردهای ناجا در حوزه کشفیات کالای قاچاق قابل توجه است که البته اگر گمرک به درستی عمل کند نیمی از بار ناجا کاسته خواهد شد که خوشبختانه شاهد تحرک بیشتر گمرکات می باشیم.

* کالای قاچاق معدوم می شود

پورمحمدی تأکید کرد: براساس تدابیر اتخاذ شده امکان ورود کالای قاچاق و توزیع به بازار پس از این وجود نخواهد داشت.

* پلیس باید در کلانتری ها و پاسگاه ها دفاتر حقوق شهروندی ایجاد کند

وی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه میزان تخلفات در جامعه افزایش یافته است به راه اندازی کلینیک های حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: اقدامات پیشگیرانه در راستای کاهش جرایم موثر است.
وزیر دادگستری با بیان اینکه اقدام پلیس در راستای راه اندازی و فعال سازی مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری ها و مراکز انتظامی قابل تقدیر است، گفت: اینگونه اقدامات در راستای پیشگیری اجتماعی بسیار موثر است.
پورمحمدی تأکید کرد: ما حدود 10 میلیون پرونده ورودی در قوه قضاییه و سازمان تعزیرات حکومتی داریم که آمار بسیار بالایی است که نشان می دهد قانون مداری، اجرای صحیح قانون، احترام به مردم و انضباط نیاز جدی جامعه ما است و این اصول باید تقویت شود.
وی خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی علاوه بر مأموریت انتظامی و امنیتی رسالت هنجار و رفتارسازی را نیز بر عهده دارد.
وی خطاب به فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی بیان کرد: قانون را به خوبی اجرا کنید و با جدیت اجرای مأموریت ها را دنبال کنید. با برخی از جوسازی ها از اجرای مأموریت ها عقب نشینی نکنید. ناجا مأموریت سنگینی در عرصه های مختلف به ویژه هنجارسازی برعهده دارد.

* اجرای قانون مهم ترین مأموریت ناجا است

وی با بیان اینکه ناجا بزرگترین نیروی مسلح در کشور است، مطرح کرد: مأموریت بزرگی بر دوش نیروی انتظامی است و اجرای قانون مهم ترین مأموریت ناجا می باشد. انتظار داریم با آموزش و تربیت مناسب کادرها نسبت به اجرای قوانین تمرکز صورت بگیرد.
وی در پایان با بیان اینکه همه دستگاه های مسئول باید تلاش کنند که نظم و امنیت و احترام به حقوق دیگران در جامعه نهادینه شود گفت: کمک به نیروی انتظامی وظیفه همگانی است.
در پایان این مراسم از سه تن از فرماندهان پلیس پیشگیری ناجا تقدیر شد.


Powered by Tetis PORTAL