10 اسفند 1395 14:49:34
وزیر دادگستری:
برای کاهش پرونده ها نیازمند تغییر رویکرد هستیم
وزیر دادگستری گفت: هرسال جرم انگاری را بیشتر کردیم ولی جرم و مجرمین بیشتر شده به طوری که در حال حاضر از بیان تعداد متهمین و پرونده ها خجالت می کشیم و می بایست رویکرد و نگاهمان را در زمینه کاهش جرائم تغییر دهیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در اولین "همایش ملی رویارویی با جرائم سایبری" که صبح امروز در سالن غدیر دانشگاه علوم انتظامی برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه گفت: دنیای سایبر دنیای بزرگ امروز و آینده است و بر همه ابعاد انسانی مسلط خواهد شد.
وزیر دادگستری بیان کرد: از اهتمام ناجا به این امر بسیار مهم، سپاسگزار هستیم، بررسی و رصد فضای سایبری کار بزرگی است که باید ناجا و دستگاه قضائی با یکدیگر همکاری کنند؛ چندسال پیش اعلام شد که دادگستری نسبت به جرائم سایبری مطالعاتی داشته باشد و اگر مقررات یا قانون نیاز داریم تهیه کند و ارایه دهد که متاسفانه در این زمینه از جانب ما کوتاهی صورت گرفت.
وی تصریح کرد: آنچه اهمیت دارد این است که در حال حاضر فضای مجازی فضای حاکم است که 3.7 میلیارد کاربر فضای مجازی در دنیا وجود دارد که در ایران ضریب نفوذ اینترنت 57 درصد است و ضریب نفوذ اینترنت همراه 47 درصد است.

** با دید بازتری به فضای مجازی نگاه کنیم

وی ادامه داد: طی سالیان اخیر پهنای باند در مراکز مختلف افزایش پیدا کرده و وقتی از منظر جرم، جرم شناسی و مبارزه با آسیب‌ها با این فضا روبه‌رو می‌شویم فضای تاریک و مبهم در ذهن ما غلبه پیدا می‌کند؛ طبیعی است یک پزشک جامعه را از نگاه بیماری می‌بیند و یک پلیس هم جامعه را از نگاه متهم می‌بیند و قاضی هم از نگاه مجرم می بیند که این نکته کار دست ما می‌دهد و در برنامه‌ریزی ها مشکل ایجاد می‌کند.
وزیر دادگستری گفت: دنیای سایبر بخشی از رموز خلقت است. دنیای محسوس و دنیای نامحسوس بخشی از آفرینش است؛ حال انسان در دنیای نامحسوس نفوذ کرده و آن را در اختیار خود قرار داده است که آثار آن نیز بسیار گسترده است.
پورمحمدی بیان کرد: وقتی با آسیبهای فضای سایبر روبرو می شویم عظمت و گستردگی موضوع را باید دریابیم؛ انسان دنیای ناشناخته و لایتناهی است که بخشی از دنیای امروز با فضای سایبر در حال تکمیل است.

** سلامت جامعه نیز در افق علم و فناوری اتفاق میفتد

وی گفت: اگر خوستار سلامت در جامعه هستیم باید بدانیم که سلامت نیز در افق علم و فناوری اتفاق میفتد؛ ما با ابزارهای قراردادی به دنبال تامین سلامت هستیم در حالی که دنیای واقعی همه ابزارهای واقعی خود را می خواهد.
وزیر دادگستری بیان کرد: ما در کشورمان جرم انگاری می کنیم تا جامعه را اصلاح کنیم اما با این کار فقط تعداد متهمین، زندانیان و جرم بیشتر شده است که این امر نشان می دهد این چرخه بی پایان و معیوب است.
پورمحمدی با اشاره به اهتمام در امر جرم انگاری گفت: اگرچه در امر جرم انگاری باید اقدامات بسیار مناسبی انجام گیرد اما باید به ابعاد مختلف نیز توجه شود.

** لزوم تغییر رویکرد از جرم انگاری به کاهش زمینه بروز جرایم

وی گفت: هرسال جرم انگاری را بیشتر کردیم ولی جرم و مجرمین بیشتر شده به طوری که در حال حاضر از بیان تعداد متهمین و پرونده ها خجالت می کشیم و می بایست رویکرد و نگاهمان را در زمینه کاهش جرائم تغییر دهیم.
وی ادامه داد: باید ببینیم که آیا با آمدن فضای مجازی باید منتظر جرم بیشتری در آینده باشیم یا به دنبال راهی برای جلوگیری و کنترل این امر بگردیم.
وزیر دادگستری گفت: هر تکنولوژی ابزار کنترلی خود را نیز می تواند بسازد یا می توان با استفاده از همان فناوری به صورتی برنامه ریزی شود که خروجی آن فناوری با آسیب و جرم کمتر مواجه باشد.
پورمحمدی افزود: مطالعاتی که در حوزه سایبری در حال انجام است بخشی به صورت ارایه لوایح و یا تهیه مقررات و دستورالعمل ها باشد اما از ساختن عناوین مجرمانه جدید خودداری کنیم و اقداماتمان نیز منجر به محدودسازی فناوری نشود.

** در حوزه حریم خصوصی با زبان محبت سخن بگوییم

وی در خاتمه با اشاره به موضوع حریم خصوصی گفت: حریم خصوصی مردم بسیار مورد تاکید است و شریعت ما هم به آن حساس است. حریم خصوصی یکی از دغدغه‌هایی است که ما باید آن را رعایت کنیم. باید با جامعه رفیق شد و با زبان درست و از روی محبت و دلسوزی با آنها صحبت کرد، وگرنه فقط از مواضع آمرانه بگوییم این‌ کار را بکن، این‌کار را نکن، زیر آبی می‌روند؛ بنابراین زبان ما باید زبان محبت باشد.


Powered by Tetis PORTAL