17 آذر 1393 10:20:53
رييس جمهور در همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد:
فساد در تاريكي رشد مي كند / مقررات غيرشفاف و دست و پا گير موجب بروز فساد است / ضرورت توسعه دولت الكترونيك براي مبارزه با فساد
رييس جمهور در همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد گفت: متاسفانه در جامعه ما فساد وجود دارد و همزمان كه با تورم، ركود و بيكاري مبارزه مي‌كنيم، بايد با فساد نيز مبارزه و براي كاهش آن تلاش كنيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، حجت الاسلام و المسلمين روحاني در همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد، با بيان اينكه انحصار عامل فساد است، گفت: خواست عمومي مردم، برخورد قاطع، عملي و بدون ملاحظه با فساد است.

رييس شوراي عالي امنيت ملي رانت اطلاعاتي را سبب ايجاد بزرگترين فسادها بر شمرد و اظهار داشت: بايد دولت الكترونيك را در جهت مبارزه با فساد اداري توسعه دهيم.

رييس جمهوري با بيان اينكه مشكلات كشور بدون مبارزه با فساد حل نخواهد شد، گفت: اگر سرمايه، سايت، روزنامه، خبرگزاري، توپ و امكانات نظامي و ديگر مظاهر قدرت در يك نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم كه باشد، فاسد مي شود.

روحاني عقب نشيني در مقابل فساد را به معناي به خطر افتادن انقلاب و نظام دانست و گفت: مقررات غيرشفاف و دست و پا گير زمينه ساز بروز فساد است.

رييس شوراي عالي امنيت ملي گفت: درخت حنظل در تاريكي رشد مي كند و براي مبارزه با فساد، قواي سه گانه مردم و رسانه ها و دستگاههاي نظارتي بايد به صحنه بيايند.

وي با گراميداشت ايام اربعين حسيني اظهار داشت: اباعبدالله الحسين عليه السلام كه به عنوان مظهر ايستادگي و آزادگي در برابر انواع ظلم ها و فسادها بود، جان عزيز خود، فرزندان و يارانش را در اين راه مقدس (مبارزه با فساد و ظلم) فدا كرد.

روحاني، اساس قيام اباعبدالله الحسين عليه السلام را ايجاد صلح و اصلاح در جامعه و مبارزه با انواع مفاسد و مفسده ها بر شمرد و اظهار داشت: موضوع اين نشست يكي از مهم ترين اهداف و موضوعات مربوط به اصل انقلاب است. انقلاب اسلامي براي چه رخ داد و نهضت اسلامي به چه منظوري در برابر رژيم گذشته پاي گرفت؟

وي با بيان اين كه همواره از رژيم گذشته به عنوان رژيم فاسد پهلوي ياد كرده ايم، گفت: يك عامل مبارزه و يكي از دليل حركت مردم در برابر رژيم سابق آن، اين بود كه آن رژيم هم فاسد و هم مفسده بود.

رييس شوراي عالي امنيت ملي در ادامه گفت: مردم انقلاب كردند تا كشور از فساد پاكسازي شود، هيچ مفسده اي بر صندلي حكومت و رياست تكيه نزند و اگر خداي ناكرده ما در مبارزه با فساد ناتوان باشيم، اين به مفهوم ضعف انقلاب اسلامي، ناتواني انقلاب و دست نيافتن به يكي از اهداف مهم انقلاب اسلامي است.

روحاني همچنين با اشاره به اينكه موضوع فساد از ديدگاه مردم اينچنين است؛ يا مسولين مي دانند و در برابر فساد نمي ايستند، پس خود آلوده اند و كل انقلاب و نظام زير سوال است يا آن كه نمي دانند و يا اگر مي دانند در مبارزه ناتوانند پس دولت اسلامي يك دولت ناكارآمد است، گفت: چه فاسد بودن و چه ناكارآمد بودن نظام كه يكي از اين دو هم در قضاوت مردم است، به معناي آن است كه ما به يكي از مهم ترين اهداف انقلاب دست نيافته ايم.

رييس دولت تدبير و اميد مبارزه و ريشه كني فساد را آرماني همچون استقلال، مبارزه با استعمار و استبداد و ايجاد حاكميت ملي بر شمرد و تصريح كرد: اين كه امام(ره) بزرگوارمان در زمينه مبارزه با فساد و تباهي در بخش هاي مختلف سخن مي گفت و فرمان مي داد و تاكيد مي كرد و اين كه رهبر معظم انقلاب مساله فساد را در كنار فقر و تبعيض قرار داده‌اند و خواسته اند جامعه ما از فقر، فساد و تبعيض مبرا باشد به معناي اين هدف مهم براي همه مسوولان است.

رييس جمهوري در ادامه گفت: اگر هدف اوليه ما امروز در دولت يازدهم اين است كه كشور از لحاظ اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي از معضلات و مشكلات كه در سال هاي گذشته با آن مواجه بوده رهانيده شود، اگر در سال هاي گذشته از تورم بالاي 40 درصد در فشار بودند و كشور داراي رشدي نبود و يا حتي رشد منفي منهاي 9 درصد در ضمن دو سال بود و اگر بيكاري و عدم اشتغال مشكل همه خانواده ها بود و ارتباطات ما با جهان دچار اختلال بود، اگر مسايل اجتماعي و آسيب هاي اجتماعي ما نگران كننده بود؛ مردم در حماسه سياسي 24 خرداد شركت كردند تا دولتي كار را آغاز كند بتواند اين معضلات را حل و فصل كند.

وي با طرح اين سوال كه چرا مردم آن شور بزرگ را آفريدند، گفت: چرا به تعبير رهبر معظم انقلاب كه ايشان خواستار حماسه سياسي بودند، حماسه سياسي محقق شد. پاسخ اين است كه هدف حركت اين مردم ايجاد دولتي بود كه بتواند براي معضلات اصلي و اساسي جامعه راه حل بيابد.

روحاني با اشاره به اينكه اگر اين دولت نتواند راه حل بيابد و يا راه حل بيابد اما در اجراي آن ناتوان باشد به معناي بي‌توفيقي و ناكارآمدي اين دولت است، گفت: ما براي تشخيص بيشتر از دو معيار نداريم، معيار نخست رضايت خداوند است كه تشخيص آن چندان مشكل نيست اما شايد تبيين و لمس آن براي همه جامعه چندان آسان نباشد و معيار دوم رضايت مردم است همانگونه امام علي عليه السلام به محمدبن ابي بكر فرمود در دوران ولايت چيزي را براي مردم بخواه كه براي خود و خانواده ات مي خواهي.

رييس قوه مجريه اظهار داشت: اگر مردم تصور كردند كه فرزندان، برادران، خواهران و مادران مسوولان هستند و اگر مردم ديدند كه رييس جمهور، روساي ديگر، وزرا، مقامات، مسولان، قضات، نمايندگان و همه در هر رده، آنچه براي فرزندان خود مي خواهند براي مردم هم مي خواهند؛ آن گاه رضايت مردم حاصل مي شود.

رييس دولت يازدهم در ادامه گفت: مگر امكان دارد در جامعه فساد باشد، كار اداري با رشوه انجام شود، طبقات ساختمان با رشوه مرتفع تر شود، جنگل و مراتع به عنوان منابع ملي كشور دست اندازي شود، آنچه به عنوان مزايده و مناقصه مطرح مي‌شود روي پرده و پشت پرده اي داشته باشد، آيا مردم از اين دولت و حكومت راضي اند، براي چه راضي باشند؟

رييس جمهوري با بيان اينكه همه بايد به صحنه بيايند چرا كه بدون مبارزه عمومي بدون حضور جامعه مدني و مردم نمي‌توان به مقصد رسيد اظهار داشت: مگر مي توان با برتري جويي بر يكديگر، فساد، آلودگي، تباهي، انواع فساد اجتماعي، اخلاقي و مالي، به آن بهشت برين سراي آخرت و رضوان خدا دست يافت؟ مسلما هر چه كار مردم طولاني شود در آن فساد به وجود مي آيد.

وي با تاكيد مجدد بر اينكه مقررات دست و پا گير براي ايجاد فساد است، تصريح كرد: بايد همه چيز را شفاف كنيم چرا كه فساد در تاريكي رشد مي كند بنابراين بايد مقررات مان شفاف و كوتاه باشد.

رييس قوه مجريه با بيان اينكه مجلس نيز همين گونه است، قوانين و نظارتش بايد شفاف و مانع باشد و از همه مهم تر قوه قضاييه كه پايان كار و راه است بايد دقيق، صادق و عادلانه باشد، گفت: خدا نكند كه يك وقت فساد به قوه قضاييه برسد و ان شاءالله هيچ وقت چنين چيزي نمي شود. بايد قضات شريف قوه قضاييه و دستگاه هاي نظارتي ما همه و همه به صحنه بياييم. اين تعارف و شعار نيست. اين سمينارها در صورتي موثر است كه به راهكار برسيم و آن را عملي كنيم.

روحاني در ادامه و با اشاره به اينكه اگر خداي ناكرده اين سمينار هم مانند برخي سمينارهاي ديگر تنها يك اجتماع و گفت و گو باشد و پايان يابد و راه و مسير نيز همان گونه بماند، نمي توانيم به اهداف بلندمان دست يابيم اظهار داشت: بايد در پايان اين همايش به 5 راه حل روشن دست يابيم كه اثر آن سه ماه ديگر آشكار شود. در اين صورت است كه در مبارزه با فساد توفيق حاصل شده ضمن اينكه بار ديگر از رسانه ها، جامعه مدني قواي سه گانه و مردم مي خواهم كه براي ريشه كني فساد دست به دست هم دهند.

رييس جمهور با بيان اينكه براي حل مشكل فساد بايد اولويت بندي را در برنامه هاي خود قرار دهيم و از تخصيص غيرعادلانه منابع جلوگيري كنيم، گفت: مهمترين هدف ايجاد دستگاه هاي نظارتي همچون ديوان محاسبات اداري، ديوان عدالت اداري و سازمان بازرسي كل كشور، نظارت دقيق تر و جلوگيري از بروز تخلف در ساير دستگاه ها بود.

وي با اشاره به ضرورت رعايت اولويت در رسيدگي به پرونده هاي قضايي گفت: بايد رسيدگي به پرونده هاي مهمتر در اولويت قرار گرفته و مردم از نتيجه مجازات افراد مطلع شوند كه اين خود مي تواند مهمترين عامل بازدارندگي در ارتكاب جرم در جامعه باشند.

روحاني با بيان اينكه مي ترسم به مرزي رسيده باشيم كه قبح فساد در جامعه شكسته شده باشد، گفت: شكسته شدن قبح فساد در جامعه و ناديده گرفتن امر به معروف و نهي از منكر به معناي از دست دادن انقلاب است. مردم نوكر اسم جمهوري و اسلام نيستند بلكه آنها خواستار اجراي جمهوريت و اسلام هستند كه در پي آن نظام جمهوري اسلامي ايران تقدس و احترام مي يابد.

روحاني با بيان اينكه اميدوارم خداي متعال به همه توفيق دهد تا در دستيابي به هدف اصلاح جامعه و مبارزه با فساد موفق باشيم، گفت: بايد همه مسوولان، مردم، رسانه ها، جامعه مدني و قوه سه گانه دست به دست هم دهيم تا بتوانيم فساد را در جامعه ريشه كن كنيم.

 


Powered by Tetis PORTAL