30 خرداد 1395 13:45:28
دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد خبر داد:
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور بررسی شونده تعیین شد
دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد از تعیین جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور بررسی شونده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محسن مردعلی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد که برای شرکت در مراسم قرعه کشی این کنوانسیون به وین سفر کرده بود، از تعیین جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور بررسی شونده خبر داد.
مردعلی در این باره توضیح داد: این قرعه کشی که بنا بر سازوکار تعین شده در مقررات مربوط به بررسی کنوانسیون مبارزه با فساد در روز جمعه 28 خردادماه در مقر سازمان ملل برگزار گردید، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور بررسی شونده تعیین و کشورهای فلسطین و لیختن اشتاین به صورت اولیه به عنوان کشورهای بررسی کننده فصول دوم و پنجم کنوانسیون مبارزه با فساد در ایران تعیین شدند.
وی همچنین افزود: این قرعه کشی هر پنج سال برای همه کشورها در دو فصل کنوانسیون انجام می شود که این کشورها موظفند به لحاظ اجرای فصول تعیین شده، مورد بررسی قرار گرفته و در عین حال در فرآیند بررسی سایر کشورها مشارکت کنند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در خصوص تکمیل فرآیند خودارزیابی گفت: این مرجع در سال اول فرآیند بررسی، نیاز به مشارکت جدی و همکاری همه دستگاه های اجرایی، قضایی، مجلس، بخش خصوصی و جامعه مدنی دارد.
وی خاطر نشان کرد: در صورت عدم هماهنگی و همکاری لازم در این کار فراقوه ای و برطرف نشدن خلاء های جدی موجود در دو حوزه پیشگیری و استرداد اموال، امکان پاسخگویی مناسب فراهم نخواهد شد و تحقق سند چشم انداز کشورمان به عنوان کشوری عاری از فساد و دارای چهره جهانی ضد فساد، در عمل محقق نمی شود.
مردعلی از همه دستگاه ها خواست تا بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزیر دادگستری در خصوص نظام تکمیل "چک لیست خود ارزیابی کنوانسیون مبارزه با فساد"، نسبت به مشارکت جدی با این مرجع اقدام نمایند.


Powered by Tetis PORTAL