21 بهمن 1395 11:52:37
سفر وزیر دادگستری به استان فارس/5
وزیر دادگستری: ارتقای بهره وری پیش نیاز حرکت انقلابی در اقتصاد مقاومتی است
وزیر دادگستری گفت: ارتقای بهره وری از پیش نیازهای حرکت انقلابی در اقتصاد مقاومتی وارتقای شاخص رشد اقتصادی کشور است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبج امروز پنجشنبه، در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس در شیراز اظهار داشت: پایین بودن نرخ بهره وری از مشکلات فراروی کشور است و حال آن که اگر بتوانیم گام های خوبی در ارتقای این نرخ برداریم، نرخ رشد اقتصادی کشور با ظرفیت ها و امکان و توان مدیریتی کنونی قابل ارتقا به هفت یا هشت درصد است.
وزیر دادگستری گفت: خرید گندم از کشاورزان کشور از چهار میلیون و 500 هزار تن در سال 91 به 10 میلیون و 800 هزار تن در سال 94 ارتقا یافته است که با توجه به کاهش سطح زیرکشت 600 هزار هکتاری این محصول در ایران و کاهش پنج درصدی آب مصرفی در تولید این محصول، شاهد ارتقای 20 درصدی بهره وری در این زمینه بوده ایم.
وی با اشاره به مشکلات فراروی شمار زیادی از استان ها کشور در زمینه کم آبی و خشک شدن چاه های آب گفت: حرکت در مسیر بهینه سازی مصرف و مدیریت منابع آب و تغییر الگوی کشت کشاورزی برای گذر از مشکلات فرارو اجتناب ناپذیر است.

** حرکت ایران در ارتقای شاخص های مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرشتاب بوده است

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که حرکت ایران در ارتقای شاخص های مختلف در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرشتاب بوده است، گفت: یک نشریه آمریکایی اخیرا ایران را هفتمین قدرت جهان از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی معرفی کرده است؛ هرچند برای دامن زدن به ایران هراسی شاید نیاز به چنین تحلیل هایی باشد اما این که دشمن، توان یک کشور را این گونه نشان دهد تاثیر روانی در سطح بین المللی دارد.
وی اظهار کرد: دشمن با هر انگیزه ای که این کار را انجام دهد، جایگاه کشور را ارتقا می دهد و می توان گفت که بلندگوی تبلیغاتی ما در جهان شده است.

 

** جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت در جهان شناخته شده است

وزیر دادگستری گفت: ما قدرت تبلیغاتی بالایی در سطح بین المللی نداریم اما به واسطه تبلیغات دشمنان، هم اینک جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت در جهان شناخته شده است.
پورمحمدی گفت: اینکه دشمنان مبلغ این جایگاه بوده اند نفی توان داخلی ما نیست و آنها هم با توجه به توان و رشد داخلی ما، چنین مباحثی را مطرح می کنند.
وزیر دادگستری در ادامه با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه لزوم تحول در اقتصاد و حرکت انقلابی در این عرصه گفت: اقتصاد در تفکر انقلابی نقش بالایی دارد، یک کشور نمی تواند بگوید که من انقلابی هستم و فرهنگ متعالی دارم اما اقتصاد آن ضعیف باشد و مردمش در رفاه نباشند و جوانان ببیند که فاصله رشد ما با دنیا بسیار فاصله دارد.
وی ادامه داد: این وضعیت با جایگاه تمدنی و تاثیرگذار مورد انتظار سازگار نیست و به همین دلیل باید به بحث اقتصادی هم به واسطه تحول در داخل و هم تثبیت جایگاه بین المللی بپردازیم.
این عضو کابینه اظهار کرد: کشور را باید با توان ملی جلو برد نه تنها با تکیه بر توان دولت چرا که توان دولت محدود است اما توان ملی، بسیار و نامحدود است.

** در جهت کاهش تصدی گری دولت حرکت کنیم

وی افزود: این رویکرد باید از ما مدیران شروع شود، اگر ما مدیران، مردم را باور کنیم و از تصدی گری حاکمیت دست برداریم ایده ها، ابتکارات و خلاقیت هایی که در ملت بی نهایت است را به کار گیریم و ما نقش تسهیل کننده و انگیزه دهنده را ایفا کنیم کارها بسیار بهتر پیش خواهد رفت.

** اینک زمان ایجاد هزینه برای کشور نیست، بلکه وقت کار و تولید است

وزیر دادگستری ادامه داد: این که مجلس اعلام می کند که ما خدمات اجتماعی را در برنامه ششم توسعه داده ایم، این اقدام را به مثابه نقطه ضعفی برای برنامه ششم و نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی می دانم؛ چرا که هزینه ایجاد می کند و باید توجه داشت که هم اینک زمان ایجاد هزینه برای کشور نیست، بلکه وقت کار و تولید است.
پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سکونت 6.5 درصد جمعیت کشور در استان فارس، روند رشد این استان در حوزه های مختلف را مطلوب توصیف کرد و گفت: هم اینک جمعیت شاغل فعال استان، یک میلیون و 300 هزار نفر است و با توجه به آمار 179 هزاری بیکاران استان، باید گام های جدی در بهبود این وضعیت در سال 96 برداشته شود.
وزیر دادگستری چهارشنبه درآغاز سفری سه روزه به استان فارس، به شهرستان کازرون در 120 کیلومتری غرب شیراز سفر و در جلسه شورای اداری و دیدار مردم این شهر حضور یافت.
شرکت در آیین بهره برداری از چند طرح عمرانی، خدماتی و تولیدی، حضور در شورای اداری شهرستان مرودشت و سخنرانی در جمع راهپیمایان 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در شهر شیراز، از دیگر برنامه های پورمحمدی در روزهای پنجشنبه و جمعه است.


Powered by Tetis PORTAL