اخبار
1399/7/19 14:23:52
به منظور توسعه مباحث آموزشی و پژوهشی امضاء شد؛

تفاهم نامه مشترک آموزشی و پژوهشی وزارت دادگستری و دانشگاه قم

تفاهم نامه مشترک آموزشی و پژوهشی میان وزارت دادگستری و دانشگاه قم به منظور توسعه مباحث آموزشی و پژوهشی در حوزه های مالکیت فکری و مبارزه با فساد به امضاء رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری در ابتدای این جلسه، حکمت نیا، معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد ضمن اشاره به این امر که وزارت دادگستری یک وظیفه مقرر در قانون اساسی داشته که بر اساس آن، به تنظیم رابطه میان قوای سه گانه مجریه، مقننه و قضایی می پردازد، این وزارت خانه را از این لحاظ وزارت خانه ای منحصر به فرد دانست.
وی در این رابطه اظهار داشت: علاوه بر این وظیفه تنظیم گری، این وزارت خانه به موجب قوانین و آیین نامه های دیگری سازمان ها و بخش هایی هم چون سازمان تعزیرات حکومتی، اداره پرداخت دیه از بیت المال و واحد حل و فصل اختلافات مربوط به خصوصی سازی را در خود دارد. کنوانسیون بین المللی مبارزه با فساد که جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 بدان پیوسته است و کنوانسیون بین المللی حقوق کودک از زمره حوزه های مهم دیگری بود که بنا به گفته ایشان، مراجع ملی آن ها در وزارت دادگستری مستقر است.
وی در پایان به خلاءهایی در هر دو حوزه مزبور به ویژه مبارزه با فساد از جمله عدم وجود بحث های نظری گسترده ناظر بر مبارزه با فساد و عدم وجود نیروهای متخصص در امر مبارزه با فساد، ضرورت تقویت بحث های نظری و تربیت نیروهای متخصص در امر مبارزه با فساد و آموزش ملی مالکیت فکری اشاره کرد.
همچنین در ادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دیرباز، رییس دانشگاه قم ضمن اشاره به ضرورت توسعه مراکز علمی و دانشگاهی با سازمان های اجرایی هم چون وزارت دادگستری، اظهار داشت: هرکجا بخش‌های اجرایی و نظری جهت حل مشکلات کشور به کمک یکدیگر آمدند توفیقات فراوانی حاصل شده است.
در انتهای نشست، تفاهم نامه مشترک آموزشی و پژوهشی میان وزارت دادگستری و دانشگاه قم توسط محمود حکمت نیا، معاون حقوق مالکیت فکری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون بین المللی مبارزه با فساد و حجت الاسلام و والمسلمین عسکر دیرباز، ریس محترم دانشگاه قم به امضا رسید.Powered by Tetis PORTAL