28 آذر 1395 14:58:36
وزیر دادگستری:
دنیا جایگاه ما در زمینه اقتصاد را پذیرفته است
وزیر دادگستری گفت: امروز شاهد موج توجه به ایران و تقاضاها برای سرمایه گزاری هستیم؛ دنیا جایگاه ما در زمینه اقتصاد را پذیرفته و به اقتصاد مقاوم ما اذعان دارد و این نظر دشمنان، رقبا و کسانی است که نگاه بدبینانه ای به ما دارند.
به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، پیش از ظهر امروز در "اولین همایش کارگزاران تجاری" اظهار داشت: اقتصاد و فضای کسب و کار، رکن اصلی ارتقا و رضایتمندی و رفاه هر جامعه است؛ حتی اگر یک جامعه آرمان گرای اعتقادی، اخلاقی و سیاسی را در نظر بگیریم باید به مسایل اقتصادی خود اهتمام داشته باشد.
وی افزود: هرچند در چند سال گذشته حدود 30 رتبه در رتبه بندی کسب و کار ارتقا داشته ایم، اما هنوز جایگاه خوبی نداریم و باید در این جهت کار بیشتری انجام دهیم و این چیزی است که امروز کمبود آن را احساس می کنیم.
وزیر دادگستری با بیان اینکه اقتصاد ما اقتصاد بزرگی است گفت: شاهد آن هستیم که رشد اقتصادی در شش ماه اول امسال با پیشرفت قابل توجهی روبرو بوده که هم بانک مرکزی و هم مرکز آمار ایران هر دو به آن اذعان دارند و بر اساس آمار بانک مرکزی، این رشد بیش از 7 درصد است؛ این در حالی است که مجموعه کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت، با مشکلات جدی روبرو شده اند و خوشبختانه ما با این این مشکلات حاد روبرو نیستیم و علیرغم مشکلات، خوشبختانه شاهد رشد قابل قبولی هستیم که البته آن را کافی نمی دانیم و با وجود کمبودها و کسری های موجود، نیازمند جهش بزرگتری هستیم.
وی در ادامه اظهار کرد: بازار اقتصاد داخلی، فضای بین المللی، داد و ستدها، گردش داخل کشور، تنوع بازار مصرف و بازار تولید، سرعت و تنوع اطلاعات و ذائقه های مصرف، فوق العاده گسترده است که سرعت تغییر و گذار آن نیز بسیار بالا است؛ در فضای آینده اقتصادی، باقی ماندن و رشد کردن اهمیت زیادی دارد زیرا انسانها، موسسات و شرکتها قادر نخواهند بود بازار خود را به راحتی تشخیص دهند و نقش کارگزاری ها در این جا تعیین کننده خواهد بود.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بخش عمده کسب و کار، با عیوب زیادی روبرو هستیم که یکی از این عیوب، دستگاه های دولتی هستند، چراکه ما دولتی ها کار را برای مردم نه تنها آسان نمی کنیم بلکه با سختگیری و کندی خدمات ارایه می دهیم که خود باعث بالا رفتن هزینه خدمات و تولید شده، هزینه سرمایه گزاری و پول را بسیار بالا می برد.
وی در این خصوص افزود: این فرهنگ تنها به دولت محدود نمی شود، بلکه ضعف کسب و کار در همه بخشهای اقتصاد ما وجود دارد و این کندی و رخوت بر آن سایه افکنده است که باید به دنبال کاهش آن باشیم.

** کارگزاری، یک صنعت و تجارت مهم و تاثیر گذار در پیشرفت و بهبود کسب و کار است

وزیر دادگستری نقش گروه های واسطه گری در تسریع فرآیند بازار را تعیین کننده دانست و تصریح کرد: متاسفانه واسطه گری و دلالی، معنای مطلوب و دلنشینی در جامعه ندارد؛ ما از بحث کارگزاری و واسطه گری در بازار، به منظور فعال تر شدن بخش غیر دولتی، حمایت حقوقی می کنیم؛ ما باید گروه های واسط را فعال نموده، تشویق کنیم و به آنها جایگاه رسمی و حقوقی دهیم و باور داشته باشیم که کارگزاری، خود یک صنعت و تجارت مهم و تاثیر گذار در پیشرفت و بهبود کسب و کار است.
وی با توضیح اینکه متاسفانه روی مسایل میانی، ارتباطی، دانش افزایی و کسب اطلاعات در بخشهای مختلف ضعیف هستیم و حوزه کسب و کار نیز از این قاعده مستثنی نیست گفت: امروز شاهد موج توجه به ایران و تقاضاها برای سرمایه گزاری هستیم؛ دنیا جایگاه ما در زمینه اقتصاد را پذیرفته و به اقتصاد مقاوم ما اذعان دارد و این نظر دشمنان، رقبا و کسانی است که نگاه بدبینانه ای به ما دارند.
پورمحمدی در خاتمه اظهار داشت: قراردادهای بزرگی که در حال انجام است، کشش اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برای سایرین را نشان می دهد.

Powered by Tetis PORTAL