6 آبان 1396 11:23:8
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در اجلاس سالیانه کانون سردفتران:
وزارت دادگستری از فعالیت های علمی و بین المللی کانون سردفتران حمایت می کند

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران اسناد رسمی، محمود عباسی در جلسه افتتاحیه اجلاس سالیانه کانون های سردفتران و دفتریاران و مراسم رونمایی از کتاب شرکت مدنی حرفه ای سردفتری؛ از پیدایش در فرانسه تا پذیرش در ایران که صبح روز پنجشنبه چهارم آبان ماه در سالن همایش های کانون سردفتران برگزار شد با اشاره به گسترش دامنه فعالیت های کانون سردفتران در سال های اخیر در حوزه های علمی و در عرصه های بین المللی تأکید کرد وزارت دادگستری به اعتبار جایگاه خود که باید تسهیل گر فعالیت های نهادهای مدنی حقوقی در عرصه داخلی و بین المللی باشد از فعالیت های علمی کانون و گسترش دامنه آن در عرصه های بین المللی حمایت می کند.
وی بر لزوم بهره گیری از راهکارهای جدید در حوزه کاری دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت تحولات علمی جدید ایجاب می کند که ما در محدوده زمان متوقف نمانیم تا اتفاقی بیفتد که تا تصمیمی متناسب با آن اتخاذ نمائیم. دیگر زمان آن سپری شده که بگوئیم جرم جلوتر از قانون حرکت می کند و ما شاهد و ناظر پدیده های ناهنجار اجتماعی باشیم تا زمانی که بتوانیم اجماعی قانونی برای مقابله با آن بدست آوریم. زمان را نمی توان متوقف کرد و منتظر اتفاق خارق العاده بود ما باید پیشاپیش و یا حداقل همگام با پدیده ها و تحولات اجتماعی حرکت کنیم و به تدابیر پیشگیرانه در همه حوزه ها بپردازیم. اقدامات دفاتر اسناد رسمی اینگونه است و باید همگام بلکه جلوتر از زمان حرکت کرد تا حقوق آحاد جامعه دستخوش تحولات قرار نگیرد. یکی از اقدامات ارزشمندی که در این راستا قابل تعریف است تلاش های علمی سیدی آرانی در قالب کتاب شرکت مدنی حرفه ای است که در حقیقت علم و تجربه را درهم آمیخته و با سالهای فعالیت علمی و حرفه ای در عرصه اسناد رسمی آن را با سال ها کار علمی و پژوهشی خود درهم آمیخته و با توجه به سنخیت قوانین تجاری ما با نظام حقوقی فرانسه، شرکت های مدنی تجاری، از پیدایش آن در فرانسه تا پذیرش آن در ایران را به عنوان ایده ای نو که می تواند پیشنهادی سازنده برای اصلاح قوانین داخلی در زمینه تحول در دفاتر اسناد رسمی و تبدیل آن به شرکت مدنی تجاری باشد ارائه کرده است. این پیشنهاد را باید با آموزه های دینی و فرهنگ حقوقی بومی تطبیق داد و از آن برای اصلاح قوانین بهره گرفت.
وی در ادامه تأکید کرد: کانون سردفتران و دفتریاران به عنوان یک نهاد مدنی حقوقی پیشرو می تواند به انتقال تجربیات خود به سایر کشورها خصوصاً کشورهای آسیای میانه و قفقاز و عضو سازمان همکاری های شانگهای بپردازد که در سفر اخیر هیأت جمهوری اسلامی ایران به اجلاس که با حضور دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران کشورمان انجام شد وزرای دادگستری عضو سازمان شانگهای خواستار آن بودند.


Powered by Tetis PORTAL