13 آبان 1395 10:44:34
با حضور معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری صورت گرفت:
اجرای پایلوت طرح حقوق شهروندی در استان یزد
معاون وزیر دادگستری گفت: با تشکیل کمیته حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر، ساختار لازم برای این مهم ایجاد می شود و این کمیته باید کلینیک های حقوق شهروندی و نهادهای فعال در این زمینه را ساماندهی و راهبری نماید.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، همزمان با سفر محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری به استان یزد، اجرای پایلوت طرح حقوق شهروندی در این استان آغاز شد.
معاون وزیر دادگستری در این سفر تلاش کرد با ایجاد زمینه همفکری و همگرایی بین همه مسئولان دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی و مدنی به منظور تحقق یکی از اهداف بلند دولت تدبیر و امید که بسط و گسترش حقوق شهروندی، حاکمیت اخلاق شهروندی، صیانت از حقوق مردم، پیشگیری از ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی و کاهش پرونده های متشکله در دستگاه قضایی است را هدف گذاری و با اختصاص یک جلسه سه ساعته شورای اسلامی شهر به حقوق شهروندی که با حضور رییس، اعضای شورای اسلامی، رؤسای کمیسیون ها، شهردار و معاونان وی، برخی مسئولان اجرایی استان از جمله مدیرکل امور اجتماعی استانداری و رییس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری برگزار شد اجرای پایلوت طرح حقوق شهروندی آغاز و با تشکیل جلسه در استانداری ، سازمان میراث فرهنگی استان، کانون وکلای دادگستری و اداره کل تعزیرات حکومتی استان ادامه یافت.
عباسی در جلسه علنی پارلمان محلی استان به تشریح اهداف و برنامه های سفر خود به استان یزد پرداخت و در بخشی از سخنان خود در باب اهمیت اجرای این طرح تأکید کرد: بیست سال قبل یکی از رؤسای دادگاه مدنی خاص یزد در شبکه رسمی صدا و سیما اعلام کرد ما تنها دو پرونده طلاق در دستور کار داریم که تلاش می کنیم با صلح و سازش موضوع را فیصله دهیم و آنگاه که اینجانب دو سال قبل در یکی از نشریات محلی استان گزارشی خواندم که می گفت استان یزد سومین شهر طلاق خیز کشور است بر خود لرزیدم که در دو دهه گذشته بر مردم این دارالعباده چه گذشته است که اینگونه شاهد گسیختگی و از هم پاشیدگی خانواده ها و آسیب های اجتماعی هستیم.
وی ادامه داد: بطور کلی حجم انبوه پرونده های متشکله در محاکم و دادسراها و شوراهای حل اختلاف، سرازیر شدن سرمایه های ملی برای کنترل این آسیب ها، گسترش دامنه فساد اقتصادی و اداری در سال های گذشته که دولت تدبیر و امید تا حدود زیادی آنها را مهار و کنترل نموده، عدم ثبات در بازار کسب و کار و ارتزاق برخی از کسبه و تجار از کالای قاچاق و اعتیاد و بیکاری و دهها مسئله دیگر که از دغدغه های اصلی رهبران و کارگزاران نظام است، ایجاب می کند که با یک حرکت جهادی، هدفمند و با بهره گیری از همه امکانات برای مقابله با آن تلاش نمائیم.
عباسی گفت: یکی از راهکارهای پیش رو که می تواند برای پیشگیری از این آسیب ها و ناهنجاریها مؤثر باشد آموزش و ترویج اخلاق و حقوق شهروندی و مشاوره حقوقی و روانشناختی و معاضدت حقوقی است که تأثیر بسزایی در پیشگیری و کنترل این آسیب ها خواهد داشت. شوراهای اسلامی شهر و شهرداری ها به عنوان نهادهای برآمده از متن مردم که بحمدا... امکانات خوبی برای گسترش دامنه فعالیت های خود به عرصه های فرهنگی و حقوق شهروندی در اختیار دارند می توانند بخوبی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند و مردم و نیازمندان را یاری رسانند.
وی با اشاره به ضرورت ساماندهی فعالیت ها و ایجاد ساختاری که بتواند با تعیین خط و مشی و برنامه ریزی و بسیج امکانات زمینه یک حرکت سازنده را ترسیم کند تأکید کرد: با تشکیل کمیته حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر و با حضور نمایندگان استانداری، شورای شهر، شهرداری، کانون وکلا دادگستری ساختار لازم برای این مهم ایجاد می شود و این کمیته باید کلینیک های حقوق شهروندی و نهادهای فعال در این زمینه را ساماندهی و راهبری نماید.
عضو ستاد ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه افزود: ما در قبال فرزندانمان و نسل های آینده مسئولیم و باید همه همّ و غمّ خویش را برای آینده روشنتر آنان به کار بندیم و در پرتو این نگاه استان یزد با آن پیشینه درخشان فرهنگی و مذهبی باید جایگاه شایسته خود را باز یابد.
در این جلسه رییس شورای اسلامی شهر، اعضای شورا، رؤسای کمیسیون ها، شهردار یزد، رییس کانون وکلای دادگستری یزد، مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد و جعفری، استاد دانشگاه یزد دیدگاههای خود در زمینه طرحرا بیان کردند و در پایان با رأی گیری اعضای شورا به اتفاق آرا به انعقاد و امضای تفاهم نامه با معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و اجرای پایلوت طرح حقوق شهروندی در استان رأی دادند و در پایان تفاهم نامه همکاری به امضای معاون وزیر دادگستری، رییس شورای شهر و شهردار یزد رسید و مقرر گردید ظرف مدت یک هفته آینده، حداقل هفت کلینیک حقوق شهروندی در یزد راه اندازی شود.


Powered by Tetis PORTAL