9 تير 1395 10:54:34
آیت الله آملی لاریجانی:
مجموعه خدمات و تلاش‌های قضات، کارکنان و مسئولان قضایی قابل ستایش و قدردانی است
آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خواستار ارزیابی‌های منصفانه در قبال عملکرد دستگاه قضایی شد و گفت: مجموعه قضات،‌کارکنان و مسئولان دستگاه قضایی تلاشهای بی‌شائبه‌ای انجام می‌دهند که می‌بایست از همه این تلاش‌ها و زحمات قدردانی ‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضاییه با تبریک هفته قوه قضاییه و تسلیت شهادت امام علی (ع) و با تأکید بر اینکه قضات، کارمندان و مسئولان دستگاه قضایی بار سنگین ارائه خدمات به مردم و رسیدگی به 15 میلیون پرونده را به دوش می‌کشند از تلاش‌ها و خدمات بی‌شائبه خانواده بزرگ دستگاه قضایی قدردانی کرد و گفت: حجم گسترده خدمات و کثرت خدمت رسانی به مردم در دستگاه قضایی با وجود تمام محدودیت‌ها و کمبودها موجب می‌شود که تلاش‌های انجام شده به خوبی دیده نشود.
رئیس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه باید قدر زحمات و خدمات قوه قضاییه را بدانیم و با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در افزایش اعتماد،‌ اطمینان، تأمین و تثبیت امنیت در کشور نقش به سزایی دارد تصریح کرد: بخش عمده‌ای از امنیت جامعه در کنار تلاش تمامی نهادهای مسئول و عملکرد قضات شجاع ما برمی‌گردد و در این زمینه قوه قضاییه کارنامه بسیار روشنی دارد .
رئیس قوه قضاییه با اشاره به رویکرد دستگاه قضایی در مقابله جدی با اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر، متجاوزان به نوامیس مردم، سرقت‌های مسلحانه و مفاسد اقتصادی درخصوص مقابله قوه قضاییه با برخی معضلات بانکی نیز گفت: دستگاه قضایی با رسیدگی‌های توأم با تدبیر به حل پاره‌ای از معضلات بانکی پرداخته و اگر این رسیدگی‌ها همراه با تدبیر نبود مشکلات تبدیل به معضلات اجتماعی شده بود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه نقش قوه قضاییه را در مسائل اقتصادی یک سویه و تنها منوط به مبارزه با مفاسد اقتصادی نمی‌دانیم اظهار کرد: اطمینان بخشی به سرمایه‌گذاران و گسترش چتر حمایتی در بخش سرمایه‌گذاری نیز از وظایف قوه قضاییه است که اثر آن در ایجاد رونق اقتصادی خود را نشان می‌دهد.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور در بسیاری موارد در مقابل مانع تراشی دستگاههای اجرایی در بخش سرمایه‌گذاری ایستاده است افزود: بر این نکته تأکید می‌کنم که هم در خود قوه قضاییه و هم در قوای دیگر از توجه به مجموعه عظیم خدمات قوه قضاییه غفلت نکنیم و یا خود را به تغافل نزنیم.
رئیس قوه قضاییه با اذعان به اینکه کاستی‌هایی در دستگاه قضایی وجود دارد که البته برخی از آنها از سنخ کاستی‌های تحمیلی است بر عزم دستگاه قضایی برای مقابله با برخی خطاها و تقصیرها در درون این قوه تأکید کرد و با اعلام اینکه قوه قضاییه از نقد‌های سازنده استقبال می‌کند گفت: عقل و تواضع اقتضا می‌کند که از نقدهای سازنده استقبال کنیم و تا به حال نیز چنین بوده است و از هیچ نقد سازنده‌ای کدورتی نداریم.
آیت الله لاریجانی با تأکید مجدد بر اینکه در مجموعه ارزیابی‌ها باید به محدودیت‌های قوه قضاییه توجه شود کمبود نیروی انسانی را یکی از این محدودیت‌ها بر شمرد و تصریح کرد:‌ در بازدید اخیری که از واحدهای قضایی استان تهران داشتم در گزارشی مطرح شد که در یکی از مجتمع‌های خانواده هر یک ربع، یک پرونده رسیدگی می‌شود و یا اینکه در بسیاری از شعب 150 تا 200 پرونده در ماه رسیدگی می‌شود؛ با این شرایط چه توقعی می‌توان داشت.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه عملاً حمایت‌های مناسبی از قوه قضاییه از سوی دو قوه دیگر انجام نمی‌شود گفت: البته نمی‌خواهم گلایه کنم و بگویم که در این گونه حمایت نکردن‌ها تعمدی در کار است.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه برخی ارزیابی‌های صورت گرفته از عملکرد قوه قضاییه را بویژه در هفته قوه قضاییه نسنجیده، بی‌حساب و کتاب و بدون توجه به محدودیت‌ها دانست و گفت: متأسفانه گاهی برخی‌ها می‌خواهند امید مردم را ناامید کنند و تمام محسنات انقلاب را زیر سؤال ببرند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران علیرغم میل قدرتهای بزرگ دنیا و با رهبری های الهی حضرت امام به پیروزی رسید و اکنون ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران الگویی شناخته شده در جهان است اظهار کرد: متأسفانه بعد از 37 سال از انقلاب برخی از افرادی که خودشان در انقلاب مسئول بوده‌اند اکنون نقش اپوزیسیون را بازی می‌کنند و اشرافی‌گری به راه انداخته‌اند باید از این افراد پرسید که آیا شما بر روی زمین حرکت می‌کنید یا در آسمان در تخیل خود هستید.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه مقتدر به نفع همه است تلاش دستگاه قضایی را در مسیر تکامل دانست و تصریح کرد: دستگاه قضایی بنای سازش با متخلفان را ندارد و در همین جهت سال گذشته 50 نفر از قضات، منفصل از دستگاه قضایی شدند.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت همکاری قوای سه گانه در پیشبرد امور و با اشاره به اینکه هم اکنون بار تمام مشکلات کشور بر دوش دولت است و دستگاه قضایی نیز این مسئله را به خوبی می‌داند خواستار توجه بیشتر به منظور حل مشکلات دستگاه قضایی از جمله در بخش نیروی انسانی و تکمیل و تجهیز فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی شد و گفت: در عین حال قضات محترم باید توجه کنند که کار قوه قضاییه کاری نیست که به عنوان شغل و درآمد بالا به آن توجه کنند؛ قضات محترم باید کار خود را با وجهه خدمت به خلق و جلب رضایت مردم انجام دهند.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با تأکید بر جایگاه و شأن و منزلت معنوی قضات در رسیدگی به امور مردم و حل مشکلات آنان خواستار توجه بیش از پیش به اخلاق حرفه‌ای، توجه به حرمت، شأن و حقوق شهروندی مردم شد و افزود: کرامت تمام مراجعه کنندگان دستگاه قضایی باید رعایت شود.
رئیس قوه قضاییه همچنین خواستار تعامل مناسب میان قضات و وکلا و توجه به حرمت جایگاه آنان شد و با اشاره به اینکه برخلاف برخی نقل قول های ناصحیح نسبت به وکلا نظر منفی ندارم تأکید کرد: البته وکلای محترم نیز باید شأن و جایگاه خود را در روند رسیدگی‌ها و همکاری با دستگاه قضایی رعایت کنند.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به برخی هجمه‌های دشمنان علیه قوه قضاییه از جمله در خصوص حقوق بشر اشاره کرد و با تأکید بر اینکه قوه قضاییه گوشش بدهکار این هجمه‌ها نیست گفت: بعضی‌ها تلاش می‌کنند دروغ بزرگی به نام حقوق بشر را بنا به تفسیر خود تحمیل کنند اما باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به تبعیت از ارزشهای نورانی الهی و دینی پذیرای حقوق بشر است.
رئیس دستگاه قضا به مقابله جمهوری اسلامی ایران با قاچاق مواد مخدر اشاره کرد و با تأکید بر اینکه در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر نظام اسلامی ایران ایثار به خرج می‌دهد گفت: جمهوری اسلامی ایران در برخورد با مواد مخدر ایثار می‌کند تا این مواد در دنیا پخش نشود اما در مقابل به جای قدردانی، متهم می‌کنند.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با تأکید بر لزوم حفظ حقوق شهروندی مردم و توجه به اینکه حقوق عامه تضییع نشود در توصیه‌ای اخلاقی خطاب به قضات، کارکنان و مسئولان قوه قضاییه خواستار توجه به تزکیه نفس، ‌تعالی جنبه‌های معنوی و توجه به مواهب و برکات شب‌های قدر شد.


Powered by Tetis PORTAL