9 اسفند 1395 14:43:58
وزیر دادگستری:
اساس تمدن اسلامی بر محبت است
وزیر دادگستری گفت: ما آمده ایم تمدن اسلامی بسازیم و این تمدن اساسش بر محبت است و اصولا رشته ارتباط هستی، دین و روابط سالم اجتماعی، محبت است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در ادامه جلسه تفسیر قرآن در جمع مسئولین و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی، با اشاره به در پیش بودن ایام انتخابات و لزوم احترام به قانون و اخلاقمداری از سوی همگان اظهار داشت: گاه در ایام انتخابات، برخی فکر می کنند که رفع القلم است و حساب و کتابی در کار نیست؛ این در حالی است که اتفاقاً برعکس، به دلیل حساسیت بالا، رعایت ضوابط، اصول اخلاقی و شرعی در مسایل اجتماعی در این ایام، اهمیت بیشتری پیدا می کند.
وی در این رابطه افزود: در برخی موارد ممکن است سختگیری کمتری اعمال شود، اما در زمان انتخابات به هیچ عنوان مسامحه جایز نیست چراکه حساسیت موضوع بالا و صحنه بسیار حساس است.

** انتخابات نقطه عطف بروز شخصیت اجتماعی افراد است

وزیر دادگستری گفت: «بلوغ اجتماعی، اخلاقی و معرفتی باید در شرایط حساس و نقاط عطف بروز پیدا کند و انتخابات در تاریخ همه جوامع، یکی از این نقاط عطف است؛ شخصیت های اجتماعی و خوبی ها و بدی ها در اینجا بروز و ظهور پیدا می کند؛ انتخابات میدان ارایه خوبی و بدی و ارزشها و ضد ارزشها و آشکار شدن لغزشها و ثبات قدمها است».
وی با انتقاد از برخی موضع گیری های غیر منطقی و نقد های غیر منصفانه در ایام پیش از انتخابات بیان داشت: پیروزی و یا شکست یک فرد یا گروه در انتخابات نباید باعث شود، عده ای دست به تهمت زدن، دادن نسبتهای ناروا و یا خدای ناکرده، دروغ پردازی و شایعه پراکنی بزنند؛ نباید یکدیگر را تضعیف کرده و با کینه ورزی و بغض و بدبینی، انتخابات را تبدیل به میدان کشمکش و تسویه حساب سیاسی و جناحی قرار دهیم.

** اساس تمدن اسلامی بر محبت است

پورمحمدی، بدبینی و عناد را منطقی به دور از تمدن و فرهنگ اسلامی دانسته و تصریح کرد: ما آمده ایم تمدن اسلامی بسازیم و این تمدن اساسش بر محبت است و اصولا رشته ارتباط هستی و دین و روابط سالم اجتماعی محبت است؛ محبت بر اساس خوب دیدن و خوب فکر کردن است و نمی شود با نگاه پر از بغض و به دور از محبت، انتظار محصول خوب داشته باشیم؛ اگر به دنبال اصلاح جامع باشیم، چاره کار محبت است و حتی مجازات را نیز می توان از نگاه محبت اعمال کرد.
وی با اشاره به ایام شهادت و سپس میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: این حضرت، کانون محبت است و به همین دلیل کانون دیانت قرار گرفته است؛ موجودی که مملو از محبت است، نقطه کانونی توجه قرار گرفته و این امر حاوی پیام بسیار مهمی است و ما نیز باید مناسبات خود را بر این اساس و در پیروی از سیره فاطمی قرار دهیم.

** لزوم نقد منصفانه با پرهیز از نگاه بدبینانه

وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم منصفانه بودن نقدها درخصوص عملکرد دستگاه های مختلف اظهار داشت: نباید همه چیز را با بدبینی و سوء ظن ارزیابی کرد؛ چراکه با وجود جمعیت 80 میلیونی و علیرغم همه مشکلات و کاستی های موجود، به لطف خداوند و بر اساس آمار رسمی و قضاوت حتی دشمنان نظام اسلامی، دستاوردهای خوبی در بخشهای مختلف داشته ایم.
وی رشد تولید محصولات کشاورزی را نمونه ای از این دستاوردها دانسته و توضیح داد: با وجود خشکسالی چند سال اخیر، از سال 1392 تا کنون از 97 میلیون تن محصول کشاورزی به 118 میلیون تن رسیده ایم و بر اساس آمار، در سایر حوزه ها نیز رشد وجود داشته است؛ حتی در خصوص اعتراضات به رشد قیمتها نیز بر اساس نمودارها، در مورد 12 شاخص اساسی که مورد بررسی قرار گرفته، در 9 شاخص، کاهش رشد قیمت داشته ایم.
پورمحمدی در خاتمه تاکید کرد: انسانها و دولتها رفتنی بوده اما ارزشها، خوبی ها، حقایق، تمدن و ملت، ماندگار هستند و اینها باید ملاک توجه قرار گیرند.


Powered by Tetis PORTAL