19 اسفند 1394 19:5:38
وزیر دادگستری در جمع مدیران سازمان تعزیرات حکومتی خواستار شد:
رعایت حقوق مردم در اولویت کار قضاوت قرار گیرد
وزیر دادگستری گفت: باید سعی کنیم حرمت مردم را رعایت کرده و حتی به متخلفین هم بی‌حرمتی نکنیم و جایگاه انسان‌ها را محترم شمرده و مظهر عدالت باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، بعد از ظهر امروز در گردهمایی سراسری مدیران سازمان تعزیرات حکومتی، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، سالی که گذشت را توام با حوادث تلخ و شیرین بسیار توصیف کرد.
وی در خصوص حوادث تلخ به برخی از تحولات بین المللی و پیرامونی کشور اشاره کرد و گفت: حادثه تلخ منا یکی از تلخی های سال گذشته بود و حمله به یمن، کشتار در عراق و سوریه نیز آزار دهنده بوده و در واقع هدف گیری دشمن کشور جمهوری اسلامی ایران است، اما چون دستشان به ما نمی رسد دوستان ما را آزار و اذیت می کنند.
وزیر دادگستری در مورد حوادث خوب سالی که گذشت نیز با اشاره به انتخابات هفتم اسفندماه اظهار کرد: خوشبختانه انتخابات اخیر با حضور گسترده مردم، آرامش، امید و روحیه بالای مردم برگزار شد و در این انتخابات کمترین عارضه، حادثه و موضوعات نگران‌کننده را داشتیم.
وی در این خصوص به تعداد پایین شکایت‌ها در انتخابات اخیر اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در انتخابات هفتم اسفند، تعداد زیادی از نامزدها در اول رای آوردند و به مجلس راه یافتند و علاوه بر میزان بالای مشارکت مردم، نوع رأی‌دادن آنها موضوع مهم، قابل تامل و تحلیل است.

 

* با توجه به حضور همه طیفها در انتخابات، مجلس پرنشاطی خواهیم داشت

پورمحمدی ادامه داد: تمام طیف‌ها، جناح‌ها و گروه‌های سیاسی منتخب مردم در مجلس آینده حضور دارند و طبیعتا در این راستا مجلس پرنشاطی خواهیم داشت. همچنین بسیاری از راه‌یافتگان مواضع همراه دولت دارند و این برای موفقیت بیشتر دولت و خدمت‌رسانی بهتر به مردم اهمیت بسزایی دارد.
وی با بیان اینکه نفع همراهی دولت و مجلس و همگامی مسئولان به مردم می‌رسد، گفت: برخی اوقات شعار می‌دهند که مجلس باید مستقل باشد و این کاملا درست است؛ همه باید مستقل باشند زیرا انسان‌ها به دلیل عقلانیت، جایگاه مستقلی دارند و انسان تابع و مقلد ارزش چندانی ندارد. البته این بدان معنا نیست که با هم بجنگند و اختلاف‌افکنی کنند؛ برخی فکر می‌کنند دعوا کردن با هم شاخص خوبیست درحالیکه جامعه با حفظ استقلال، عقلانیت، انتخاب و‌ آزادی باید همدل و همزبان باشند، همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند.

* جایگاه حقوقی خود را دنیا تثبیت کرده ایم


وزیر دادگستری ادامه داد: در سالی که گذشت علاوه بر دستاورد انتخابات هفتم اسفند، دستاورد بین‌المللی برجام را داشتیم. برجام برای کشور ما یک موفقیت ارزشمند بوده و هست چرا که در یک هماوردی بزرگ با قدرت‌های جهانی، کشور ما جایگاه حقوقی خود را تثبیت کرد.
پورمحمدی ادامه داد: در مذاکرات چالشی و طولانی توانستیم دستاوردهای بسیار ارزشمندی به دست بیاوریم و موانع بزرگی را از سر راه کشور برداریم. برجام توافق سیاسی بین‌المللی است که در بالاترین سطوح بین‌المللی اتفاق افتاد اما همراه خودش پیامدهای بزرگ دیگری هم داشت.
وزیر دادگستری نخستین پیامد برجام را، پیامد اقتصادی خواند و گفت: موانعی که به ناحق و ظالمانه سر راه ما ایجاد کرده بودند برداشته شده است و از نظر منطقی، تفاهمی و اجرایی نیز برجام به صورت جدی پیگیری می‌شود و امیدواریم کاملا اجرا شود.
وی تاکید کرد: به طور قطع جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت‌های بالای اقتصادی می‌تواند پس از اجرایی شدن برجام مشکلات مردم را تا حد زیادی برطرف کند.
پورمحمدی از دیگر دستاوردهای برجام را دستاورد امنیتی خواند و گفت: بهانه مسائل هسته‌ای برای جهانخواران و مستکبرین دستاویز خوبی برای تجاوز به سایر کشورهاست و خوشبختانه این بهانه از دست آنها گرفته شد و ضریب امنیتی کشور ما ارتقاء یافت و امروز خطر دورتر شده و دسترسی دشمن به کشور کمتر شده است.
وزیر دادگستری افزود: هر چند برجام یک دستاورد سیاسی است اما یک موقعیت جهانی هم از جهت جایگاه برای جمهوری اسلامی و کشورمان ایجاد کرد و موقعیت کشور در سطح افکار عمومی جهان و نخبگان ارتقاء یافت. آنچه مهم است این است که این ظرفیت‌ها به‌روز شود و به فعلیت برسد.

* برجام جایگاه انقلاب اسلامی را ارتقا داد


وی برجام را ارتقاء جایگاه انقلاب اسلامی خواند و گفت: ما در برجام متانت، اخلاق، تفکر انقلابی، دینی، پایبندی به اصول، ارزش‌ها و باورها را حفظ کردیم. برجام سبب تقویت و تحکیم انقلاب اسلامی شده است زیرا ما در برجام از هیچ یک از مبانی ارزشی و انقلابی خود عقب ننشستیم.
پورمحمدی ادامه داد: البته نباید عجله کرد زیرا برخی‌ها فکر می‌کنند همین که کلید برجام بخورد همه مشکلات کشور برطرف می‌شود در حالیکه اینچنین نیست و خداوند حتی به اولیاء درجه اول خود چنین وعده ای نداده است.

* اشتغالزایی یک میلیون و 200 هزارنفر محقق شده است


وزیردادگستری همچنین دستاوردهای اجتماعی در سال گذشته را قابل قبول خواند و گفت: خوشبختانه در سالی که گذشت آمارهای منفی کمتری داشتیم و برخی از آمارها در سطوح خود باقی مانده و برخی بهتر شده و در حوزه اقتصادی شاهد یک درصد نرخ رشد کشور بودیم.
پورمحمدی افزود: گرچه این آمار رضایت بخش نیست اما با توجه به عوامل بازدارنده و تحمیلی و مشکلات بین المللی و داخلی حفظ این شرایط برای کشور و مخاطرات جدی ایجاد نشدن، دستاورد مهم و ارزشمندی است.
وزیردادگستری به آخرین آمار در حوزه کسب و کار اشاره کرد و گفت: آمار یک میلیون و200هزار اشتغال درکشور واقعی است و شعاری نیست و شناسنامه دارد و این حکایت از کنترل فضای اقتصادی در کشور دارد و آخرین آمار ارائه شده در حوزه کسب و کار نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران تقریبا در همه محورها چند رتبه ارتقاء داشته است و این مسئله حکایت از کنترل فضای اقتصادی کشور دارد.
پورمحمدی افزود: امروز نرخ تورم کاهش یافته و سعی‌ می‌شود انتظارات مردم را برآورده کنیم به طوریکه دستمزد کارگران بیش از نرخ تورم افزایش داده شده است.
وی در ادامه به کاهش تخریب جنگل ها و منابع طبیعی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: طبق آمارهای موجود کاهش جنگل‌ها طی 12 سال گذشته 3.8 درصد بوده است. البته در یک‌صد سال اخیر یک میلیارد هکتار از سطح جنگل‌ها از بین رفته است. این آمار در ایران به یک پنجم می‌رسد.

* در دولت یازدهم تجاوز به منابع طبیعی به صفر رسیده است


وزیر دادگستری اضافه کرد: به عبارت دیگر تخریب منابع طبیعی در ایران یک دهم درصد یعنی یک هزارم بوده است. در سال‌های اخیر به‌ویژه در دو سال گذشته تقریبا تجاوز به منابع و جنگل‌ها نزدیک به صفر بوده است و در رسیدن به این مهم همه دستگاه‌ها دخیل بوده‌اند.
پورمحمدی ادامه داد: البته در سالی که گذشت با دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی مواجه بودیم که از آن جمله می‌توان به مشکلات اقتصادی و برخی آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و امروز هنوز هم از فساد در حوزه اقتصادی و اداری رنج می‌بریم.
وی با بیان اینکه محیط کسب و کار در کشور ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و شاخص‌ها در این حوزه زیاد مطلوب نیست، گفت: ساماندهی بخشی از این حوزه برعهده سازمان تعزیرات است و بخش‌های دیگر برعهده سایر سازمان‌ها قرار دارد. امروز فعالیت‌های اقتصادی، بازرگانی و خدماتی در زندگی مردم اهمیت فراوانی دارد و سازمان تعزیرات حکومتی در این راستا مسئولیت‌هایی دارد و باید همراه با توقعات و نیازها تلاش کنیم.
وزیر دادگستری گفت: بحث بسیار مهم و اساسی این است که سالم سازی مورد توجه قرار گیرد اما سالم سازی موثر و کارآمد، بدون آنکه بخواهد جلوی پیشرفت و رونق را بگیرد.

* برای مبارزه با قاچاق به اصلاح قواعد و ضوابط نیاز داریم


وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: بحث قاچاق کالا یک مشکل جدی است و حرف‌های زیادی در این حوزه زده شده و می‌شود ولی همچنان از این پدیده شوم رنج می‌بریم. متاسفانه آمارها در این حوزه بزرگ است. همه حجم کالای قاچاق نیز از طریق کوه و بیابان به کشور وادر نمی شود، البته این بدان معنا نیست که کالاهای قاچاق از مراجع رسمی وارد می‌شود بلکه ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌ها، مشکلاتی را ایجاد کرده و نظام واردات و صادرات ما را با بی‌انضباطی مواجه کرده است.
پورمحمدی در ادامه گفت: ما امروز مجوزهای فراوانی به اقشار مختلف داده‌ایم؛ به عنوان مثال برای کمک به مرزنشینان مجوزهایی داده‌ایم درحالیکه سود این مجوزها را دیگران می‌برند و چیزی عاید مرزنشینان نمی‌شود. همچنین برای ملوانان و جاشوها امکاناتی قرار دادیم که همین امکانات مجرای واردات خلاف قاعده کالا شده است. به عبارتی در، دروازه و پنجره‌های زیادی ایجاد کردیم که همگی مشکل‌ساز شده و امروز از آنها به عنوان قاچاق تعبیر می‌شود.
وزیر دادگستری تصریح کرد: ما در گمرک شاهد ارتقای خوبی بوده ایم و بخش مرزبانی نیز بسیار قوی تر شده اند و تقویت شده اند اما همچنان مشکلاتی در قواعد و ضوابط داریم که در حال اصلاح آنها هستیم.
وی با اشاره به صدور ابلاغ قضایی برای حدود 500 نفر از روسای شعب تعزیرات، گفت: باید این جایگاه را پاس بداریم چرا که از این پس انتظارات بیشتری از ما می‌رود.
وزیر دادگستری خطاب به مدیران سازمان تعزیرات حکومتی گفت: اینکه حدود 500 نفر از مدیران تعزیرات، حکم قضاوت گرفته‌اند جای خوشحالی دارد زیرا شما از جایگاه بالاتری پرونده‌ها را رسیدگی می‌کنید و شان شما شان قضاوت شده است و توقع بیشتری هم از شما می‌رود و هرچند تا امروز تلاش داشته‌اید اما از این به بعد باید این تلاش بیشتر شود.

* حقوق عامه مردم و حتی متخلفین باید رعایت شود

پورمحمدی گفت: در سازمان تعزیرات پرونده فردی نداریم بلکه وقتی کسی گرانفروشی می‌کند یعنی به یک عده زیادی ظلم کرده است پس باید حفظ حرمت حقوق عامه کنیم.
وی تصریح کرد: اینکه می‌گویند قضاوت حرکت بر لبه تیغ است به خاطر همین سختی در اجرای عدالت است و ما از شما توقع داریم برای اجرای عدالت گام بردارید.
پورمحمدی گفت: باید سعی کنید حرمت مراجعه کنندگانتان را رعایت کنید حتی به متخلفین هم بی‌حرمتی نکنید و جایگاه انسان‌ها را رعایت کنیم و مظهر عدالت باشیم.
وزیر دادگستری در پایان از توجه ویژه به جایگاه سازمان تعزیرات حکومتی در تدوین برنامه ششم توسعه کشور خبر داد و گفت: با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی وظایف جدید و گسترده تری برای این سازمان، در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.
در پایان این مراسم و پس از رونمایی از سامانه جدید مدیریت پرونده سازمان تعزیرات حکومتی، مدیران ادارات کل استانی این سازمان، احکام خود را از دست وزیر دادگستری دریافت کردند.


Powered by Tetis PORTAL