25 شهريور 1395 23:33:15
رئیس کارگروه انتقال محکومان در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما:
انتقال 197 تن از محکومان افغانی به کشور متبوعشان
رئیس کارگروه انتقال محکومان کشورمان و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از انتقال 197 تن از محکومان افغانی به کشور متبوعشان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، محمود عباسی رئیس کارگروه انتقال محکومان کشورمان و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به معاهدات منعقده با وزارت دادگستری افغانستان و در پی رایزنی های گسترده همکاران این معاونت با مسئولان وزارت دادگستری افغانستان که با هماهنگی مقامات وزارت امور خارجه کشورمان انجام شد تأکید کرد: 197 تن از محکومان افغانی روز پنجشنبه مورخ 25/6/1395 در نقطه صفر مرزی تحویل مقامات افغانستان شدند.
وی افزود: عمده جرایم این افراد قاچاق مواد مخدر می باشد و بیشترین سهم محکومان را استان سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده است.
وی به دیدار چند ماه قبل خود در روسیه با وزیر دادگستری افغانستان اشاره کرد و گفت با تلاش های صادقانه همکاران اینجانب در معاونت حقوق بشر و امور بین الملل بویژه جناب آقای مهران فر مدیر کل همکاری های بین المللی و جناب آقای عبدالهی اصل مشاور معاونت و دبیر کارگروه انتقال محکومان و دیگر همکارانمان که با هماهنگی مسئولان محترم وزارت امور خارجه، قوه قضائیه و سازمان زندانها صورت گرفت در یک برنامه زمانی شش ماهه تلاش های همکارانمان به بار نشست و موفق به تحویل این تعداد از محکومان افغانی به مقامات کشور متبوعشان شدیم.
وی ادامه داد با توجه به اینکه حجم بالایی از محکومان خارجی زندان هایی ما را محکومان افغانی تشکیل می دهند این رایزنی ها به منظور انتقال تعداد بیشتری از محکومان افغانی ادامه دارد. البته در این مرحله هم مقرر بود 251 تن از محکومان افغانی به کشور متبوعشان تحویل شوند که به لحاظ عدم تأیید هویت برخی از آنها توسط مقامات افغانی، انصراف برخی از آنها و یا عدم اخذ رضایت شکات خصوصی در برخی جرایم عمدی و غیرعمدی النهایه 197 تن از آنها در نقطه صفر مرزی تحویل مقامات افغانی شدند.


Powered by Tetis PORTAL