8 ارديبهشت 1395 16:27:43
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در شواری شهر شیراز:
تحقق حقوق شهروندی تأثیر بسزایی در بازدارندگی و پیشگیری از تخلفات و ناهنجاری های اجتماعی دارد
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: تحقق حقوق شهروندی تأثیر بسزایی در بازدارندگی و پیشگیری از تخلفات و ناهنجاری های اجتماعی دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در سفر به استان فارس با حضور در شورای اسلامی شهر شیراز که با حضور رییس، اعضای شورا، شهردار و معاونان وی و جمعی از مردم تشکیل شد، هدف از سفر خود به شیراز را ایجاد زمینه لازم برای اجرای تفاهم نامه مهمی دانست که در ابتدای سال جاری به امضای وزیر دادگستری و رییس شورای عالی استانها رسید.
وی محور این تفاهم نامه را که سه حوزه اساسی تحقق حقوق شهروندی، پیشگیری از تخلفات و ناهنجاریها و آسیب های اجتماعی و مقابله با فساد عنوان کرد و گفت: آخرین آمارهای منتشره معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نشان می دهد که فراوانی بیش از 80% جرایم ارتکابی در سطح کشور به افرادی اختصاص دارد که سطح تحصیلات آنان دیپلم و پایین تر از آن است. افزایش حدود شش درصدی طلاق در جامعه و کاهش بیش از هفت درصدی ازدواج و گسترش دامنه آسیب های اجتماعی زنگ خطر را به صدا در می آورد که برای مقابله با فساد، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مدیریت برنامه های کاهش آسیب و ایجاد زمینه های بازدارندگی ناهنجاریها در جامعه نیازمند یک حرکت جهادی و همه جانبه هستیم.
عباسی در این باره افزود: ما نیازمند بازنگری در برنامه های راهبردی خود هستیم و دولتها باید کار مردم را به مردم بسپارند و خود نقش هدایت گری، مدیریت و نظارت را ایفا نمایند. بهره گیری از ظرفیت های بالقوه شوراهای شهر، شهرداریها و سازمانهای مردم نهاد که امری رایج و مرسوم در همه کشورهایی است که توفیقاتی در این عرصه ها داشته اند، یکی از زمینه های بسیار مهم و اساسی برای تحقق این اهداف بلند است.
وی گفت: یکی از راهکارهای اساسی برای ساماندهی و تحقق اهداف سه گانه ای که در این تفاهم نامه پیش بینی شده، ایجاد کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محلات است که نقش آموزش، مشاوره، معاضدت، مددکاری، آسیب شناسی و به طور کلی به عنوان حلقه واسط بین شما و مردم نقش آفرینی می کنند. هدایت و مدیریت این کلینیک ها بر عهده کمیته حقوق شهروندی است که در شورای اسلامی شهرها با حضور نمایندگانی از وزارت دادگستری، شورای شهر، شهرداری، استانداری، کانون وکلا، دانشکده های حقوق و سازمان بهزیستی شکل می گیرد. در هر یک از این کلینیک ها یک نفر حقوقدان، یک نفر مددکار اجتماعی و یک نفر مشاور روانشناسی به ایفای نقش می پردازند و برنامه های کمیته حقوق شهروندی را به مورد اجرا می گذارند و از طرفی ضمن آموزش و اجرای برنامه های کاهش آسیب و پیشگیرانه، با آسیب شناسی مسائل، مشکلات مردم را به کمیته مرکزی گزارش می نمایند.
در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری به امضای معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، رییس شورای شهر و شهردار شیراز رسید.


Powered by Tetis PORTAL