اخبار
4 آبان 1398 11:7:37
تفاهم نامه همکاری میان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد و دانشگاه پیام نور

تفاهم نامه همکاری میان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد و دانشگاه پیام نور با هدف توسعه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی و اجرایی برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین، به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود حکمت نیا، دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در آیین امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: مبارزه با فساد مساله ای برای نظام اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایران محسوب می شود و امروزه این بحث هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ سیاسی، اقتصادی و اخلاقی تقریباً اثبات شده است که مفاسد اقتصادی نقش مهمی در عدم توسعه کشور به همه لحاظ دارد.
حکمت نیا در این رابطه افزود: در مبارزه با فساد نیاز به یک هماهنگی و پیش از آن تفاهمی بر سر اصل این مطلب وجود دارد که با روشها و فرایندهایی که منجر به فساد می شوند، نمی توان کشورها را اداره کرد و اغلب کشورها بحث مبارزه فساد را با جدیت دنبال می کنند.
وی همچنین خاطرنشان: سالم بودن محیط اقتصاد موجب افزایش بهره وری و سرمایه گذاری و پیشرفت می شود و برخی از قدرتهای سیاسی از موضوع وجود فساد در کشورها به عنوان ابزار سوء استفاده و برچسب زدن و سیاه نمایی استفاده می کنند که در این راستا باید در صحنه رقابت فعال بود و از تجربیات موفق دیگر کشورها بهره گرفت که دانشگاه به ویژه در حوزه داخلی و انجام تحقیقات و پژوهش های علمی می توانند بسیار مفید باشند.
محمدرضا زمانی، رئیس دانشگاه پیام نور نیز اظهار داشت: هیچ نظامی با وجود فساد پایدار نخواهد بود و فساد پاشنه آشیل همه نظام ها است و در این خصوص کلیه آحاد جامعه نیاز به آموزش دارند و از آنجاکه یکی از مسئولیت های دانشگاه، مسئولیت اجتماعی است، در زمینه آموزش و پژوهش در حوزه مبارزه با فساد نیز می تواند ایفای نقش کند.
این تفاهم نامه در 6 ماده و 26 بند برای یک دوره 3 ساله میان وزارت دادگستری و دانشگاه پیام نور به امضا رسید.
بر اساس این گزارش در بخشی از این تفاهم نامه آمده است: بهره مندی طرفین از امکانات یکدیگر از قبیل ظرفیت های علمی، تجربی، پژوهشی کارگاهی، کتابخانه ای، ارتباطات بین المللی، فضاهای فیزیکی و تحقیقاتی، همکاری در برگزاری همایش، سمینار، میزگرد، کارگاه آموزشی و اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت با هدف افزایش آگاهی های عمومی در زمینه مبارزه با فساد و اخذ نظریات علمی و مشورتی استادان و دانشجویان در خصوص مباحث مورد نظر و انجام امور مطالعاتی و ارائه پروژه های علمی مشترک و ... .Powered by Tetis PORTAL