15 بهمن 1396 12:42:21
معاون حقوق بشر وزیر دادگستری در همایش حقوق شهروندی و شهروند جهانی:
منشور حقوق شهروندی خوانشی جدید از فرهنگ ایرانی اسلامی است
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: منشور حقوق شهروندی خوانشی جدید از فرهنگ ایرانی اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از واحد مرکزی خبر یزد، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رییس همایش ملی حقوق شهروندی و شهروند جهانی که به استان یزد سفر کرده است در جلسه افتتاحیه همایش ملی حقوق شهروندی و شهروند جهانی خوانش ایرانی اسلامی از حقوق شهروندی را برگفته از ادبیات توحیدی توصیف کرد و با اشاره به خدمات متقابل اسلام و ایران که اخلاق شهروندی و حقوق شهروندی زاییده آن است تأکید کرد: این خشت و گل این شهر نیست که به ثبت یونسکو رسیده است بلکه روح ایرانی و فرهنگ غنی و درخشان این مرز و بوم است که به ثبت یونسکو رسیده است. این آفتاب درخشان علم و اندیشه و جایگاه سترگ تمدنی ایران است که به ثبت یونسکو رسیده است بنابراین لازمه پاسداشت این فرهنگ و تمدن تبیین زیر ساخت های اخلاق و حقوق شهروندی است که در افق 1400 باید جایگاه شایسته خود را بیاید. این جهان شهر باید تبلور عینی فرهنگ ایرانی اسلامی باشد. در اسلام و آموزه های دینی ما حقوق الناس به عنوان مبانی و عدل حقوق شهروندی مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.
وی یکی از چالش های اساسی فراروی جامعه را که موجب گسترش روزافزون آسیب های اجتماعی شده است را ناشی از نگاه یکسویه و طبقه بندی شهروندان و مهاجرین به طبقه یک و دو برشمرد و تأکید کرد. ما شهروند درجه یک و دو نداریم همه شهروند جمهوری اسلامی ایران هستند و باید حقوقشان پاس داده شود. اینجا شهر همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب است و در پرتو این نگاه باید اعتقاد راسخ داشته باشیم که در پرتو تلاش های پیگیر و صادقانه مردم و مسئولین، استان یزد در افق 1404 به جایگاه شایسته خود دست خواهد یافت.
در این همایش که به همت معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و کلینیک مرکزی حقوق شهروندی استان یزد و با حضور مسئولان، قضات، وکلا، حقوقدانان، اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری و اساتید دانشگاه و دانشجویان برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید طه مرقاتی در زمینه حقوق شهروندی در آموزه های دینی، دکتر حسین شریفی طراز کوهی در زمینه رابطه حقوق بشر و حقوق شهروندی، دکتر سید مهدی علامه در زمینه حقوق شهروندی از دیدگاه نهج البلاغه و دکتر نوید رهبر، دکتر آرین قاسمی و دکتر محمد حسین جعفری در زمینه های مختلف حقوق شهروندی به ایراد سخنرانی پرداختند.


Powered by Tetis PORTAL