29 بهمن 1395 16:19:22
وزیر دادگستری در دیدار همتای آذربایجانی:
از داشتن همسایه ای توانمند، پیشرفته و امن خوشحالیم

وزیر دادگستری در دیدار با همتای آذری خود گفت: ما یک ملت و خانواده و دارای تاریخ، تمدن و ریشه ای نزدیک هستیم که روابط دو کشور را برجسته کرده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است در دیدار با فکرت محمد اف وزیر دادگستری این کشور، ضمن تشکر و قدردانی از میهمان نوازی همتای آذری، دیدار با رییس جمهور آذربایجان را راهگشا ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که توافقات صورت گرفته اجرایی شود.
وزیر دادگستری پیشرفت، توسعه و ثبات سیاسی ـ امنیتی آذربایجان را مایه خرسندی برشمرد و با اشاره به اینکه از داشتن همسایه ای موفق، توانمند و پیشرفته و دارای امنیت خوشحالیم، گفت: ما یک ملت و خانواده و دارای تاریخ، تمدن و ریشه ای نزدیک هستیم که روابط دو کشور را برجسته کرده است.

لزوم فعال سازی ظرفیت های بالقوه
وی افزود: آذربایجان راه توسعه را به خوبی پیدا کرده و دو کشور از مشکلات مبتلابه منطقه مانند تروریسم، تندروی و خرابکاری مصون هستند و این مهم به برکت فرهنگ مشترکی است که نشات گرفته از تعالیم و آموزه های اهل بیت و آموزه های دینی ماست. اساسا کسانی که معتقد به مکتب امیرالمومنین علی ابن ابیطالب هستند و به ائمه علیهم السلام احترام می گذارند باید از جایگاه والای ایشان تبعیت کنند و خوشحالیم که از تابعین آنها هستیم.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی به سخنان رییس جمهور آذربایجان مبنی بر اینکه فرهنگ مشترک، سرمایه بزرگ دو کشور است اشاره و با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از این سرمایه عظیم گفت: ما از رشد سیاسی ـ اقتصادی روابط خوشحالیم ولی به این حد قانع نیستیم، ظرفیت فراوان دیگری وجود دارد که باید فعال شود. دو کشور همسایه با پیشینه تایخی و ظرفیتهای مشترک باید روابط بیشتر و عمیقتری پیدا کنند.
وی افزود: به تناسب توسعه روابط در حوزه های مختلف، مایلیم در حوزه حقوقی و قضایی نیز روابط گسترش یابد، روند همکاری دو کشور را خوب ارزیابی می کنیم و قراردادهای خوبی در موضوعات مختلف داریم اما در حوزه اجرا، بخش محدودی از توافقات اجرایی شده، مثل انتقال محکومین که البته جای خوشخالی است که در این زمینه توفیقات زیادی داشته ایم و به سهم خود تشکر می کنیم، ما مایلیم و لازم است در ابعاد دیگر هم این رابطه توسعه پیدا کند.

توسعه همکاریها در حوزه حقوق بشر، حقوق کودک، مالکیت فکری
وزیر دادگستری با اظهار امیدواری از اینکه بیانیه مشترک بتواند فعالیتهای دیگر را تسریع کند، گفت: باید سعی کنیم شهروندان را آموزش دهیم تا خطا نکند و برای خود و خانواده ها و دولتها مشکل ایجاد نکنند، در موضوع استرداد و موضوعات دیگری که در بیانیه می آید مصمم به گسترش روابط هستیم، در موضوع حقوق شهروندی و حقوق بشر زمینه های خوبی برای همکاری وجود دارد، حقوق کودک موضوع جالبی است که می توانیم در آن همکاری کنیم و ما به تبع اینکه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران هستیم فعالیتهای زیادی انجام داده ایم، در ارتباط با مالکیت فکری نیز کارهای زیادی صورت گرفته و نیاز به همکاری داریم.
وی با تاکید بر توسعه همکاریها در حوزه فضای مجازی و تخلفات آن و سوء استفاده های مربوط به آن، به اهمیت بالای موضوعاتی نظیر پولشویی، مبارزه با قاچاق و تروریسم اشاره کرد و اظهار داشت: اگر می خواهیم در این زمینه موفق شویم باید همکاریها را گسترش دهیم چون همه به هم پیوسته هستیم، باید همکاری و ملاقاتها در رده مدیران و کارشناسان افزایش یابد.

امنیت و آرامش؛ لازمه توسعه مناسبات اقتصادی
وزیر دادگستری کشورمان این ملاقات را مقدمه آغاز مباحث مربوط به موضوع حمایت حقوقی از فعالیت های اقتصادی دانست و با اشاره به این که فعالان اقتصادی باید موضوع امنیت، آرامش و حمایت را در طرف مقابل مشاهده کنند، گفت: تجار دو طرف باید با خیال راحت از حفظ سرمایه فعالیت کنند، خوشبختانه آذربایجان برای جذب سرمایه و تجارت اشتیاق دارد و روسای جمهور دو کشور نیز بر این موضوع تاکید دارند، حمایت اگر صرفا به تشریفات قضایی سپرده شود فضا برای فعالان اقتصادی روشن نخواهد بود و عدم آشنایی تجار با قوانین کشور مقابل می تواند سبب تضییع حقوقشان در چنبره مسایل حقوقی شود.


افزایش مبادلات تجاری / امضای 125 سند همکاری
فکرت محمد اف وزیر دادگستری آذربایجان نیز ضمن خوش آمدگویی، روابط دو کشور را محکم، گسترده و دارای ریشه تاریخی برشمرد و گفت: بعد از استقلال آذربایجان امکان جدیدی برای گسترش روابط با ایران ایجاد شد و در تحکیم این روابط بنیانگذار آذربایجان و رهبر عالی ایران نقش مهمی داشتند، روابط دوستانه و برادرانه روسای جمهور وقت و سفرهای دوجانبه نیز به تحکیم و گسترش این روابط کمک کرده است.
وزیر دادگستری آذربایجان با اشاره به اینکه باور دارم سفر شما موفقیت آمیز خواهد بود چرا که در ابتدای این سفر با رییس جمهور آذربایجان ملاقاتی بسیار خوب و سازنده داشته اید، گفت: اگرچه گروه های دوستی پارلمانی و ارتباطات دیگری بین دو کشور وجود دارد ولی مطمئن هستیم از امروز روابط دو جانبه گسترش و توسعه خاصی پیدا می کند. کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور فعال است و نقش آن را از نزدیک می بینیم به طوری که مبادلات دو کشور در سال گذشته حدود 60 درصد افزایش داشته است.
وی به امضای 125 سند همکاری در زمینه های گوناگون بین دو کشور اشاره کرد و با مثبت ارزیابی کردن سند همکاری قضایی دو طرف در موضوعاتی نظیر معاضدت حقوقی و استرداد محکومین، اظهار داشت: تعامل و همکاری حقوقی و قضایی موجود بین دو کشور با توجه به وجود شخصیتی مثل شما بعنوان وزیر دادگستری ایران توسعه جدیدی خواهد یافت.

نگاه بشردوستانه به اجرای مجازات / تاکید بر استقلال نظام قضایی
فکرت محمد اف گفت: بیانه مشترک دو کشور بیانیه ای تاریخی خواهد بود زیرا در این مدت کوتاه با هیچ کشوری نتوانستیم به توافقی اینچنینی برسیم که این موضوع نشان دهنده روابط بسیار صمیمانه و نزدیک است، شما اصلاحات ما را پذیرفتید و ما نیز پیشنهادهای شما را، در حقیقت منافع این بیانه و همکاریها به مردم دو کشور می رسد چرا که ما به آنها خدمت رسانی حقوقی می کنیم.
وزیر دادگستری آذربایجان با اشاره به روابط بین المللی گسترده کشورش، اصلاحات صورت گرفته در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی را یادآور شد و گفت: در بخش قضایی و حقوقی اصلاحاتی انجام داده ایم، ساختمانهای زیادی برای دادگاه ها ساخته ایم، دادگاه الکترونیکی راه‌اندازی کرده ایم، در آذربایجان یک سرویس خدمت آسان که بیش از دویست نوع خدمت دولتی و بخش خصوصی را ارایه می دهد تاسیس شده و در طول چهار سال راه اندازی آن میلیونها نفر مراجعه کرده اند، برخی کشورها هم اظهار تمایل کردند تا از تجربیات ما استفاده کنند، پنج روز پیش رییس جمهور ما سندی را امضا کرد که درباره حقوق بشر دوستانه و رعایت این حقوق در مجازات محکومین بود.
وی یکی از سیاستهای رییس جمهور آذربایجان را تسهیل مجازات در قالب اعطای عفو یا اجرای مجازات با نگاه بشردوستانه اعلام کرد و گفت: در سال گذشته به خاطر روز جمهوری عفو عمومی اعلام شد و در میان مشمولین شهروندان ایرانی هم حضور داشتند و در سالهای اخیر عفو رییس جمهور شامل حال 30 نفر از شهروندان ایرانی شده است، در گذشته 190 ایرانی را به کشورشان مسترد کرده ایم که این امر به صورت پی در پی صورت می گیرد و در حال حاضر نیز حدود 20 زندانی ایرانی در آذربایجان وجود دارد که امور مربوط به آنها انجام و ان شاء الله در عید نوروز به ایران بازگردانده خواهند شد.
محمد اف افزود: سیاستهای اتخاذی الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان در جهت حمایت از سرمایه گذاران خارجی و بخصوص در تامین حقوقشان در دادگاه ها است و به همین خاطر یکی از وظایف ما استقلال دادگاه هاست، در سالهای اخیر و در بخش مدنی فعالیت دادگاه ها افزایش داشته به طوری که هر ساله 40 درصد افزایش مراجعه داریم که نشانگر اعتماد مردم به دادگاه ها برای احقاق حقوقشان است.
در این دیدار که طغرل مسیب معاون بین الملل، جواد اف رییس بخش دادگاهی، رییس سازمان نظارت بر اجرای احکام و جاوید حسین اف رییس دفتر حوزه وزارتی و همچنین مدیر کل بین الملل وزارت دادگستری آذربایجان حضور داشتند، وزیر دادگستری آذربایجان توضیحاتی در خصوص شورای حقوقی وزارت دادگستری و سیستم قضایی کشورش با راهبرد حفظ حقوق مردم ارایه داد.


Powered by Tetis PORTAL