11 خرداد 1395 10:31:55
سفر هیات وزارت دادگستری به اتریش/
دیدار و گفتگوی هیأت ایرانی با وزیر فدرال امور خانواده و جوانان اتریش در وین
هیأت جمهوری اسلامی ایران که بنا بر دعوت وزیر خانواده و جوانان اتریش به منظور شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی به سوی دوران کودکی بدون تنبیه بدنی به اتریش سفر کرده است با خانم صوفیا کارماسین، وزیر فدرال امور خانواده و جوانان این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، در این دیدار مولایی سفیر کشورمان در اتریش طی سخنانی روابط بسیار خوب و حسنه بین ایران و اتریش را عامل گسترش فعالیتهای دیگر در زمینه های حقوقی و قضایی دانست.
وی تأکید کرد ایران یکی از مؤثرترین شرکت کنندگان در این کنفرانس بوده و چون مطالب و موضوع کنفرانس برای ما اهمیت داشت هیأت بلند پایه ای در این کنفرانس شرکت کرده است.
مولایی همچنین ابراز امیدواری کرد این دیدار آغاز حرکت های گسترده تری برای همکاریهای بعدی باشد.
محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری نیز در این جلسه اظهار داشت: وظایف و اختیاراتی که در وزارت متبوع شما تعریف شده است در کشور ما در بین سه دستگاه یعنی معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، وزارت دادگستری و وزارت ورزش و جوانان تقسیم شده است.
عباسی تأکید کرد: همچنان که سفیر کشورمان در اتریش گفتند روابط دو کشور بسیار خوب و سازنده است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرتهای منطقه ای نقش بسیار مهمی در صلح و ثبات منطقه و مناسبات بین المللی دارد و متقابلاً کشور شما هم نقش مهمّی در اتحادیه اروپا و در سطح بین المللی دارد.
وی در ادامه افزود: مناسبات سیاسی و فرهنگی بین دو کشور در این دولت، مسیر پیشرفت را طی نموده است و اراده مصمم رهبران دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط دو جانبه است و همین موضوع ایجاب می کند در سایر موضوعات نظیر حقوق بشر، حقوق کودک و امور زنان ارتباط بهتری داشته باشیم.
معاون وزیر دادگستری گفت: ایران جزو اولین کشورهایی است که به کنوانسیون حقوق کودک ملحق شده و با توجه به اینکه مرجع ملی کنوانسیون در وزارت دادگستری مستقر است و همه دستگاههای اجرایی و NGO ها در آن عضویت دارند علاقه مند هستیم با کشور اتریش که کشور تأثیر گذاری در این زمینه است گفتگو کنیم.
وی همچنین افزود: در جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق زنان گامهای خوب و مناسبی برداشته شده و زنان ما در عرصه های مختلف اجتماعی نقش آفرینی می کنند و تشکیل معاونت زنان و خانواده زیر نظر رئیس جمهور نشان دهنده اهمیت این جایگاه است.
عباسی در این رابطه خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 50 درصد دانشجویان در ایران دختران هستند و در آخرین انتخابات مجلس در ایران 14 نفر خانم به مجلس راه یافتند و زنان در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و قضایی هم حضور فعال دارند و تعداد زیادی از قضات، پزشکان و اساتید دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند. بر همین اساس ما می توانیم روابط گسترده تری برای انتقال تجربیات خود داشته باشیم.
صوفیا کارماسین، وزیر فدرال امور خانواده و کودکان اتریش در این دیدار تأکید کرد: برای من باعث خوشحالی است که شما در این کنفرانس شـرکت کـردید و این نشان دهنـده این است که ایران نقش مهمی در حوزه حقوق کودکان و زنان دارد. همچنین برای ما هم حائز اهمیت است که شما می خواهید از تجارب یکدیگر استفاده کنیم.


Powered by Tetis PORTAL