16 اسفند 1394 14:33:41
نشست خبری سومین کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام برگزار شد
نشست خبری سومین کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام با حضور رئیس ستاد برگزاری و دبیر این کنگره در خبرگزاری قدس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، محمد رضا پاکروان، معاون حوزه وزارتی و مدیر روابط عمومی و تشریفات وزارت دادگستری، در نشست خبری سومین کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام که با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات در خبرگزاری قدس برگزار شد گفت: تقارن این روز با روز شهید در تقویم جمهوری اسلامی ایران (۲۲ اسفند) و بیانات حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر کودک کشی رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی، ما را بر آن داشت تا کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام را امسال با محوریت کودک شهید فلسطینی برگزار کنیم.
وی خاطرنشان کرد: کودکان بسیاری به دست رژیم غاصب صهیونیستی به شهادت رسیده اند و به واسطه جنایتکاری آنها حضرت امام(ره) فرمودند که این غده سرطانی باید از بین برود و این کنگره در راستای مقابله با کودک کشی این رژیم غاصب و جنایتکار و با رویکرد علمی حمایت از حقوق کودکان شهید در جهان اسلام و بررسی اسناد بین المللی در این خصوص توسط اندیشمندان، حقوقدانان برجسته و از جمله حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، برگزار می شود.
دبیر کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام با اشاره به رویکرد جدید کنگره عنوان کرد: در این دوره، حیطه علمی به بخش های کنگره اضافه شد و به همین دلیل از افراد اندیشمند و حقوقدانان فعال در این حوزه دعوت شد تا در این کنگره شرکت و سخنرانی کنند.
پاکروان اظهار داشت: از آنجاییکه این کنگره در حوزه بین الملل برگزار می شود تلاش کردیم از سخنگوی وزارت امور خارجه و مهمانان خارجی حوزه مقاومت لبنان و سوریه نیز دعوت به عمل آوریم و در رابطه با مهمانان در حوزه علمی و حقوقی، دکتر محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری به این کنگره دعوت شده است که مقاله وی با عنوان "حمایت از حقوق کودک در پرتو حقوق بشر اسلامی" در این کنگره ارایه می شود.
وی همچنین افزود: دکتر سید محمد حسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی پیشین کشورمان در لبنان، امارات و قطر، در خصوص نقض حقوق کودکان در کشورهای جهان عرب توسط رژیم جعلی اسرائیل و حجت الاسلام والمسلمین موذنی، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در خصوص نقش شهدای کودک در جهان و دکتر خالد قدومی، نماینده جنبش اسلامی حماس در ایران و ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران و نیز دیگر محققین برجسته سخنرانی می کنند.
دبیر کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام در رابطه با دستاوردهای این کنگره، اظهار داشت: مقالات ارائه شده و مطالب مرتبط با حوزه حقوق کودک، جمع آوری شده که در کتابچه مجموعه مقالات، به چاپ می رسد.
وی در رابطه با آمار شهدای خردسال در جهان اسلام، خاطرنشان کرد: تشکیل بانک اطلاعاتی آمار و ارقام شهدا به ویژه شهدای خردسال، در دستور کار کنگره قرار دارد.
پاکروان دبیر کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام با بیان این مطلب که در حاشیه این کنگره نمایشگاه کتاب در خصوص حقوق کودک و فلسطین، اسناد بین المللی، لوح فشرده، پوستر و عکس شهدا نیز در نظر گرفته شده است گفت: ساخت کلیپ 5 دقیقه ای به زبان فارسی و عربی در خصوص شهدای کودک و جنگ 51 روزه غزه، ساخت موسیقی به دو زبان انگلیسی و فارسی از زندگینامه و تراژدی شهید خردسال احمد اخرواه و در نهایت چاپ ویژه نامه در خصوص کنگره با نام کودکان مقاومت، به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در 35 صفحه چاپ و منتشر شده که به میهمانان اهدا می شود.
وی در خاتمه با اعلام این که در پایان این کنگره از جمعی از خانواده های معظم شهدای اقتدار فرهنگی، هنرمندان، ورزشکاران، شعرا، نویسندگان و خبرنگاران تجلیل می شود گفت: روسای انجمن های دولتی ایران با سایر ملل، حقوقدانان و جمعی از مسئولین دولتی و غیر دولتی، از جمله میهمانان این کنگره بین المللی هستند.


Powered by Tetis PORTAL