10 آبان 1395 8:53:35
از سوی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران مطرح شد؛
پیشنهاد تشکیل اتاق داوری تجاری بین ایران و عراق
وزیر دادگستری کشورمان در دیدار با همتای عراقی خود، پیشنهاد تشکیل اتاق داوری تجاری بین ایران و عراق را مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، در دومین روز سفر آیت الله صادق آملی لاریجانی و هیات بلند پایه قضایی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری با همتای خود، حیدرناطق جاسم الزاملی در بغداد دیدار و گفتگو کرد.
پور محمدی در ابتدای این دیدار ضمن تاکید بر دعوت پیشین، بار دیگر از وزیر دادگستری عراق برای سفر به ایران دعوت کرد.
وی در ادامه اظهار داشت: چهار موافقت نامه قضایی میان دو کشور به امضا رسیده و به نحو احسن در حال اجرامی باشد که موافقت نامه انتقال محکومان یکی از این چهار موافقت نامه است.
وزیر دادگستری کشورمان گفت: هم چنین امروز یک یادداشت تفاهم همکاری بین قوه قضاییه دو کشور توسط دو دادستان کل امضا شد.
وی همچنین تاکید کرد: دو کشور نیاز به مشورت و همکاری در زمینه گفتگوهای حقوق بشری و حقوق اسلامی دارند، در حالیکه ایران و عراق بیشترین صدمات را از تروریسم متحمل شده اند در عین حال متهم به نقض حقوق بشر می گردند، در این میان عراق بیشترین صدمات را از تروریسم متحمل شده است؛ اما در عین حال متهم به نقض حقوق بشر می گردد و در حالیکه گروهک منافقین در ایران و عراق مرتکب جنایات شنیعی گردیده اند، حامیان آنان، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کنند.
پورمحمدی تصریح کرد: با عنایت به روابط گسترده سیاسی، اقتصادی و مردمی میان دو کشور، ضرورت توسعه روابط حقوقی و قضایی جهت حمایت از این روابط بیش از پیش احساس می شود.
وی در این باره افزود: با توجه به حجم بالای تبادلات تجاری و روابط اقتصادی و مردمی دو کشور، می طلبد که در مرحله اول خبرگان دو کشور در خصوص پیش بینی تشکیل اتاق داوری تجاری بین طرفین بررسی و تحقیق نموده و دو وزارتخانه دادگستری، تفاهم نامه ای در این رابطه تنظیم و امضا نمایند که این موضوع موجب تسهیل روابط تجاری و رفع سریع تر اختلافات تجار و بازرگانان دو کشور و رافع رجوع به محاکم قضایی که پروسه ای زمان بر و هزینه بر خواهد شد.
وزیر دادگستری جمهوری عراق، ضمن استقبال از این پیشنهاد، آن را گامی در جهت توسعه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور دانست.
طرفین توافق نمودند در سفر آینده وزیر دادگستری عراق به ایران نسبت به موضوع مذکور مذاکرات محتوایی صورت پذیرد.
الزاملی، روابط بین دو کشور دوست و برادر را ممتاز دانسته و در زمینه های حقوق بشری آمادگی خود را برای تعامل و مشورت های بیشتر با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و با تاکید بر این که اخیرا جمهوری عراق به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در آمده است بر تلاش های صورت گرفته از طرف این وزارتخانه جهت رفع اتهامات حقوق بشری علیه عراق به دلیل آنچه نقض حفقوق بشر توسط نیروهای مردمی عراق در مبارزه علیه داعش مطرح مشود اعلام داشت.
وزیر دادگستری عراق گفت: بین دو ملت روابط دیرینه انسانی، عاطفی و نسبی برقرار است و هر چه حکومت ها تغییر یابند، هیچکس نمی تواند این روابط دو ملت را خدشه دار کند.


Powered by Tetis PORTAL