4 تير 1392 9:31:2
وزير دادگستري:
ورود 3 ميليون و 489 هزار پرونده به دادسراها/ آزادي 9200 زنداني توسط ستاد ديه
وزير دادگستري گفت: در سال گذشته بيش از سه ميليون و 489 هزار پرونده در دادسراهاي كشور مورد رسيدگي قرار گرفت كه نسبت به سال 90 با افزايش 9 درصدي روبرو بوده است.

سيد مرتضي بختياري در نشست سالانه مسئولان عالي قضايي در گزارش عملكرد يكساله دستگاه قضا اظهار داشت: سال گذشته در دادگاههاي عمومي 3 ميليون و 631 هزار پرونده وارده داشتيم كه نسبت به سال 90 ، 2.5 درصد افزايش آمار بوده است همچنين در دادگاههاي تجديدنظر نيز ورودي پرونده ها با افزايشي 5 درصدي روبرو بوده است. از سوي ديگر در دادگاههاي انقلاب و كيفري شاهد كاهش آمار ورودي پرونده ها در سال 91 نسبت به سال 90 بوديم.

وي همچنين در خصوص فعاليت ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيز گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوي اين ستاد در سال 91 با توجه به مساعدت هاي موثر دولت 9 هزار و 206 زنداني آزاد و نزد خانواده هاي خود بازگشتند. نكته حائز اهميت در فرآيند آزادسازي اين زندانيان اين است كه مبلغ كل بدهي مددجويان به ميزان حدود 9 هزار ميليارد ريال بوده كه اين ستاد توانسته در قالب پرداخت شركت هاي بيمه، پرداخت صندوق تامين خسارت هاي بدني، نقدينگي محكوم، تسهيلات بانك هاي عامل و اخذ گذشت رضايتمندانه شاكيان، از يك سو كارآيي بودجه در اختيار ستاد را به بيش از دو برابر افزايش داده و از سوي ديگر با اين اقدام روحيه گذشت و ايثار را به عنوان يك فرهنگ اسلامي در جامعه تقويت كرده است.

وزير دادگستري در خصوص فعاليت سازمان بازرسي كل كشور نيز گفت: با طراحي و اجراي 12 هزار و 345 عنوان برنامه در سازمان بازرسي نتيجه آن ارسال بيش از 4 هزار و 300 فقره گزارش نظارت و بازرسي به دستگاههاي اجرايي و مشتمل بر 31 هزار و 610 پيشنهاد بوده است. 80 درصد اين پيشنهادات اصلاحي و 20 درصد مابقي شامل تشويق، اعلام تخلفات اداري و ساير موارد بوده است.

بختياري در خصوص فعاليت مركز حفاظت و اطلاعات قوه قضائيه نيز گفت: برخوررد قاطع با پديده دلالي و كارچاقكني جهت صيانت از دستگاه قضايي، انجام بازرسي هاي نوبتي از طريق چك ليست هاي مدون، پيشگيري از جعل مهرها و اسناد قوه قضائيه، صدور شناسنامه امكنه قضايي، كوتاه شدن زمان پاسخگويي به استعلامات از دو ماه به 12 روز، ايجاد 35 واحد ستاد خبري فعال در كل كشور و برگزاري دوره هاي آموزشي با هدف فراگيري كسب مهارتهاي لازم اطلاعاتي براي تمامي سطوح و به عنوان يك ضرورت اجتناب ناپذير توسط مركز حفاظت و اطلاعات قوه قضائيه انجام شد.

متن كامل اين سخنراني در لينك آرشيو سخنراني هاي وزير دادگستري قابل بهره برداري است.

 
 
Powered by Tetis PORTAL