4 دي 1386 13:31:3
سخنراني وزير دادگستري در جمع رييس و قضات دادگستري استان تهران
در آستانه عيد سعيد غدير و در ادامه سلسله نشست‌هاي صميمانه وزير دادگستري با مسؤولان و قضات دستگاه قضايي، دوشنبه شب دكتر غلامحسين الهام ميزبان رؤسا، مديران و قضات دادگستري استان تهران، دادسراي عمومي و انقلاب تهران، دادگاه انقلاب اسلامي و شوراي حل اختلاف بود.

وزير دادگستري در اين ديدار با تبريك دو عيد بزرگ توحيدي قربان و غدير، غدير را عيد امامت و عيد حكومت عدالت دانست و گفت: مظهر اين روز بزرگ كه خداوند متعال به تصريح پيامبر اكرم (ص) به وجود او دين را كامل كرد و نعمت را تمام نمود كسي است كه خود مظهر، عدل مجسم، مظهر قضاوت به عدل و حكم به حق و تجسم عيني حق است.

غلامحسين الهام تصريح كرد: بايد قدر اين نعمت بزرگ را بدانيم كه خداوند با تجسم انسان كامل، اسباب هدايت ما را فراهم كرده است، نمونه‌اي از آنچه را كه تجلي همه اسماء الهي است به عنوان حكومت و حاكم برگزيد و طبيعي است كه در دنبال روي از حق عيني و مجسم، ترديد و شبهه ضلالت، گمراهي و ظلم نخواهد بود.

وي افزود: كساني كه حق را نپذيرند، به باطل‌هاي سنگين و پيچ در پيچ دچار مي‌شوند، گريز از حق و عدل، نمونه‌اش گرفتاري در جور، ظلم و بي‌عدالتي خواهد بود و تاريخ هم اين را نشان داده است.

وزير دادگستري در بخش ديگري از سخنانش نقش قضات و دستگاه قضايي را در تأمين عدالت، نقش ويژه و بي بديل دانست و گفت: مسير انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد كه دستگاه قضايي در تأمين مطالبات عمومي مردم، خصوصا تأمين امنيت از طريق عدالت، مديون تلاش‌هاي ويژه قضات است.

وي افزود: تلاش‌هاي قضايي، تلاش‌هاي مجاهدانه و خالصانه براي عدالت است، قاضي خود را در معرض خطرات بسيار قرار مي دهد و در ميان اين خطرها راه نجات را از طرق اقامه عدل و تصميم به حق، مي‌گيرد.

وزير دادگستري گفت: دستگاه قضايي قائم به قضات است، در سيستم قضايي قاضي است كه حرف مي‌زند، تصميم‌ها قائم به شخص است، لذا شخصيت قاضي في نفسه يك جايگاه اثرگزار و مؤثري براي همه ما است و اين جايگاه همه‌اش به علم و عدالت است.

وزير دادگستري جايگاه دستگاه قضايي را رفيع برشمرد و افزود: بايد سعي كنيم احساس عدالت را به اندازه عدالت و بيشتر از آن تقويت كنيم.عدالت و احساس عدالت بايد توأمان در جامعه رشد يابد، اگر عدالت را برقرار كنيم اما در جامعه اين احساس عمومي نشود، فشار و بدبيني نسبت به دستگاه قضايي زياد مي‌شود.

دكتر غلامحسين الهام قاضي را شخصي برخوردار از علم و عدالت دانست و گفت: قاضي داراي توانمندي اجتماعي و تدبيري است كه عقلش به همه چيز غلبه دارد و بايد سعي شود اين درايت‌ها در قوه قضاييه بيشتر به فعليت درآيد.

وي افزود: گاهي اجرا و اطلاع‌رساني يك حكم، نحوه حل يك اختلاف از طريق عاقلانه، خيلي سريع‌تر با نتايج مؤثر به نتيجه مي‌رسد، اما گاهي يك حكم خوب و تصميم توانمند را در اجرا با اطلاع رساني ناقص به نتيجه خوب نمي‌رسانيم.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: امور حسبيه، امور ويژه‌اي كه مي‌تواند بخشي از خدمات مهم جامعه را پاسخ دهد و اين نيازي نيست با همان سياق و شكل قضايي محض با آن برخورد كنيم. تأمين امنيت بخشي از آن است كه در موارد زيادي همكاري و همراهي منسجم دولت و دستگاه قضايي مي‌تواند مؤثر باشد بدون آنكه به استقلال قوا آسيبي بزند.

وزير دادگستري اظهار اميدواري كرد با آسيب‌شناسي و تقويت فرصت‌ها و ظرفيت‌ها بتوانيم آن حقي كه دستگاه قضايي و قضات در تأمين امنيت اجتماعي سرمايه گذاري مي‌كنند به عينه در جامعه ملموس كنيم.

وي افزود: همه ما در يك همدلي و همگرايي مشتركي كه اقامه عدل است قرار داريم و اين بين دولت و قوه‌قضاييه مشترك است. همه با هم تلاش كنيم امنيت قضايي و احساس امنيت و عدالت در جامعه را تقويت بكنيم. هر چه دستگاه قضايي در اين زمينه مؤفق بشود، كار قوه قضاييه كمتر است و هر چه قوه قضاييه در اين عرصه قوي‌تر باشد راه پيشرفت مسير براي دستگاه اجرايي بيشتر است.

وزير دادگستري در بخش ديگري از سخنانش به جايگاه قاضي در قانون اساسي اشاره كرد و گفت: تنها عنواني كه در قانون اساسي برخوردار از مصونيت است،‌ قاضي است و اين جايگاهي است كه تنها براي قاضي پيش‌بيني شده است.

وي افزود: دستگاه قضايي با اقتدار عالي‌ترين مقام‌هاي حكومتي را توانسته احضار كند و سؤوال كند. تنها جايي‌كه مي‌تواند رييس جمهور را به محاكمه بكشد ديوان عالي كشور است. همه وزراء كاملا بي‌هيچ مصونيتي تابع دستگاه قضايي هستند.

در ادامه اين نشست، دادستان عمومي و انقلاب تهران نيز ضمن قدرداني از وزير دادگستري براي برگزاري اينگونه جلسات، گزارشي از اجراي طرح‌هاي متعدد امنيت اجتماعي ارايه داد.

سعيد مرتضوي افزود در بخش امنيت اجتماعي برخورد و تلاش قضات دادسرا در اجراي طرح‌هاي اجتماعي به گونه‌اي بوده است كه شهروندان تهران احساس امنيت، احساس اجراي عدالت و قانون دارند.

وي گفت: افرادي كه فكر برهم زدن نظم و آسايش مردم و ايجاد مزاحمت براي ناموس مردم را داشته باشند با برخورد سخت، قاطع و قانوني مواجه مي‌شوند.

در اين ديدار قائم مقام دادگستري استان تهران، رييس شوراي حل اختلاف استان تهران و چند تن از قضات دادگستري در سخناني به طرح ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

 
 
Powered by Tetis PORTAL