1 مرداد 1393 15:40:5
در حاشيه جلسه هيأت دولت
وزير دادگستري: جدا كردن محل كار خانم‌ها بهره‌وري را بالا مي‌برد/پرونده 650 يورويي مشابه فساد 3000 ميلياردي نيست
حجت الاسلام پورمحمدي در حاشيه جلسه امروز هيأت دولت به پرونده 650ميليون يورويي اشاره كرد و اظهار داشت: در خصوص اين پرونده برخي‌ها بي‌انصافي مي‌كنند، اين يك پرونده جعلي و ادعايي است و فقط يك اجازه ترخيص بوده و نبايد با دولتي كه اينقدر حساس است بدين شكل برخورد كرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، حجت‌الاسلام پورمحمدي وزير دادگستري ظهر امروز در حاشيه جلسه هيأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالي مبني بر نحوه كمك رساني به مردم غزه اظهار داشت: امروز آقاي رئيس‌جمهور اين موضوع را در جلسه هيأت دولت مطرح كرد.

وي افزود: دولت جمهوري اسلامي خود را متعهد به حمايت از مردم فلسطين و به ويژه غزه مي‌داند و از همه راه‌هاي ممكن استفاده كرده و به كمك‌هاي خود خواهد افزود.

 

وي بر همين اساس به فعاليت‌هاي ديپلماتيك، كمك‌هاي تبليغاتي، رسانه‌اي، كمك‌هاي انسان‌دوستانه قضايي، دارويي و مشورتي اشاره كرد.

 

وزير دادگستري در پاسخ به سؤالي مبني بر بحث تفكيك جنسيتي طي بخشنامه‌اي از سوي شهرداري تهران صورت گرفته يادآور شد: جدا كردن محل كار خانم‌ها از آقايان با ارزش‌ها همخواني دارد و بهره‌وري را بالا مي‌برد.

 

وي در پاسخ به سؤال ديگري درباره افزايش قيمت لبنيات نيز خاطرنشان كرد: قرار شد نه همه محصولات لبني اما شير به دليل جايگاه خاص آن در سبد غذايي به ويژه براي كودكان خانم‌ها و سالخوردگان در خصوص قيمت شير، دولت يارانه مناسبي در نظر بگيرد.

  

 

پورمحمدي درباره موضوع حقوق شهروندي نيز يادآور شد: آقاي روحاني از ابتداي پذيرش مسئوليت و قبل از انتخابشان به عنوان رئيس‌جمهور به مسئله حقوق شهروندي تأكيد داشتند و تا كنون نيز همواره آن را تأئيد كرده است.

 

وزير دادگستري بر همين اساس به منشور حقوق شهروندي اشاره و اضافه كرد:‌اقدامات بسياري در اين زمينه صورت گرفت و بر اين منشور مجموعه نگاه جمهوري اسلامي، قوانين بالادستي و عادي مد نظر بوده است و اميدواريم كه بتوانيم در يك مجموعه آن را ارائه دهيم.

 

وي همچنين به لايحه جامع وكالت اشاره كرد كه دولت با 145 يا 146 ماده آن را به تصويب رساند كه هفته آينده به مجلس ارائه خواهد شد.

 

پورمحمدي در پاسخ به سؤالي درباره كميته حفاظت از شخصيت‌هاي هسته‌اي و تشكيل آن يادآور شد: جاي اين كميته مشخص است؛ كميته حفاظت شوراي امنيت كشور كه در وزارت كشور مستقر است از ابتداي انقلاب رده حفاظت دانشمندان هسته‌اي و سايرين را تعيين مي‌كند و از افرادي كه نياز باشد حفاظت كرده و خواهد كرد.

 

وي ادامه داد: در آن مقطع كه نسبت به دانشمندان سوءقصد بود عمده‌اي از آنها شناسايي شدند و براي آنها حفاظت گذاشته شد و اين ادامه دارد تا زماني كه دستگاه‌هاي امنيتي مراقبت را لازم بدانند.

 

وزير دادگستري در پاسخ به سؤالي درباره تخلفاتي كه در دولت گذشته صورت گرفته است، اظهار داشت: در بحث تخلفات صورت گرفته دولت بناي ماجراجويي و انتقام‌جويي ندارد چرا كه اگر اينگونه بود بايد خيلي تندتر از اينها بيانيه مي‌داد و يا سخن مي‌گفت.

 

وي تأكيد كرد:‌اما در مسير بهبود كشور دولت با مشكلاتي روبروست و مورد به مورد بحث‌ها را مطرح و پرونده‌ها را شناسايي مي‌كند اما تلاش دولت براي اصلاح است.

 

وي با تأكيد بر اينكه خوب نيست هر دولتي مي‌آيد اقدام به كالبدشكافي دولت قبل كند، يادآور شد: آقاي رئيس‌جمهور از همان روزهاي اول نسبت به فساد و عدم رعايت قانون حساسيت داشت و اين موضوع را به همه همكاران تأكيد مي‌كرد و دولت از روز‌هاي اول نسبت به سلامت اداري و مبارزه با فساد كارنامه مثبتي دارد.

 

وي با تأكيد بر اينكه پرونده فسادي كه مطرح مي‌شود را پيگيري مي‌كنيم اما اين پيگيري‌ها ماجراجويانه نيست، گفت:‌ دستگاه قضائي نيز معتقد است همكاري دولت با آنها خوب است و اكنون در بهترين شرايط بين دستگاه قضائي،‌ نظارتي و دولت هستيم.

 

پورمحمدي با بيان اينكه دولت در سال گذشته براي فعاليت‌هاي الكترونيكي گام‌هاي چشمگيري برداشته است، اظهار داشت: بيش از 90 درصد اظهارنامه‌ها به صورت الكترونيك بوده است. پنج گمرك كشور نيز داراي سامانه الكترونيكي هستند كه اين امر براي جلوگيري از فساد بسيار مناسب است.

 

وزير دادگستري در ادامه سخنان خود به پرونده بابك زنجاني اشاره و تصريح كرد: اين پرونده بيش از هشت هزار ميليارد تومان است كه هنوز هم وي همكاري نكرده و اطلاعات را نداده است. بخش بزرگي از اين مقدار رفته و فقط به دارايي‌هاي وي در ايران دست پيدا كرده‌ايم. در واقع پول نقد رفته است.

 

وي تأكيد كرد كه اينها پول بيت‌المال به شمار مي‌رود و بايد به خزانه بازگردد.

 

وزير دادگستري در ادامه سخنان خود به پرونده 650ميليون يورويي اشاره كرد و اظهار داشت: در خصوص اين پرونده برخي‌ها بي‌انصافي مي‌كنند، اين يك پرونده جعلي و ادعايي است و فقط يك اجازه ترخيص بوده و نبايد با دولتي كه اينقدر حساس است بدين شكل برخورد كرد.

 

پورمحمدي با بيان اينكه انبارهاي كشور تهي بوده و كالايي كه روي درياست قبل از اقدامات اداري ترخيص شود بدون اينكه جريمه به آن تعلق بگيرد صورت گرفته، گفت: نبايد در اين خصوص اتهام زني ناروان داشت و با بي‌انصافي از تلاش‌هاي درست دولت تعابير ناروان وارد كنيم.

 

وي با بيان اينكه اين چه نوع برخوردي است كه در اين خصوص صورت مي‌گيرد، گفت: براي اينكه انبارها پر شود و در واقع كار سريع‌تر صورت گيرد اقداماتي انجام شده كه بايد به اين تدبير هوشمندانه مديران كه جاي تقدير دارد كه بايد نسبت به اين تدبير هوشمندانه مديران تقدير صورت گيرد اما متأسفانه عده‌اي اتهام‌زني ناروا مي‌كنند.

 

پورمحمدي با بيان اينكه برخي از نجابت دولت سوءاستفاده مي‌كنند وگرنه ما هم بلديم پرونده‌خواني كنيم، يادآور شد: ما نسبت به دولت قبل فقط قصدمان اصلاح است.


وزير دادگستري در واكنش به اينكه برخي رسانه‌ها تيتر مي‌زنند كه پرونده 650ميليون يورويي مشابه پرونده 3هزار ميليارد توماني است،‌گفت: اين در حالي است كه پرونده 3هزار ميلياردي پرونده‌اي سراسر فساد، جعل سند، خلق پول و شبكه گسترده فساد بود و اين مشابه‌سازي ادعايي بيش نيست.

وزير دادگستري در عين حال به بالا بودن هزينه توليد در بحث افزايش شير اشاره كرد اما دولت همواره توصيه كرده كه قيمت‌ها آهنگ آرامي در افزايش داشته باشد.

 
 
Powered by Tetis PORTAL