5 دي 1392 23:33:54
وزير دادگستري در برنامه تلويزيوني شب آفتابي:
دولت الكترونيك عامل جلوگيري از بروز فساد است
وزير دادگستري گفت: دولت الكترونيك مي تواند با شفاف سازي و حذف مراجعات حضوري و گردش پولي مستقيم، از بروز فساد جلوگيري كند.

حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پور محمدي وزير دادگستري امشب با حضور در برنامه زنده تلويزيوني شب آفتابي كه از شبكه پنجم رسانه ملي پخش مي شد، مباحث مختلفي را در خصوص وظايف و اختيارات وزارت دادگستري و همچنين بحث مبارزه با فساد، تدوين منشور حقوق شهروندي و غيره مطرح كرد.

پورمحمدي در ابتدا ايام اربعين حسيني را تسليت و به حضور چشمگير عزاداران ايراني در مراسم مختلف اين ايام اشاره كرد و همچنين ميلاد عيسي مسيح(ع) را به همگان تبريك گفت.

وي در پاسخ به سوال مجري برنامه در خصوص جريانات پيش از انتخابات و دليل كناره گيري از كانديداتوري، با اشاره به سابقه طولاني دوستي و همكاري با رييس جمهور منتخب اظهار داشت: حضورم در عرصه انتخابات جدي بود اما با رايزني و مشورت با ساير كانديداها به اين نتيجه رسيديم كه مصلحت در كاهش تعداد كانديداهاست و در ادامه جريان انتخابات نيز كمك هاي عمومي به ساير كانديداها داشتم.

وزير دادگستري در خصوص وظايف و اختيارت وزارتخانه تحت سرپرستي اش توضيح داد: وزارت دادگستري داراي ماموريتهاي گسترده اي نيست و سازمان تعزيرات حكومتي به عنوان تنها زير مجموعه وزارت دادگستري فعاليت مي كند؛ ولي در عين حال وزير دادگستري به دليل حضور همزمان در دولت، كميسيونها، پيگيري امور در قوه قضاييه و مجلس داراي تحرك بالايي است.

پورمحمدي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران به چندين كنوانسيون بين المللي پيوسته است كه وزير دادگستري رييس مرجع ملي كنوانسيونهاي بين المللي حقوق كودك، مبارزه با فساد و مالكيت معنوي جمهوري اسلامي ايران است و همچنين با عضويت در هيات داوري در بحث واگذاريها به عنوان عضو صاحب حق راي حضور فعال دارد.

وي حضور در كميسيون لوايح را يكي ديگر از مسوليتهاي مهم وزير دادگستري عنوان كرد و افزود در اكثر مواقع رياست اين كميسيون بر عهده وزير دادگستري بوده است و لايحه وكالت، لايحه حمايت از حقوق معنوي، محاكم و دعاوي از جمله لوايح مهم اين كميسيون بوده اند.  

وزير دادگستري با اشاره به ساير ماموريتها و وظايف وزير دادگستري در دفاع از لوايح قوه قضاييه در دولت و مجلس و نيز پيگيري بودجه قوه قضاييه، از نهايي شدن لايحه مجازات اسلامي و نيز تدوين آيين نامه دادرسي الكترونيكي خبر داد.

عضو كابينه دولت يازدهم در بحث مبارزه با فساد و نقش وزارت دادگستري در اين حوزه به تلاش همزمان دولت و قوه قضاييه در الكترونيكي كردن امور اشاره كرد و تحقق كامل دولت الكترونيك و حذف كاغذ بازي و گردش پول به صورت مستقيم و عدم نياز به مراجعه حضوري مردم را از عوامل موثر در ريشه كن كردن فساد دانست.

وي با اشاره به الحاق كشورمان به كنوانسيون مبارزه با فساد سازمان ملل گفت: اين كنوانسيون بطور جدي مباحث مرتبط با فساد در كشورها را مورد رصد قرار مي دهد و كشور ما نيز مورد مرور بازرسان سازمان ملل قرار گرفته و به 300 سوال مطرح شده از سوي آنها پاسخ داده شده است و ما نيز در بازرسي از دو كشور حضور داشته ايم.

وزير دادگستري گفت: «من تحريم را منشا فساد مي دانم و ما اين موضوع را با سازمان ملل نيز اعلام كرده ايم و اصلا موضوع تحريم اقتصادي يعني توسعه و توليد فساد».

وي در ادامه با اعلام اين مطلب كه مساله اصلاح زير ساختها در دولت به منظور مبارزه با فساد بطور جدي در حال بررسي است، بار ديگر بر مساله تحقق دولت الكترونيك و نقش آن در شفاف سازي تاكيد كرد.

پورمحمدي در خصوص تدوين منشور حقوق شهروندي تصريح كرد: دكتر روحاني پيش از انتخاب به عنوان رييس جمهور در مورد تدوين اين منشور به مردم قول داده بود كه اين منشور در واقع مجموعه اي از قوانين موجود در اسناد بالا دستي نظير قانون اساسي، سياستهاي كلي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري و ساير قوانين و اسناد است كه ناظر به موضوع حقوق شهروندي مي باشند و در اين بين وزارت دادگستري به عنوان عضو دولت و كميسيون لوايح و رابط ساير قوا نقش بسزايي در تدوين اين منشور بر عهده دارد.

وزير دادگستري در پايان و در پاسخ به سوال مجري اين برنامه در خصوص موضع وي در قبال رفتار دولت در موضوع هسته اي اظهار كرد: نبايد فراموش كرد كه حريفي قدار، حيله گر، مدعي و سر سلسله اجحاف و زورگويي در مقابل ما قرار گرفته كه خوشبختانه دولت در چنين شرايطي بهترين عملكرد را داشته و در اين شرايط با پرهيز از نقد غير منصفانه و تلاش در جهت كمك به دولت بايد با هوشياري و قدرت در ميدان حاضر شويم.  

 

  

 
 
Powered by Tetis PORTAL