5 تير 1393 22:54:41
پورمحمدي:
تذكر با اخم، درشت گويي، دروغ،حذف، دشنام و تهديد تفاوت دارد
وزير دادگستري با يادآوري انتخابات 24 خرداد سال 92 گفت: ملت در انتخابات وزانت، متانت، همبستگي، بلوغ و رفتار متفاهم اجتماعي را بروز دادند و حماسه سياسي شكل گرفت.

حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري روز پنج شنبه در نشست دبيران استاني حزب موتلفه با اعلام اين مطلب يادآور شد: درست است كسي كه در انتخابات پيروز مي شود شايد نامزد همه جامعه نيست ولي همه بايد قبول كنند، بپذيرند، تحمل و پشتيباني كنند.

 

وي افزود: توفيقاتي كه در داخل و خارج نصيب ملت ما شده به اين خاطر است كه همگرايي اجتماعي را هميشه متجلي كرده ايم.

 

وزير دادگستري ادامه داد: اين همگرايي اجتماعي به اين معني نيست كه همه مطلوبشان اتفاق افتاده؛ مگر مي شود مطلوب كسي اتفاق بيفتد؟ اما رفتار جمعي با يك رفتار متفاهم همراه با تحمل، پذيرش و تعاون شكل مي گيرد كه اين رويكرد باعث بركات الهي مي شود.

 

پورمحمدي تصريح كرد: راه حل عبور از مشكلات داخلي و موانع خارجي همگرايي، مودت، همدلي، پشتيباني و مساوات از يكديگر است.

 

وي خاطرنشان كرد:البته اگر هركس تخلفي داشت بايد تذكر داد اما تذكر با اخم، درشت گويي، دروغ گويي،حذف، دشنام و تهديد فرق دارد.

 

وزير دادگستري با بيان اين كه جنس نصيحت با تخريب متفاوت است گفت: همه رويكرد ارشاد را مي دانند و فرق آن را با تهمت احساس مي كنند.

 

پورمحمدي افزود: ماه رمضان بهترين راه برجسته شدن صفات انساني است و همه بايد به اين رويكرد توجه داشته باشند.

 

وي با اشاره به ماه مبارك رمضان و تاثيرات اين ماه برجامعه اسلامي گفت: جامعه اسلامي جامعه اي است كه سعي مي كند درهاي جهنم را ببندد و درهاي بهشت را باز كند.

 

وزير دادگستري تاكيد كرد:بايد جامعه تلاش كند تا درهاي بهشت را باز نمايد و بهترين فرصت نيز در ماه مبارك رمضان است.

 

پورمحمدي افزود: بهترين شرايط يك جامعه و مطلوب ترين محيط زندگي در پيشگاه خدا محيطي است كه درهاي جهنم در آن بسته باشد و درهاي بهشت باز باشند.

 

وي ادامه داد: البته اين مهم اجباري نخواهد بود چون اگر اجباري شود ارزش خود را از دست مي دهد؛ ماه رمضان بهترين زمان است كه انسانها جهنمي نشوند و راه براي به بهشت رسيدن باز است.

 

وزير دادگستري در ادامه ضمن گراميداشت هفته قوه قضاييه ياد شهيد بهشتي و يارانش را گرامي داشت و گفت: شهيد بهشتي دچار خودشيفتگي نشد و يادش هميشه در اذهان باقي مي ماند.

 

وزير دادگستري انقلاب اسلامي را بزرگ دانست و گفت: اين انقلاب نه به تفسير ما بلكه به عقيده كل جهانيان داراي عظمت و اعتبار است و بايد به اين مهم توجه شود.

 

پورمحمدي تصريح كرد: داراي فراز و فرودهايي هستيم ولي اگر همت كنيم و با همكاري به تقويت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف بپردازيم به پيشرفت هاي بسياري دست مي يابيم.

 

وي ادامه داد: تنازع كردن و توجه به رويكرد باندي باعث فشل شدن و از بين رفتن همكاري ها مي شودو بايد از عدم همكاري پرهيز كرد چرا كه فتنه و آشوب به بار مي آورد.

 

وزير دادگستري تاكيد كرد: اختلاف و تنازع فتنه اي است كه تمامي جامعه را در آتش خود مي سوزاند و از پاي در مي آورد و راه حل دوري از تنازع اطاعت از خدا ، رسول و اولي الامر است.

 

پور محمدي ادامه داد: راه حل موفقيت همكاري و پرهيز از تنازع است و ملت ايران سال گذشته در انتخابات همبستگي و متانت و تفاهم اجتماعي را نشان دادند.

 

وي درباره رسانه ها و عملكرد آنها در فضاي كشور گفت: ما بايد جبهه ايجابي و مثبت را تقويت كنيم و فضاهاي مثبت را ترويج كنيم و اين مهم است كه زشتي رفتار ناهنجار را برجسته كنيم و خودمان آلوده نشويم.

 

وزير دادگستري خاطر نشان كرد: نسبت هاي ناروا و اين فضاهاي زشتي كه در رسانه ها وجود دارد و اين مطلب اعتراض رييس قوه كه اعتراض به رسانه ملي داشت مهم است؛ برخي رسانه ها حرف هايي را آنقدر به دولت نسبت مي دهند كه دولت بي خيال شده است و اين حرف ها مرز ندارد؛ چون به قوه كمتر مي گويند اين صحبت ها در چشم مي آيد.

 

پورمحمدي تصريح كرد: دولت ابزار دستش نيست نمي تواند با اينها برخورد كند اما قوه قضاييه ابزار دارد و قدرت برخورد دارد و از قدرت بهره مي گيرد.

 

وي اظهار داشت:كافي است در رسانه اي حرف منفي زده شود اين را مردم مي گيرند؛ تخلفات و جرايم زباني در اسلام به عنوان گناه كبيره است دروغ كه گفته شود اثر خود را دارد؛غيبت و تهمت آبرو را مي برد و اين گناه كبيره است.

 

وزير دادگستري خاطر نشان كرد: حرفي كه در رسانه زده شود و تهمت باشد جاي جبران ندارد ؛ رسانه هاي متدين و حزب اللهي ها بيشتر بايد رعايت كنند.

 

پورمحمدي درباره وضعيت دولت و انتصابات گفت:دولتي كه الان سركار است از بدنه اصولگرايي نيامده يعني ما پشتيبان دولت براي راي دادن و راي جمع كردن نبوده ايم؛خودمان هر كدام كانديدا داشته ايم.

 

وي اضافه كرد:اينكه حالا انتظار داشته باشيم كه از جنس اصولگرايان دولت شكل بگيرد انتظار مناسبي نيست و از اول هم دولت ادعايش متفاوت از اين خواسته بوده است .

 

وزير دادگستري تصريح كرد: بيشتر از لحاظ تشكيلاتي گروههاي اصلاح طلب و كارگزاران از دكتر روحاني حمايت كرده اند ولي واقعيات اينست بدنه تمايل پيدا كرده به وي تفكر جناحي نداشته اند و حتي برخي از شخصيت هاي حامي هم در آن قالب سياسي تعريف نمي شوند.

 

پور محمدي تاكيد كرد: خود روحاني مي گويد نه من منسوب جرياني مثل اصلاح طلبي ام نه افرادم اينگونه هستند.

 

وي اضافه كرد:آنچه من مي بينم اينست كه خود روحاني تلاش زيادي براي حفظ اعتدال و رفتار متعادل را تعقيب مي كند و در گزينش ها سعي بر اين داشته است ؛دكتر روحاني تلاش براي رعايت و حفظ اعتدال را دنبال مي كند.

 

وزير دادگستري درباره عملكرد دولت يازدهم نسبت به موضوع مفاسد اقتصادي گفت: براي دولت لاپوشاني،مسامحه كاري و مطرح نشدن پرونده ها معنا ندارد؛دولت انگيزه جدي براي برخورد و پيگيري پرونده هاي مفاسد اقتصادي دارد.

 

پورمحمدي افزود: فضاي مثبتي در دولت جهت رسيدگي و پيشرفت نسبت به پرونده هاي فساد اقتصادي وجود دارد و رسيدگي به پرونده ها بهتر از گذشته دنبال مي شود.

 

وي يكي از مشكلات موجود در پرونده هاي فساد اقتصادي را پيچيدگي آنها دانست و افزود:در حقيقت پرونده هاي فساد كاملا پيچيده است چرا كه افراد قوي، ثروتمند و حتي بهره مند از وكلاي قدرتمند در اين پرونده ها حضور دارند كه برخورد با آنها كمي پيچيده است.

 

وي بر عزم دولت و قوه قضائيه براي جلوگيري از فساد تأكيد كرد و گفت: دولت يازدهم براي ممانعت از فساد گام هاي خوبي برداشته و كارهاي زيادي را انجام داده است.

 

وزير دادگستري در خصوص راههاي جلوگيري از فساد اقتصادي نيز گفت: توجه به دولت الكترونيك، شفاف سازي، روان سازي قوانين، شفاف كردن برنامه ها، تأكيد بر اجراي قانون و اهتمام به قانون مداري از زمينه هاي مبارزه با فساد اقتصادي است.

 

وي در پاسخ به اين پرسش كه موضوع كنترل و نظارت بر برخي قضات چگونه انجام مي گيرد نيز، گفت: اين يكي از دغدغه هايي است كه در خود قوه قضائيه نيز دنبال مي شود و مديران روي آن حساس هستند.

 

وزير دادگستري تصريح كرد: در ديدار اخير مسئولان قوه قضائيه با رهبر معظم انقلاب، يكي از دغدغه هاي ايشان مبارزه با فساد بود و يكي از انتظارات شان برخورد جدي با اين مقوله بود.

 

وزير دادگستري در زمينه انتصاب و برگزيده شدنش در اين سمت نيز، گفت: انسان بايد هميشه تابع تقدير باشد و هر جا تكليف كردند به انجام وظيفه بپردازد.

 

پورمحمدي گفت: تاكنون سمتي را خودم به صورت شخصي مطالبه نكردم و تقريبا با اصرار و خواست دوستان در جايگاهي مشغول به فعاليت شدم.

 

وي يادآور شد: براي پست وزارت دادگستري رئيس جمهور، رئيس قوه قضائيه و رئيس مجلس به بنده اصرار كردند كه آن را پذيرفتم.

 

وزير دادگستري در پاسخ به اين پرسش كه در خصوص اعدام مه آفريد شبهاتي وجود دارد و گفته مي شود مجلس شوراي اسلامي در سرعت بخشيدن به اجراي پرونده نقش داشته است، گفت: بله، شبهه هايي ايجاد شده است ولي اينكه مجلس شوراي اسلامي باعث تسريع در اجراي پرونده و اعدام مه آفريد شده است را بعيد مي دانم ؛ اما متأسفانه اين شبهه در اذهان عمومي شكل گرفت.

 

پورمحمدي درباره جهرمي هم گفت: جهرمي متخلف نبود و حتي گزارش تخلف يكي از شعبات اهواز را نيز وي ارائه داده است.

 

وي يادآور شد: يكي از گلايه هاي دولت قبل اين بود كه چرا جهرمي به قوه قضائيه گزارش داد و ابتدا به دولت در اين باره چيزي نگفت.

 

وزير دادگستري در زمينه ليست بدهكاران بانكي نيز، گفت: اينكه گفته مي شود عددها در ليست بدهكاران بانكي بالاتر رفته غلط است چرا كه عدد بالاتر نرفته بلكه نسبت نقدينگي و گردش مالي پايين آمده و عددها بزرگتر شده است.

 

پورمحمدي بر حاكم بودن منطق و اصول در فضاي جامعه تاكيد كرد و گفت: بايد منطق و اصول حاكم باشد اين چرخه منطقي است؛ برخي دلواپسي نشان مي دهند ؛ اگر دلواپسي براي دين است ايرادي ندارد اما اگر دلواپسي براي موقعيت، پست يا شغلي است اين كار صحيح نيست.

 

وي همچنين درباره رابطه دولت و قوه قضائيه نيز، اظهار داشت: رابطه خوب و قابل قبولي بين دو قوه وجود دارد ؛ بناي دو قوه بر همكاري و تعامل است.

 

وزير دادگستري در پايان اعلام كرد: لايحه اي براي تقويت شوراهاي حل اختلاف مدنظر است تا از سوي دولت به مجلس ارسال شود.

 
 
Powered by Tetis PORTAL