16 ارديبهشت 1393 13:11:51
وزير دادگستري در جمع خبرنگاران:
به دنبال جايگزين مجازات حبس هستيم
وزير دادگستري در جمع خبرنگاران درباره وضعيت قوانين مربوط به كپي‌رايت و برخورد با دانلود غيرقانوني كتاب توضيح داد.

حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي كه روز سه‌شنبه (16 ارديبهشت‌ماه) از نمايشگاه كتاب تهران بازديد كرد، در حاشيه اين بازديد و با حضور در جمع خبرنگاران گفت: ما در نمايشگاه با فضاي كلي نشر كتاب روبه‌رو مي‌شويم و از سطح كتاب‌ها، عناوين،‌ طراحي روي جلد، صنعت چاپ، ويراستاري و كارهاي ظاهري و محتوايي و علمي اين حوزه مطلع مي‌شويم، در نتيجه در اين زمينه حس جامعي به‌دست مي‌آوريم.

او در ادامه با اشاره به تعداد عنوان‌هاي جديد در حوزه‌هاي مختلف گفت:‌ تيراژ كتاب‌ها نيز قابل توجه است و ابتكارات خوبي در اين دوره انجام شده است. به طور كلي به انسان احساس اميدواري دست مي‌دهد.

پورمحمدي افزود: اميدواريم شما اصحاب رسانه فرهنگ كتاب‌خواني و سطح زندگي فرهنگي را ترويج كنيد. متأسفانه قيمت كتاب افزايش يافته و ما در اين زمينه مشكلاتي داريم. دولت هم در اين زمينه دغدغه دارد، اما اگر مردم هدايت شوند و بدانند دقيقا به چه كتاب‌هايي نياز دارند مي‌توانند با صرفه‌جويي در خريد كتاب با اين مشكل روبه‌رو شوند.

او سپس در پاسخ به سوالي درباره اينكه قضات چقدر كتاب مي‌خوانند، گفت: ما قضات بايد صبح تا شب كتاب حقوقي بخوانيم چرا كه پيوسته با موضوعات به‌روز مواجهيم. آنقدر قانون جديد داريم كه از خواندن قانون‌ها عقب هستيم و هميشه بايد حواسمان باشد تا در اين زمينه عقب نمانيم.

پورمحمدي سپس در پاسخ به سوالي درباره وضعيت قوانين مربوط به كپي‌رايت گفت: در اين زمينه كارهايي صورت گرفته و كارهايي در حال انجام است.

او در ادامه در پاسخ به سوالي درباره تكليف شش ماه حبسي كه در قانون قبلي در اين زمينه در نظر گرفته شده بود، گفت: در اين زمينه در دوره قبل بايد شكايت مي‌شد. البته ما داريم سعي مي‌كنيم مجازات حبس را با مجازات جايگزين ديگر تبديل كنيم و كساني را كه در عرصه فرهنگ تخلف مي‌كنند به زندان نفرستيم بلكه براي آن‌ها محروميت‌هاي اجتماعي و مجازات‌هاي بديل در نظر بگيريم. در قانون جديد اكثر مجازات‌ها عوض شده‌اند. اين قانون هنوز در صحن دولت است و بايد براي تصويب به مجلس برود. در اين قانون براي كساني كه به صورت حرفه‌يي و پيوسته در زمينه كپي‌رايت تخلف دارند مجازات حبس هم در نظر گرفته شده است.

وزير دادگستري سپس در پاسخ به سوال ديگري درباره برخورد با سايت‌هايي كه به ارائه كتاب براي دانلود به صورت غيرقانوني مي‌پردازند، گفت: بگذاريد اجراي اين قانون شروع شود. در اين قانون به اين موضوعات پرداخته‌ايم. مهم اين است كه قفل‌هاي سايت‌ها تقويت شوند. امروز قفل‌شكن‌ها در دسترس جهاني هستند و صنعت قفل‌شكني از صنعت‌هاي رايج و پرخريدار در دنياست. ما بايد تلاش كنيم قوانين لازم را تدارك ببينيم و با كمك اهل فن و صنعت كه قدرت شناسايي اين قفل‌شكن‌ها را دارند در اين زمينه اقدام كنيم.

 
 
Powered by Tetis PORTAL