15 مرداد 1396 14:34:24
بیانیه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی
باسمه تعالی
وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً
پروردگار انسان را به بهترین وجه آفرید، به او حیثیت و کرامت داد، وی را خلیفه خود در زمین گرداند و آنچه در آسمانها و زمین است، همگی را تحت تصرف وی قرار داد. از این رو«حقوق بشر و کرامت انسانی» پایه و اساس بسیاری از حقوق، امتیازات و تکالیف انسانی را تشکیل می‌دهد و شناسایی و حفظ کرامت ذاتی انسان و حقوق او، اساس آزادی، امنیت و صلح عادلانه در جهان را به وجود خواهد آورد.

حقوق بشر به مثابه مجموعه حقوق موضوعه که بتوان آغاز آن را با اعلامیه جهانی حقوق بشر یا انقلاب کبیر فرانسه گره زد تلقی درستی از خاستگاه آن به دست نمی دهد، بلکه صحیح‌تر آن است که قدمت آن را به درازای حیات بشر بدانیم. حقوق بشر دستاورد تصمیم جمعی و انقلاب خاصی نیست؛ بلکه مطالعه نقش آنها به منظور مطالعه ابزاری است که در جهت حمایت و به رسمیت شناختن و شناساندن حقوق بشر ارائه می‌کنند. در این میان دین اسلام به دلیل برخورداری از یک نظام شاخص حقوقی، در حیطه بحث‌های مربوط به حقوق بشر، جایگاهی خاص، پیچیده و دقیق پیدا کرده است.
روز چهاردهم مردادماه در تقویم رسمی کشور روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نام گرفته است و مناسبت آن تهیه و تدوین اعلامیه حقوق بشر اسلامی در این تاریخ است.
شرایط موجود در عرصه بین المللی و به ویژه کشورهای اسلامی ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعال در میان کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی به منظور دستیابی به ابزار و راه های نشر، ارتقاء و حفظ تعالیم و ارزشهای اسلامی در حوزه حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی وهمکاری میان مسلمانان را بیش از پیش می طلبد.
از این رو معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ضمن گرامی داشت این روز آن را فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر از میراث تلخ گذشته توسط استعمارگران می داند و سعی بر آن دارد گفتمان حقوق بشری را با تأکید بر کرامت انسانی در عرصه های تعامل، همکاری و آموزش ارتقاء بخشد و معتقد است که توجه به مضامین عالی بشری و حفظ کرامت انسانی در ادیان توحیدی از جمله دین جامع اسلام که دارای مبانی فکری و اصول قابل ملاحظه ای در این زمینه است، برکات بسیاری را برای جامعه جهانی به همراه خواهد داشت.

نسخه قابل چاپ

Powered by Tetis PORTAL