10 آذر 1399 13:6:15
بیانیه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری در خصوص ترور شهید والا مقام دکتر محسن فخری زاده، دانشمند برجسته عرصه تحقیقاتی کشور

یک بار دیگر استکبار جهانی با مزدوری رژیم غاصب صهیونیسم، آرمان‌ها و منافع ملت مسلمان ایران را نشانه گرفت و از سر درماندگی و سرخوردگی حقوقی – بین المللی و سیاسی و نظامی، بر اوراق سیاه پرونده تبهکاری و خیانت خود افزودند و با نقض کلیه قواعد و پروتکل های بین المللی و تصور مصونیت بین المللی در سایه سکوت معنادار مجامع بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر جنایت آفریدند و ستاره درخشان سپهر دانش و پژوهش، دانشمند والامقام عرصه تحقیقات کشور، "شهید دکتر محسن فخری زاده" را آماج کینه توزی و ددمنشی خود قرار دادند

بی تردید راهی که ملت ایران برای تثبیت جایگاه ممتاز علمی و قرار گرفتن بر فراز علم و دانش در مقیاس جهانی برگزیده است با تهدید و ترور متوقف نشده، بلکه با شهادت دانشمندان متعهد و دلسوز شتاب بیشتری یافته و تقویت روحیه جوانان آینده ساز ایران اسلامی را رقم خواهد زد
هدف دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از توسل به اقدامات تروریستی، ممانعت از پیشرفت توانمندی‌های علمی و صنایع دفاعی ایران است و نشان از عمق وحشت و هراس دشمنان ملت ایران دارد. لیکن هوشیار و به گوش باشند که اینگونه اقدامات، نه تنها ملت ایران را تضعیف نمیکند بلکه هوشیارتر کرده و چهره کریه و زشت رژیم اشغالگر قدس و همدستانش را عیانتر میکند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران آبستن حوادث تروریستی متعددی از جانب گروهکهای تروریستی مختلف بوده که از حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا بهره مند بوده اند و نه تنها نخبگان علمی و سیاسی کشور را مورد هدف قرار داده اند بلکه غیر نظامیان بی گناه نظیر زنان و کودکان نیز از گزند آنان مصون نمانده اند. زخمی که تروریسم بر پیکر ایران نشانده، همچنان تازه و داغ است. ملت ایران علیرغم موانع و چالشهای تحمیلی از جمله تحریمهای یکجانبه علمی و اقتصادی، همچنان از اراده پولادین برخوردار است و جهانیان شاهد به ثمر نشستن تلاشها برای پیشرفت در تمام زمینه‌ها هستند.
اقدام به ترور هدفمند دانشمندان ایرانی، نقض آشکار قواعد بین‌المللی حقوق بشر و هم‌چنین نقض منشور سازمان ملل است که استفاده از زور خارج از مرز های جغرافیایی در زمان صلح را منع می‌کند.
بر اساس تعهدات بین‌المللی حقوق بشر درباره رفتار خارج از مرزها که مورد تایید دیوان بین‌المللی دادگستری، کمیته حقوق بشر، کمیسیون بین‌المللی آمریکایی حقوق بشر و دادگاه حقوق بشر اروپایی قرار گرفته است، کشورهایی که در اقدامات تجاوزکارانه که به محرومیت از زندگی منجر می‌شود مشارکت دارند، تعهدات پیمانی خود را نقض کرده‌اند و این رویه، خصلت کشورهایی است که نمی‌توانند مشکلات خود را از طریق مسالمت‌آمیز حل کنند و در تعهد به تضمین داشتن حق حیات نیز ناتوانند.
حق حیات و برخورداری از آزادی و امنیت شخصی از مهم ترین حقوق اولیه انسانی است که در ماده 3 اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است. این در حالی است که مصادیق تروریسم که به شکل قتل و ترور افراد بی گناه، بمب گذاری در اماکن و وسایل عمومی، پرتاب بمب و خمپاره به صورت هدفمند و بعضاً کور و بی هدف به سوی اماکن و اهداف غیرنظامی، اقدام علیه هواپیماهای کشوری، گروگان گیری و .. نمود پیدا میکند، رفتارهای خشونت آمیز موهن، تحقیر آمیز و غیرانسانی است که حیات و آزادی و حیثیت ذاتی افراد را در معرض تهدید قرار میدهد.
معاونت حقوق بشر و امور بینالملل وزارت دادگستری اقدام ناجوانمردانه معاندین و دشمنان کوردل ج.ا.ایران در ترور دانشمند برجسته کشورمان را محکوم و آن را مغایر با اصول بنیادین حقوق بشر دانسته و خواستار همکاری دولتها در شناسایی، دستگیری و مجازات عاملین این اقدام تروریستی کوردلانه میباشد و تمام توان خود را برای احقاق حقوق قربانیان تروریسم در مجامع بین المللی به کار خواهد بست.

نسخه قابل چاپ

Powered by Tetis PORTAL