27 شهريور 1395 15:41:58
به بهانه غدیر

سخن گفتن درباره علی ( ع )، شخصیت، مقام و منزلت او، کار ساده ای نیست. شخصیتی که سراسر حوادث زندگی او با تاریخ اسلام عجین شده و اسلام به وجود چنین شخصیت عالی مقام که در بطن تعالیم آن پرورش یافته است می بالد.
شخصیتی که بیش از سیصد آیه در قرآن کریم، درباره ولایت و فضائل و مناقب آن حضرت آورده شده است. اقیانوس فضایل مولای متقیان علی ( ع )، گسترده تر از آن است که نوابغ جهان، صاحبان قلم و بیان فرزانگان زمان و فرهیختگان دوران ، با قلم و زبان به تصویر گوشه ای از فضایل بیکران این نادره آفرینش بپردازند.

بسم الله الرحمن الرحیم
به بهانه غدیر
« او همان است که » :
محمد حسن عصاری

معاون دفتر مدیریت عملکرد وزارت دادگستری


سخن گفتن درباره علی ( ع ) ، شخصیت ، مقام و منزلت او ، کار ساده ای نیست . شخصیتی که سراسر حوادث زندگی او با تاریخ اسلام عجین شده و اسلام به وجود چنین شخصیت عالی مقام که در بطن تعالیم آن پرورش یافته است می بالد .
ایزد آن روز که این گنبد مینا می کرد در پس پرده علی بود تماشا می کرد
شخصیتی که بیش از سیصد آیه در قرآن کریم ، درباره ولایت و فضائل و مناقب آن حضرت آورده شده است . اقیانوس فضایل مولای متقیان علی ( ع ) ، گسترده تر از آن است که نوابغ جهان ، صاحبان قلم و بیان فرزانگان زمان و فرهیختگان دوران ، با قلم و زبان به تصویر گوشه ای از فضایل بیکران این نادره آفرینش بپردازند .
 او همان کس است که پیامبر در خطبه غدیر ، چهل بار نام مبارکش را بر زبان می راند . (خطابه غدیر ، ص 26 ) .
 او همان کس است که ابن ابی الحدید دانشمند بزرگ اهل تسنن درباره اش می گوید « انه افضل البشر بعد رسول الله و احق بالخلافه من جمیع المسلمین ( طرائف ، سید بن طاووس ، ص 302 )
 اوهمان کس است که استاد و محقق معروف جهان سنت ، عبدالله علایلی در سخنرانی خود در رادیو لبنان در 18 ذی الحجه 1380 هجری قمری ( حدود 60 سال پیش ) چنین گفته است که : « ان الغدیر جزء من الاسلام ، فمن انکر الغدیر ، انکر الاسلام بالذات » . هرکس منکر غدیر شود ، منکر اصل اسلام شده است . ( الشیعه و التشیع ، ص 288 )
 او همان کس است که غدیرش ، روز فریاد درد آلود شیطان و فصل یاس و نا امیدی کافران است . ( الیوم یئس الذین کفرو من دینکم ... ) مائده – آیه 3
 او همان کس است که غدیرش ، روز اکمال دین است . ( الیوم اکملت لکم دینکم ) ، سوره مائده آیه 3
 او همان کس است که علامه بزرگوار امینی ، در کتاب الغدیر ، نام سی تن از دانشمندان و علمای اهل تسنن را ذکر می کند که آنان گفته اند آیه شریفه « یا ایها الرسول ، بلغ ما انزل الیک من ربک » در روز غدیر خم درباره حضرت علی علیه السلام نازل شده است . ( الغدیر ، ج 1 ، ص 214-219 )
 او همان کس است که پیامبر عظیم الشان اسلام در خطبه غدیر فرمود « فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامه ، حادثه غدیر را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان برسانند تا روز قیامت ، ( احتجاج طبرسی ، ج 1 ، ص 80 )
 او همان کس است که پیامبر اکرم ( ص ) در بخشی از خطبه غدیر فرمود : « بامرک یا رب اقول : اللهم وال من والاه و عاد من عاداه » خداوندا ، دوست بدار هرکس علی را دوست بدارد و دشمن بدار هرکس علی را دشمن بدارد ( احتجاج طبرسی ، ج 1 ص 77 )
 او همان کس است که علامه امینی در کتاب ارزشمند غدیر که بیش از سی سال برای آن زحمت کشیده است نام بیش از 15 تن از علماء و دانشمندان اهل سنت را ذکر کرده است که آنان گفته اند آیه شریف « الیوم اکملت لکم دینکم » در روز غدیر درباره امیر مومنان علی ( ع ) نازل شده است .
 او همان کس است که پیامبر در خطبه غدیرش فرمود :« خداوند به من اعلام فرموده که اگر آن چه در حق علی بر من فرو فرستاده ابلاغ نکنم رسالت او را نرسانده ام و او – تبارک و تعالی – برای من حفظ از گزند مردم را ضمانت فرموده و او کفایت کننده و کریم است ( سوره مائده : آیه 67 )
 او همان کس است که علی بن موسی الرضا ( ع ) فرمود : « به خدا سوگند ، اگر مردم ارزش روز غدیر را شناخته بودند روزی ده بار ، فرشتگان ، با آنان مصافحه می کردند . »( وسائل الشیعه ، ج 10 ، ص 302 )
 او همان کس است که سید بن طاووس از کتاب « النشر و الطی » نقل می کند که « خدای متعال ، علی را در روزمباهله بر دشمنان عرضه کرد از دشمنی برگشتند و او را در روز غدیر بر دوستان عرضه کرد که دشمن شدند و میان این دو چه اندازه فاصله است . ( فرهنگ غدیر ، ص 262 )
 او همان کس است که حضرت خاتم الانبیاء طی 3 روز اقامت در غدیر خم ، شخصاً از مردم خواستند که به او تبریک بگویند و می فرمود « هنیئونی ، هنیئونی » ( اسرار غدیر ، ص 245 )
 او همان کس است که پیامبر در خطبه غدیر خم فرمود « به خدا قسم سوره والعصر درباره علی نازل شده است ( و فی علی و الله – نزلت سوره العصر » ( احتجاج طبرسی ، جلد 1 ، ص 78 ، التحصین ، سید بن طاووس ، ص 584 )
 او همان کس است که حضرت زهرا سلام الله علیها ، در وصفش فرمود : « ان السعید کل السعید ، حق السعید ، من احب علیاً فی حیاته و بعد موته » « سعادتمند کامل حقیقی کسی است که علی را در حیات او و پس از رحلتش دوست بدارد » ( مجمع الزوائد ، ج 9 ، ص 132 )
 او همان کس است که پیامبر در روز غدیر ، برای شناسایی اش 3 کار انجام داد : هم خطبه مفصل ایراد کرد و هم علی را بلند کرد و هم بیعت گرفت . این سیاست خاص رسول اکرم شاید برای این بوده باشد که بعد از غدیر کسی بهانه نگیرد که ما در غدیر بودیم ولی کور بودیم و یا کر بودیم .
 او همان کس است که پیامبر در خطبه غدیرش فرمود « ای مردم ! در قرآن تدبر نمایید و آیات آن را بفهمید و در محکماتش نظر کنید و در پی متشابه آن نروید . به خدا سوگند ، باطن قرآن را برای شما بیان نمی کند و تفسیرش را برایتان آشکار نمی سازد مگر این شخص که من دست او را می گیرم و او را به سوی خود بالا می برم و بازوی او را می گیرم و با دستم او را بلند می کنم و به شما اعلام می کنم که « هرکس من صاحب اختیار او بوده ام ، این علی صاحب اختیار اوست » و او علی بن ابیطالب برادر و جانشین من است ، ولایت او از جانب خداوند عزوجل است که آن را بر من فرو فرستاده است . ( احتجاج طبرسی ، ج 1 ، ص 77 )
 او همان کس است که پیامبر در روز غدیر در معرفی اش فرمود " معاشر الناس هو الامام المبین " او امام هدایتگر است ، روی بر مگردانید از ولایت او . اوست که هدایت به حق می کند و عمل به آن می نماید . اورا فضیلت دهید که خدا او را فضیلت داده و او را قبول کنید که خداوند او را منصوب نموده است . ای مردم ! او امام از طرف خداست . منکر ولایت او آمرزیده نخواهد شد و توبه اش قبول نمی شود . بعد از من افضل از همه مردان و زنان ، علی است .
 او همان کس است که جرج جرداق ؛ شاعر و نمایشنامه نویس مسیحی لبنانی در باره اش گفته است : ای روزگار ؛ کاش می توانستی همه قدرت هایت را ؛ و ای طبیعت ؛ کاش می توانستی همه استعدادهایت را در خلق یک انسان بزرگ ؛ نبوغ بزرگ و قهرمان بزرگ جمع می کردی و یک بار دیگر به جهان ما یک علی ( علیه السلام) دیگر می دادی . و در جایی دیگر گفته است : آب های عالم و آب اقیانوس ؛ قابلیت تلاطم را دارد ولی چیزی که متلاطم نشد دریای وجود علی علیه السلام بود که هیچ کس و هیچ چیز نتوانست آن را متلاطم کند.( مظاهری ؛ حسین ؛ چهارده معصوم ؛ ص 49 )
 او همان است که در وصفش گفته اند : اسدالله در وجود آمد بعد از آن هر آنچه بود آمد
و نهایتاً او همان کس است که به قول شهریار :
برو ای گدای مسکین در خانه علی زن که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را
و شاعر دیگری درباره اش فرمود :
مرو ای گدای مسکین در خانه علی زن که علی زند همیشه در خانه گدا را


نسخه قابل چاپ

Powered by Tetis PORTAL