ارتباط با ما

نشانی وزارت دادگستری: تهران- خیابان ولیعصر(عج)، پایین تر از میدان ولیعصر(عج)، جنب سفارت عراق

کد پستی: 1416783619 و 1416783595

تلفن: 5-88893621

آدرس پست الکترونیکی: info@justice.ir

مصطفی پور محمدی

مصطفی پورمحمدی زمستان ‌1338 در یکی از محلات‌ قدیمی‌ قم،‌ متولد شد. وی تحصیلات مقدماتی خود را در تهران و قم به پایان رساند و علوم دینی را در حوزه‌های علمیه قم تهران و مشهد خوانده و چند سالی در درس خارج فقه و اصول، در محضر عالمان قم، تلمذ کرده است. حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی در سن 20 سالگی به عنوان جوان‌ترین نیروی قضایی کشور دادستان‌ انقلاب‌ در مسجد سلیمان‌ شد. وی پس از آن در دستگاه‌های قضایی بندرعباس، مشهد و قم فعالیت و در دولت‌های سازندگی و اصلاحات در وزارت اطلاعات به ایفای مسئولیت پرداخت. حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی همچنین از سال 1379تا 1384 در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه سیاسی در دانشگاه امام صادق (ص)، مبانی نظری حکومت دینی و فقه سیاسی تدریس کرد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سال 1380 مدرک علمی سطح چهار (معادل دکترا) از حوزه قم دریافت کرد و دو جلد کتاب در موضوع "مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام" نوشت. پورمحمدی در دولت نهم به عنوان وزیر کشور از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و پس از آن از ساختمان وزارت کشور به ساختمان سازمان بازرسی رفت.

معرفی وزارتخانه

وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران به موجب اصل بکصد وشصتم قانون اساسی ،مسئولیت امور مربوط به روابط قوه قضاییه با قوه مجریه و قوه مقننه را برعهده داردو وزیر آن از بین کسانی که رئیس قوه قضائیه به رییس جمهوری پیشنهاد می کند،توسط مجلس شورای اسلامی انتخاب می شود.
اصل 160 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درباره وظایف وزارت دادگستری تصریح دارد:
(( وزیر دادگستری مسئولیت تمام مسایل مربوط به روابط قوه قضاییه با قوه مجریه وقوه مقننه را بر عهده دارد و از بین کسانی که رییس قوه قضاییه به رییس جمهوری پیشنهاد می کند، انتخاب می شود ، رییس قوه قضاییه می تواند اختیارات تام مالی و اداری و نیز اختیارات استخدامی غیر قضات را به وزیر دادگستری دارای همان اختیارات و وظایفی خواهد بود که در قوانین برای وزرا به عنوان عالی ترین مقام اجرایی پیش بینی می شود)).

تشکیلات و ساختار | تاریخچه وزارت دادگستری

Powered by Tetis PORTAL