سایر عناوین
29 آبان 1396 9:33:1
معاون وزیر دادگستری در گفت و گو با ایرنا:
تثبیت حقوقی داشته های فرهنگی، هویت و سرمایه اقتصادی خوب یک جامعه است

سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری با بیان اینکه پیش نویس لایحه حمایت از نمودهای فرهنگ عامه(فولکلور) تدوین شده است، گفت: تثبیت حقوقی داشته های فرهنگی، علاوه بر نشان دادن هویت یک جامعه، سرمایه اقتصادی خوبی هم برای آن جامعه به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، احمدعلی محسن زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا درباره تدوین پیش نویس لایحه حمایت از نمودهای فرهنگ عامه (فولکور) افزود: پس از تشکیل کمیته منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2000 میلادی، عزمی جدی میان کشورهای در حال توسعه جهت ایجاد معاهده ای در این باره شکل گرفته است.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به تمدن و فرهنگ غنی، از جمله کشورهایی است که از شکل گیری این معاهده حمایت همه جانبه کرده است اما یکی از ایرادات مهمی که در مجامع بین المللی به جمهور اسلامی ایران وارد می شد این بود که باوجود این همه ادعا، این کشور در زمینه نمود فرهنگ عامه قانون ملی ندارد؛ از همین رو، کمیته تدوین پیش نویس لایحه حمایت از فولکلور از سال 1392 در وزارت دادگستری تشکیل و با عضویت نمایندگان و کارشناسان دستگاه های متعدد از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری شروع به کار کرد.
به گفته وی، نخست قوانین فعلی کشور و سپس قوانین و منابع موجود در بقیه کشورها ودر حقیقت بیش از 200 منبع مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن استانداردهای یک نظام حمایت خاص مطابق با نیازهای بومی کشور درنظر گرفته شد. تدوین پیش نویس هفت ماه طول کشید و درنهایت 16 ماده کلی تالیف و مقرر شد جزئیات لازم در آئین نامه تدوین شود.
محسن زاده اضافه کرد: برای تدوین لایحه حمایت از فرهنگ عامه علاوه بر کسب نظرات دستگاه های عضو شورا و دانشگاه ها و مجامع علمی، با کارشناسان وایپو هم به این منظور مذاکره شد که آنان از این لایحه استقبال خوبی کرده اند و وزارت دادگستری هم قبل از تصویب لایحه، آن را روی سایت قرار داد تا همگان از آن مطلع شوند.
سرپرست معاونت مالکیت فکری در ادامه گفت وگو تصریح کرد: نمودهای فرهنگ عامه یا همان فولکلور ، جلوه های مختلفی از جمله ادبیات عامه، افسانه ها، موسیقی، باورهای عامه، هنرها و صنایع دستی و بومی، آداب و سنن و مراسم سنتی و مذهبی را در برمی گیرد و نمودهای فرهنگ عامه محصول خلاقیت و آفرینش جمعی یک جامعه و بخشی از دارایی های فکری جوامع محلی است.
وی افزود: نظام خاص حمایتی مقرر در این لایحه متضمن نکات اساسی از جمله اهداف، تعاریف، موضوع حمایت، معیارهای حمایت از فولکلور، تعیین اشخاص ذی نفع ، قلمرو حمایت، استثنائات و محدودیت های حمایت در راستای منافع ملی، اجرا و مدیریت این حقوق، مدت حمایت، تشریفات حمایت، ضمانت اجراهای لازم، اقدامات دوره انتقالی و رفتار ملی در حمایت از آثار خارجی و شیوه حمایت بین المللی است که در این پیش نویس همه نکات اساسی که در هر نظام حمایتی از نمودهاب فرهنگ عامه لازم است، مورد پیش بینی قرار گرفت.
محسن زاده با بیان اینکه نمودهای فرهنگ عامه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردارند، اظهارکرد: نمودهای فرهنگ عامه بخشی از سرمایه های با ارزش هر کشور به شمار می آیند لذا باید با سیاستگزاری مناسب از آنها استفاده های کلان اقتصادی برد.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا اماکن مذهبی و تاریخی یا مراسم و آئین سنتی مانند نوروز هر کدام دارای عناصر فولکلوری هستند که می تواند به جذب سرمایه و رواج صنعت گردشگری کمک کند. همچنین استفاده از نمودهای مختلف فولکلور در تولیدات داخلی و محصولاتی که به خارج از کشور صادر می شود می تواند جلب مشتریان و رونق تولیدات داخلی را به همراه داشته باشد. از آنجا که این قانون درآمد حاصله را متعلق به جامعه یا گروهی می داند که منشاء آن نمودهای فرهنگ عامه است، منبع درامد خوبی برای توسعه جامعه هم خواهد بود.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL