سایر عناوین
25 تير 1396 13:55:40
به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد:
جلسه شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری
وزیر دادگستری در جلسه شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری، بر لزوم پشتیبانی همه جانبه از عرصه مالکیت فکری در کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و رئیس شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری در سی امین جلسه این شورا، ضمن تقدیر از فعالیتهای اعضا در پیگیری امور و شرکت در مجامع و اجلاس بین المللی، روند حرکت در عرصه مالکیت فکری را رو به جلو و مثبت ارزیابی کرد.
وزیر دادگستری در این رابطه تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه مالکیت فکری، روند حرکت رو به جلو است و این عرصه، با نگاه های کارشناسی و حرفه ای و با تمرکز صاحبنظران، در حال پیشرفت است.
رئیس شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری در ادامه ضمن تقدیر از کاظمی ابدی، معاون پیشین مالکیت فکری، از محسن زاده، سرپرست جدید این معاونت درخواست کرد، در حوزه اجرایی تحرکات بیشتری صورت گیرد و ابراز امیدواری کرد با تکمیل و تقویت ساختارهای حوزه مالکیت فکری و بهره گیری از ظرفیت تحصیل کردگان و جوانان این حوزه، در آینده شاهد تحولات بزرگی باشیم.
وی با بیان اینکه هدف شورای سیاستگذاری، تنها پشتیبانی بوده و نگاه اجرایی به موضوعات این حوزه ندارد گفت: بحث مالکیت فکری در حوزه ادبی و هنری نیز باید با تمرکز بیشتری مورد تقویت قرار گیرد و وظیفه اصلی ما در این رابطه، شناسایی حریم و حمایت همه جانبه به خصوص حمایت حقوقی از فعالیت در این عرصه است.
وزیر دادگستری در خاتمه ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک شاهد ثبات در حوزه مالکیت فکری بوده و بتوانیم مشوق خوبی برای فعالان این حوزه در امروز و آینده کشور باشیم.
همچنین در این جلسه، محسن زاده سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری با بیان اینکه مالکیت فکری، مبتنی بر فکر و دانش بوده و حقوق ناشی از آفرینشها و خلاقیت های فکری در زمینه های علمی، صنعتی، ادبی و هنری است که از راه دانش، هنر و ابتکار پدید می آیند، تصریح کرد: حوزه مالکیت فکری، نقش بی بدیلی در رشد و توسعه کشور داشته که یکی از آثار آن، شکوفایی اقتصادی است.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در کشور گفت: با توجه به مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، دو حوزه بسیار مهم مالکیت فکری و حمایت از سرمایه گذاری به وزارت دادگستری محول شده که بر این اساس، تبیین سیاستها و راهبردها در این حوزه، جزو ماموریتهای اصلی وزارت دادگستری است.
محسن زاده، تحقق اقتصاد دانش بنیان را مستلزم حمایت همه جانبه از صاحبان فکر و مصنوعات و مخلوقات صاحبان آثار دانست و افزود: با توجه به ظرفیت وزارت دادگستری و استقرار شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری در آن، جدول اولویت بندی و زمانبندی اقدامات، تدوین شده و امیدواریم با شناسایی وضعیت موجود و حرکت به سمت وضعیت مطلوب، راهبردهای لازم برای حمایت از حوزه مالکیت فکری در کشور را تبیین کنیم.
وی همچنین از برپایی مرکز آموزش حقوق مالکیت فکری توسط وزارت دادگستری با مشارکت سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) خبر داد.
بر اساس این گزارش در ادامه این جلسه، برخی از اعضای شورای سیاستگذاری حقوق مالکیت فکری گزارشی از حضور در اجلاس و مجامع بین المللی و داخلی ارایه کردند.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL