سایر عناوین
19 فروردين 1398 22:52:48
بازدید کشوری تایلند بر اساس فرایند مرور کنوانسیون مبارزه با فساد

در هشتمین اجلاس کارگروه مرور اجرای کنوانسیون مبارزه با فساد (IRG) که در خرداد ماه سال 1396 در وین برگزار گردید جمهوری اسلامی ایران به همراه کشور بوتان، به¬عنوان کشورهای بررسی‌کننده تایلند در اجرای فصل دوم و پنجم کنوانسیون مبارزه با فساد در دور دوّم مرور انتخاب شدند. «دبیرخانه مرجع ملّی کنوانسیون مبارزه با فساد» بر اساس مقررات حاکم بر فرایند مرور، نسبت به ارزیابی گزارش کشور تایلند اقدام کرد و بر اساس هماهنگی «دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل» (UNODC)، «نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین» و «وزارت امور خارجه» در سپتامبر 2018، بازدید کشوری تایلند توسط نمایندگان «وزارت دادگستری» صورت گرفت.
در بازدید بعمل آمده که با مشارکت کارشناسان UNODC و نمایندگان کشور بوتان برگزار گردید دکتر موسی خدمتگزار خوشدل و آقای جلال گودرزی در سه روز کاری به بحث و تبادل نظر با کمیسیون ضدفساد تایلند (NACC) در خصوص گزارش چک لیست خودارزیابی تایلند بر اساس مکانیسم مرور کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل پرداختند. در این نشست¬ها نمایندگانی از دادستانی، کمیسیون خدمات کشوری، اتاق بازرگانی، سازمان بازرسی، بخش خصوصی، جامعه مدنی و نمایندگان رسانه ها، وزارت دارایی، اداره پیشگیری، پلیس جنایی و وزارت امور خارجه تایلند نیز مشارکت داشتند.
«کمیسیون ضد فساد تایلند» به¬عنوان یک مرکز مستقل، اطلاعات و شکایات در مورد شکل مختلف فساد را جمع¬آوری و دریافت می¬کند. این کمیسیون شکایات را مستقیما به نخست¬وزیر برای انجام تحقیقات بیشتر ارسال می‌کند. در گزارش کشوری تایلند، برای مقابله با فساد مواردی نظیر «شفاف سازی کامل ثروت» و «دریافتی و پرداختی حسابهای سیاست مداران»، «اعطای جایزه به کسانی که معاملات غیرقانونی و پولشویی را گزارش می¬کنند» و «تشدید مجازات حبس و شلاق برای اختلاس¬کنندگان و رشوه¬گیران» پیش بینی شده است.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL